Upala sinusa kod dece - sinuzitis - Portal Moj pedijatar
Moj pedijatar
  • Beba
    • 0-6 m
    • 6-12 m
    • 12-24 m
    • Dojenje
    • Razvojne tabele
  • Dete
    • Mališani
    • Školarci
    • Tinejdžer
    • Sport
    • Razvojne tabele
  • Porodica
    • Roditeljstvo
    • Škola
    • Zimovanje
    • Letovanje
    • Praznici
    • Kreativno / Uradi sam
  • Ishrana
    • Nemlečna hrana
    • Vitamini i minerali
    • Namirnice
    • Recepti
  • Pedijatar
    • Najčešće bolesti
      • Alergije
      • Dečja hirurgija
      • Digestivni trakt
      • Infektivne bolesti
      • Kardiologija
      • Korona virus COVID19
      • Logoped
      • Neurohirurgija
      • ORL
      • Psihologija
      • Respiratorni sistem
      • Stomatologija
      • Ostale bolesti
    • Simptomi
    • Lekovi
    • Vakcine
    • Laboratorija
    • Hitna stanja
    • Zanimljivosti iz medicine
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
    • Postavite pitanje pedijatru
    • Najnovija pitanja
    • Pretraga pitanja i odgovora
No Result
View All Result
Moj pedijatar
  • Beba
    • 0-6 m
    • 6-12 m
    • 12-24 m
    • Dojenje
    • Razvojne tabele
  • Dete
    • Mališani
    • Školarci
    • Tinejdžer
    • Sport
    • Razvojne tabele
  • Porodica
    • Roditeljstvo
    • Škola
    • Zimovanje
    • Letovanje
    • Praznici
    • Kreativno / Uradi sam
  • Ishrana
    • Nemlečna hrana
    • Vitamini i minerali
    • Namirnice
    • Recepti
  • Pedijatar
    • Najčešće bolesti
      • Alergije
      • Dečja hirurgija
      • Digestivni trakt
      • Infektivne bolesti
      • Kardiologija
      • Korona virus COVID19
      • Logoped
      • Neurohirurgija
      • ORL
      • Psihologija
      • Respiratorni sistem
      • Stomatologija
      • Ostale bolesti
    • Simptomi
    • Lekovi
    • Vakcine
    • Laboratorija
    • Hitna stanja
    • Zanimljivosti iz medicine
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
    • Postavite pitanje pedijatru
    • Najnovija pitanja
    • Pretraga pitanja i odgovora
No Result
View All Result
Moj pedijatar
No Result
View All Result

Upala sinusa kod dece – sinuzitis

23/05/2023
in ORL
20

Da li je moguće da i deca mogu dobiti sinuzitis – da, jeste! Upala sinusa nije „ekskluziva“ odraslih, već se javlja i kod dece.

Foto: Canva

Hladni dani jesu promoter različitih infekcija, pa i sinuzitisa. Školska deca su obično meta sinuzitisa, a to može biti neprijatna bolest, naročito kada se ne dijagnostikuje na vreme i ne leči kako treba.

Kako dete dobije upalu sinusa?

Jednostavno – mikrorganizam stigne u sluzokožu koja oblaže sinuse „iznutra“, tamo se razmnožava, oštećuje je i nastaje zapaljenje. Kod dece, to su uglavnom virusi, ali se nažalost i bakterije neretko lako „uvale“ u sinuse.

U ove prolećne dane i alergija može doprineti nastanku sinuzitisa! Otok sluznice nosa se neretko „prebaci“ i na sinuse, pa eto problema. Polen ponekad izaziva „direktnu“ alergijsku reakciju sluznice sinusa, naročito kod starije dece koja imaju ponavljanju polensku kijavicu.

Šta još pomaže nastanku sinuzitisa?

Zapušen nos je „prijatelj“ upale sinusa kod dece.

Razlog je jednostavan – nema oticanja sekreta iz nosa, pa se sluzavi sekret nakuplja i u sinusnim šupljinama.

Staro medicinsko pravilo glasi „gde je zastoj, tu je infekcija“ pa se zapaljenje sinusa lako razvije kad je nos duže zapušen.

Tu je i predispozicija (sklonost) za nastanak ove bolesti – obično neko od roditelja (ili bližih srodnika) ima probleme sa sinusima, pa je veća verovatnoća da će i dete imati problem.

Kako izgleda dete koje ima upalu sinusa?

 

Jaka glavobolja u čeonom predelu, zašušen nos iz koga se „cedi“ sekret, ali i noćni kašalj mogu ukazati na sinuzitis. Kada se ove smetnje produže, a naročito ako se pojavi povišena temperatura, dete stiže na pregled kod lekara

Strana 1 od 3
123Sledeća
Tagovi: prehladasinuzitisupala sinusazapušen nos
ShareTweetSendSendShare
dr Goran Vukomanović
Autor:

UDK Tiršova

ord. Profmedika, 069/3066079

dr Goran Vukomanović pedijatar kardiolog

UDK Tiršova

ord. Profmedika, 069/3066079

Biografija ➔
Medicinski fakultet u Beogradu završio 1991. godine. Specijalistički ispit iz pedijatrije položio 1996. godine. Upisao poslediplomske studije iz kardiologije. Magistarsku tezu pod nazivom Neinvazivna procena ventrikularnih ekstrasistola kod dece sa strukturno neoštećenim srcem odbranio 1998. na Medicinskom fakultetu u Beogradu.
Uže oblasti rada i istraživanja su pedijatrijska kardiologija, aritmologija, dečja sportska medicina kao i telemedicina. Šef Odseka za poremećaje ritma, elektrofiziologiju i pejsing Univerzitetske dečje klinike.
Kao (ko)autor učestvovao u izradi preko 140 naučnih i stručnih radova objavljenih u međunarodnim stručnim časpopisima, zbornicima sa internacionalnih i domaćih kongresa, u domaćim stručnim časopisima, kao i priloga u knjigama i monografijama.
Usavršavao se u Kantonspitalu u Baselu, Svajcarska (Prof. dr Wofgang Kiowski) i u Arkansas Children’s Hospital, Little Rock, SAD, (Prof. dr Christopher Erickson).
Osnivač je edukacionog projekta "Zdravo dete" koji je posvećen edukaciji roditelja i zdravstvenih radnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti sa ciljem očuvanja i unapeđenja zdravlja dece. Oženjen, otac troje dece.

20

Komentari 20

  1. Avatar photo Katica says:
    pre 7 godina

    Dete od 12 god. vec 4 nedelje kaslje i povraca ( nema dijareju) gusti slajm koja se jedva odvaja od usta. Izgleda kao beli gnoj! Nocima nismo mogli da spavamo! Bio je 6 dana u bolnici. Iz bolnice su ga otpustili, nisu nista ustanovili., Nije imao temperature (malo je gojazan), salju ga kod psyhijatra. Nedelju dana (nocu nije spavao) je isao u skolu, vracali su ga kuci! 23.12. zbog temperature od 38.5 C isli smo u privatnu bolnicu.Ustanovili su, da ima acutni Bronchitis, Dobio je inekcije, antibiotike i da inhalira. Vec 2 noci mozemo da spavamo! Samo jos danju povraca nekoliko puta. Nadam se, da ce sada svakim danom biti sve bolje! Vase misljenje (dete se 4 nedelje mucilo) o ovom slucaju? Hvala na odgovoru!

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 7 godina

      Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra

      Odgovori
  2. Avatar photo Katarina says:
    pre 8 godina

    Postovani,
    dete vec 7 dana ima temperaturu. Sve je pocelo kao prehlada sa niskom temperaturom, gistim zelenim sekretom iz nosa, a posle izvesnpg vremena javio se i kasalj. Otisli smo kod specijaliste ORL koji nam je rekao da je to upala sinusa, prepisao nam Sinacilin od 250mg, 2,5 ml, dete ima 15 meseci i 9kg. Medjutim, posto je 4pg dana od pocetka bolovanja pocela da pije antibiotik nista nije bilo bolje. 5og dana smo uradili laboratoriju koja je pokazala da su leukociti niski, CPR normalan. 6og dana tacnije noci izmedju 5 i 6 temperatura skace na 40 te ujutru odlucujemo da posetimo pedijatra. On nam manje-vise potvrdjuje pricu ORL, daje nam upite za laboratoriju ali ovog puta i urin zeli da proverimo. Medjutim u toku dana detetu i dalje temperatura skace na 39,40° te odlucujemo da posetimo dezurnu bolnicu, a to je Tirsova. Da napomenem da detetu spadne temperatura samo za vreme dejstva leka Febricet, dakle vec posle 3-4 sata temperatura raste. U Tirsovoj nam ponovo rade laboratoriju gde smo videli da su leukociti ovog puta poviseni kao i CPR koji iznosi 26. Urin nismo uspeli da proverimo jer dete nije mokrilo. Doktor nam na osnovu rezultata menja terapiju i daje Pancef od 100mg narednih 7 dana i pusta nas uz dogovor da urin proverimo naknadno. Ali u toku noci, dakle i posle uvodjenja nove terapije detetu skace temperatura na 40° koju kako tako uspesno spustamo.
    Interesuje me vase misljenje sta je uzrok svega ovoga i da li smatrate da je preuranjeno govoriti o terapiji Pancefa na osnovu jedne doze leka? U nadi da ce nam Vas odgovor iskriatalisati misljenja o uzroku, unapred zahvalni.

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 8 godina

      Bez pregleda i praćenja deteta i BEZ nalaza mokraće (koji objektivno nije mogao da se uradi) se zaista NE može može utvrditi uzrok visoke temperature.

      Bar 48 sati terapije novim antibiotikom treba da prođe da se procene prvi efekti terapije. Pod Pancefom raditi nalaz urina je besmisleno.

      Odgovori
  3. Avatar photo marija says:
    pre 8 godina

    moje dete ima 14 meseci i od rodjena nedise na nos sve na usta dise i vidim da joj sve vise i vise smeta. koristimo pumpicu i fizioloski rsstvor ali nista ne pomoze i dalje dete ne dise. sta da radimo?

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 8 godina

      Da se OBAVEZNO obavi pregled ORL specijaliste koji se bavi malom decom.

      To je jedini put da se ovo reši.

      Odgovori
  4. Avatar photo Maja says:
    pre 9 godina

    Postovani
    Ja imam sina od 12godina koji od svoje pete godine ima problem sa nosem.Stalno trese nos,kada je zdrav i kad je bolestan.Stalno je zapusen.Upale uha ima recimo dva puta godisnje,ali ne svake godine.Bol u glavi kad duva veter.,a on nema kapu.Reaguje na promene,recimo planina pa upala uha,more ,roni pa upala iha.Svuda sam bila i sve probala,oberisali treci dva puta sa sedam,pa sa devet revizija.Pili razne lekove za alergiju.Vodila,vodila,vodila,ali nema resenja.Kazu da nisu sinusi,mada sam ja ubedjena da jesu.Smeta mu da spava,trenira i sve ostalo.Treba mi pomoc,gde da ga vodim i sta da radim..Hvala

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 9 godina

      Da se zakaže i obavi pregled kod ORL specijaliste koji se bavi decom!

      To je pravi put da se pomogne detetu.

      Odgovori
  5. Avatar photo Lejla says:
    pre 10 godina

    Postovani,
    Moje dete od 16 meseci ima uporan problem sa sekretom koji onda redovno pravi problem usima. Poslednji put mu je sekret trajao preko mesec dana…redovno cistila nos noskom i fizioloskim, nekada i po 10 puta u toku dana, inhalirala ga na fizioloski ujutru i navece, po preporuci ORL koristila Adrianol T kapi, hemomicin..ni u jednom momentu se detetu nije raspusio nos. Sa dijagnozom sekretornog otitisa i pojave gnojnog sekreta primljen je na odeljenje gde je 7 dana primao longacef kroz infuziju i stavljan hlorifenikol mast za oci dva puta dnevno u nos. Otpusteni smo iz bolnice sa suvim nosicem. Posle samo tri dana detetu je poceo opet da se skuplja sekret u gornjim disajnim putevima, nocu kaslje i hrce. Vec znam sta me ceka a sve lokalne pedijatre i orl lekare smo obisli i ocigledno problem nije resen. Da napomenem da dete u toku ova tri dana nije izlazilo zbog jako losih vremenskih uslova i nije dolauilo u dodir sa drugom decom. Sta je vas savet i misljenje? Hvala.
    P.s. da li ima smisla da se kupuje osvezivac i cistac vazduha, jer mi je neko rekao i da parno grejanje u stanu moze biti uzrok ovih problema?

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 10 godina

      Svakako treba ovlaživati prostore u kome dete boravi i spava.

      Ipak, jedno je jasno – Vaše dete treba da pregleda i prati ORL specijalista koji se bavi bebama i malom decom! Čim dete hrče noću, postoji sumnja da je uvećan 3. krajnik (adenoid), a to naprosto mora da proceni ORL specijalista koji se bavi ovim uzrastom.

      Odgovori
      • Avatar photo Lejla says:
        pre 10 godina

        Nije uvecan treci krajnik, to su iskljucili…redovno ga vodimo kod ORL, ali na kraju mu se samo ukljuci jak antibiotik, resi trenutno situacija i posle par dana krene isti problem…

        Odgovori
Previous
Ostavi komentar

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Povezani članci

skidanje pelena

Da li je leto idealno vreme za odbacivanje pelena?

05/07/2025
Saveti za kupanje dece u kućnim bazenima

Saveti za kupanje dece u kućnim bazenima

04/07/2025
X-vezana hipofosfatemija

Otežan hod i poteškoće pri trčanju upozoravaju da dete treba odvesti kod lekara

03/07/2025
kasnjenje u govoru

Prepoznajte rane znake kašnjenja u govoru kod Vašeg deteta

02/07/2025
Prikaži još

Vesti

Alarm: Kako preživeti tropske temperature?

Duži boravak na jakom suncu dovodi do sunčanice i toplotnog udara

Međunarodni dan bez plastičnih kesa

Becutan Talks: Svesno, a ne savršeno roditeljstvo

Istraživanje: Kakav uticaj na zdravlje ima kisela voda

Instagram

Moj pedijatar

Copyright © 2023.
Moj Pedijatar

ODRICANJE ODGOVORNOSTI
Materijal koji je preuzet s interneta smatra se javno dostupnim, ukoliko nije drugačije navedeno. U slučaju da postoji problem ili greška u vezi s autorskim pravima na određeni materijal, povreda autorskih prava je učinjena nenamerno. Nakon predstavljanja dokaza o autorskim pravima, sporni materijal će odmah biti uklonjen sa sajta.

  • O nama
  • Marketing
  • Politika poslovanja
  • Kontakt

Pratite nas na društvenim mrežama

No Result
View All Result
  • Početna strana
  • Beba
  • Dete
  • Porodica
  • Ishrana
  • Pedijatar
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
  • Najnovija pitanja
  • Pretraga pitanja i odgovora