Foto: Pixabay
Evo pitanja mame:
- Kako se zaustavlja krvarenje?
Prvi korak je da se vidi koji je tip krvavljenja (to je pravilnije reći od krvarenja, ali se ovaj drugi izraz odomaćio).
Ako krv „prska“ u mlazu znači da je povređena arterija – to je aretrijsko krvarenje koje traži HITNU kompresiju! Sterilna gaza je najbolja, a ako je nema uzeti čistu pamučnu tkaninu (krpu, deo pelene…), napraviti „grudvu“ i pritisnuti na posekotinu – to je kompresija rane.
Ukoliko krv curi pomalo, ali stalno znači da su povređeni venski krvni sudovi, ali i oni traže kompresiju po istom principu.
- Koliko dugo treba držati kompersiju na rani?
Ukoliko je jako i „prskajuće“ krvavljenje kompresija treba da traje 15-20 minuta BEZ prekida, uz snažan i kontinuiran pritisak.
Vensko krvarenje ne mora baš da se pritiska jako, ali je 15 minuta „prava mera“ pre provere da li je krv stala.
Ukoliko krvarenje NIJE zaustavljeno, kompresija se ponavlja u trajanju od najmanje 30 minuta.
- Kad treba da se ide kod lekara?
- Ukoliko krvarenje traje i posle ponavljanja kompresije treba što pre da se obavi pregled lekara
- Ako je krvarenje stalo, ali se posle par minuta rana „otvori“ i prokrvari.
- Ukoliko rana „zjapi“ – ivice su razmaknute, i vlaži vreme je za pregled.
- Iako je ranica potpuno suva i BEZ krvarenja, a dete počne da povraća u nizu, ili ako se dete ponaša čudno i neobično ( nepovezano priča, teško se uspostavlja kontakt, čas je razdražljivo pa onda bezvoljno i pospano…) ODMAH kod lekara!
- Kad je potrebno ušivanje rane?
Ako rana zjapi ili ako stalno pomalo krvari („podliva“) najverovatnije je potrebno ušivanje. Naravno lekar (najbolje je da to bude dečji hirurg) procenjuje da li je ovo potrebno, pa je pregled neophodan.
- Da li je potrebna opšta anestezija za ušivanje rane?
NIJE kod ogromne većine posekotina!
Skoro sva deca sa „običnim“ posekotinama se veoma brzo obrade i ušiju bez anestezije uz minimalan bol. Većina dece plače, ali se u rukama veštog hiruga ovo brzo obavi.
- Kad se rana previja i kada se skidaju konci?
Obično posle pet do sedam dana od ušivanja se skidaju konci. Rana se prvi put previja dan posle ušivanja, a ako je sve kako treba posle može i na drugi dan.
- Može li ipak bez ušivanja?
Može – postoje posebni „flasteri“ – (steri strp i slični) koje ponekad mogu da zamene ušivanje. I tu lekar koji pregleda dete donosi odluku „na licu mesta“, ali je ovaj način obrade posekotina ipak smanjio procenat dece koja moraju da se „šiju“.
Hvala Vam na brzom odgovoru!
Postovani
Dete je palo na beton I iscepalo unutrasnji DEO donje usne.Rana je 1cm,bili na Institutu na usivanju.Stavljen je jedan resorptivni konac,terapija palitrex 5ml 5 Dana,ispiranje kamilicom+tantum Verde..
Ono sto Mene interesuje,posle koliko vremena ispada resorptivni konac, kako Sam razumela hirurga(bila je velika guzva),konac Sam treba da ispadne?
Hvala Vam!
To je individualno – od 5 do 10 dana…
Imam cerkicu 2 god i 8 meseci pala je na cose od stola malo se razrezala na celu krvarilo je malo zaustavila sam krv i zalepila joj flaster dete se posle toga normalno ponasalo igrala se smejala se i sada spava normalno a nije mi povratila ranica je malo otvorena sta da radim dali je za kod lekara?
Da se jednom.dnevno naprska Octenisept i da se prati. Pre spavanja stavite flaster.
Ako se pojavi crvenilo i otok OKO ranice – da se obavi pregled.
Pao je na beton..
Ne treba, ako je do sada redovno vakcinisan.
Djetetu od pet god je sivena brada..ima jedan konac..jeli potrebna AT zaštita da se primi?Hvala