Foto: Pixabay
Detaljnost opisa nijanse, konzistencije i učestalosti stolice potvrđuje značaj koji roditelji pridaju ovoj fiziološkoj pojavi, i nameću potrebu da probamo da definišemo šta je normalno…
Krajnje pojednostavljena definicija opstipacije bila bi da je to izostanak spontanog pražnjenja creva. Ovaj poremećaj je vrlo redak, a može biti manifestacija anatomskih defekata ( nedostatak inervacije dela creva, oboljenja koja zahvataju mišićni sloj creva, nedostatak čitavog segmenta creva, postojanje „pregrada“ u šupljini creva… ) ili oboljenja drugih sistema ( hipotireoza, cistična fibroza… ). Često se termin nepravilno upotrebljava umesto 2 znatno češća poremećaja: konstipacija što predstavlja otežano pražnjenje tvrde, oskudne stolice, i pseudoopstipacija – neredovno pražnjenje, kada je stolica normalnih karakteristika, a defekacija je bez tegoba ( ovo, dakle, i nije poremećaj, jer ne stvara tegobe ). Učestalost, ritam i lakoća pražnjenja creva toliko su različiti i promenljivi ( u zavisnosti od uzrasta, ishrane, fizičke aktivnosti i sl ), da je ponekad vrlo teško razlučiti da li je u pitanju poremećaj pražnjenja creva ili varijetet normalnog. Kada govorimo o prvoj godini života, izdvajaju se dva bitno različita razdoblja – period do šestog meseca, kada se odojče hrani mlekom i period nakon šestog meseca, kada ishrana postaje raznovrsna. U okviru prvog razdoblja, po svojim specifičnostima izdvaja se i prvi mesec života bebe – period novorođenčeta…
Krenimo od početka…
Još pre rođenja u crevima fetusa nakuplja se gusta stolica crno-zelene boje, bez mirisa, koja se naziva mekonijum. Pražnjenje ove stolice dešava se u prvih 72 časa nakon rođenja, što pažljivo prate i beleže pedijatrijske sestre u porodilištu. Izostanak ove stolice ( opstipacija ! ) bitan je znak koji može ukazati na neka od urođenih oboljenja, kao što su urođeni megakolon ili cistična fibroza, ili na postojanje neke anatomske prepreke prolasku crevnog sadržaja, i tada je svakako neophodno obaviti detaljnije preglede novorođenčeta.
Kod velike većine beba se pokreti i pražnjenje creva uspostavljaju spontano već u prvom danu života. Pražnjenje mekonijalne stolice nastavlja se i u narednim danima, obično do trećeg, četvrtog dana života, sa prosekom od 4-5 stolica na dan, koje mogu biti vrlo različitih zapremina ( vrlo obilne, ali i oskudne, tzv. stolice „u tragu“ ). Nakon mekonijalne, javlja se tzv. „prelazna stolica“, koja je žuto-zelene boje, obično tečno-kašaste konzistencije. Zelena nijansa posledica je prisustva žučnog pigmenta – bilirubina, koji, zbog ubrzanih pokreta creva, nije oksidirao do žute i braon boje ( dakle nije pokazatelj da je beba gladna! ). Najčešće se tokom druge nedelje života formira zlatno žuta stolica gušće konzistencije ( i dalje meka ), kiselkastog mirisa, sa „zrncima“ koja su ustvari neresorbovana masnoća. Ukoliko je beba na adaptiranoj mlečnoj formuli, stolica je nešto svetlija, gušća i neprijatnijeg mirisa. Broj stolica znatno varira od deteta do deteta. Obično bebe koje se hrane isključivo majčinim mlekom imaju veći broj stolica dnevno, često i posle svakog podoja ( prosečno 6-8 ), a stolice su tečnije nego kod beba na adaptiranim mlečnim formulama. No, odstupanja u broju stolica mogu biti znatna, naročito kod beba koje sisaju, zato što je majčino mleko do te mere lako svarljivo i prilagođeno bebinim potrebama da od njega nekada „ne ostane ništa“, tj. beba nema stolicu i po nekoliko dana, ili čak i do dve nedelje! U ovakvim situacijama roditelji se po pravilu zabrinu, pa potraže savete od okoline. Ono što je bitno da znate jeste da je ovo česta i normalna pojava kod beba koje se hrane majčinim mlekom, naravno pod uslovom da beba lepo jede i napreduje, ne povraća, i ponaša se uobičajeno. Ukoliko ste ipak zabrinuti i nesigurni, uvek savet potražite od vašeg pedijatra, koji će otkloniti sve sumnje, i sprečiti primenu nekih metoda i sredstava koji nisu prikladni za primenu kod beba ( mikroklizme, laksativi ( bilo da je reć o prirodnim ili sintetskim ), mehanički nadražaj anusa itd ).
Moja devojcica ima tacno mesec dana,napreduje,ali se bojim da ne sisa dovoljno. Stolice svaki dan,zuckaste,nekad zuckasto-zelenkaste manje ili vece kolicine,cesto i gasovite. Zadnjih nekoliko dana se napinje i muci,grci i zacrveni. Uvece sve postaje dramaticnije. Dajemo joj povremeno espumisan i coli ef kapi. Kako bih mogla da joj pomognem,da li da probam cesce dojenje,za sada je dojim na 3h. Mislim da bi mogla vise da sisa,samim tim imam sve manje mleka,kao da je lenja. Hvala unapred.
Ovo su sasvim jasni GRČEVI – kolike!
Tu nema mnogo prostora za pomoć (detaljno pogledajte na LINKU https://www.mojpedijatar.co.rs/grcevi-kod-beba-infantilne-kolike/).
Što se tiče sisanja – neka BEBA odluči kada će i koliko da sisa, atreba da prođe bar 2,5 sata (najbolje 3) između podoja. Merenje bebe – napredovanje u težini je NAJBOLJI način da se proceni da li beba dovoljno jede.
Hvala na brzom odgovoru 🙂
Beba ima 10 mjeseci rodjen sa 3kg trenutno ima 10kg i 300gr dnevni meni izgleda otprilike ovako:rano jutro podoj,dorucak oko 9h palenta,proso,vocni jogurt itd,uzina oko 12h svjeza vocka sljiva kruska ,kajsija itd rucak povrce sa mesom teletina,piletina…..ili sa zumancem uzina oko 17h opez neka vocka nekad sa 7 zitatica nekad bez vecera nekad psenicna krupica,palenta,zobene pahuljice itd sa jogurtom ili kajmako.zadnja dva mjeseca imamo problema sa neredovnom tvrdom stolicom koja je veoma bolna.isli smo ljekaru i nalazi su u redu,nema ranana na anusu….pije puno tecnosti sisa 3,4 puta dnevno.Vise ne znam sta daradim.Napominjem da ne dajem mrkvu,pirinac,jjabuku,bananu…ima 6 zubi i rekla bih da mu trojke gornje nicu….zubi mu ne nicu po knjiznom redu…prvo su nikle gornje dvojke pa jedinice….
Izbacite kravlje mleko i SVE prerađevine od kravljeg mleka na 4 do 5 nedelja, pa da se vidi kako će ići.
Imam bebu 4,5 meseca, kada se danas ukakio dok sam brisala on je nekako najmanji prstic sa spoljne strane umazao kakom. Posto ne vadi rukeiz usta upladila sam da mozda to nije liznuo! Idmah sam ga oprala detakjno, ali sam zabrinuta. Sta moze da se desi i kakvi su simotomi? I koliko treba vremena da prodje bez simptoma da budemo sugurni da je beba ok? Hvala
Tu se sada NIŠTA ne može uraditi, a minimalna je šansa da se bilo šta ozbiljno desi.
Povraćanje i proliv su znakovi infekcije, ali se najverovatnije to neće desiti. Svakako ovo ne treba da se ponavlja.
Imam samo dodatno pitanje a to je period za koji se desava infekcija? Da li se ista dogadja odmah taj dan ili moze da prodje nekoliko dana? Tj koliko dana najvise od „imcidenta“ dolazi do infekcije?
To je teško precizno utvrditi, ali kad prođe 7 dana od „kontakta“ opasnost je skoro sigurno prošla!
Beba ima 3 mjeseca. Sa 2 mjeseca prešla na ad i od tad stolicu ima svako 4., 5. dan, prvo tvrdu i zelenu, a onda u toku dana kašastu i žutu. Nema grčiće, ne plače. Pedijatrica (pred penziju) 😉 reče da se stolica mora regulisati na svaki dan, i da joj prije prvog jutarnjeg hranjenja dajem 20ml kamilice sa pola kašikice šećera. Znam da se ne preporučuje bebi davati šećer prije navršene godine dana, šta da radim kako da pomognem bebi da ima redovniju stolicu?
NIKAKAV šećer i čajevi!
To je besmisleno, zato što beba može da NE kaki 5 do 7 (pa i 10) dana – to je NORMALNO u ovom uzrastu!
Najvažnije je da beba lepo jede i napreduje!
Maksim ima 3 ipo meseca,lepo napreduje i pije majcino mleko koje mu prija. Imamo mali problem sa stolicom. Vec treci put za redom ima retko stolicu.Pri put je bilo jednom u nedelju dana,pa jednom u 10 dana,sad po treci put proslo je 12 dana.Na vasem sajtu sam procitao da se tolerise do 14 kod deteta koje se doji.On ima dosta gasova koje dosta izbacuje sto je znak da creva rade dobro. Danas i juce je dosta nervozniji i poceo je da bljucka posle svakog dojenja i iskreno se nadam da ce imati stolicu do tog 14 dana,sto,znaci da ima fore jos 2 dana,u suprotnom cemo morati da posetimo lekara. Dali postoji neki caj,bilo koji, za decu u tom uzrastu koji samo moze da pomogne detetu da ima ucestaliju stolicu,a pritom da ne skodi?!?Majka pije caj koji smo dobili u apoteci,samo za dojilje,da bi dete sto manje grceva imalo. Dali sme kamilicu da pije ,ili taj caj sto majka pije samo u kolicinama prilagodjenim njemu?! Unapred hvala…
Ništa NE treba da se radi, imajući u vidu da beba lepo napreduje.
Ako stolice nema dve nedelje – treba obaviti pregled, ali je skoro sigurno u pitanju uobičajena „faza“ koja kože da potraje nekoliko nedelja