Foto: Pixabay
NIKAKO NE STAVLJAJTE BEBU DA SEDI SA ŠEST MESECI!
Zašto je važno ne postavljati bebu u sedeći položaj?
Ako pažljivo posmatramo i analiziramo položaj na leđima koji zauzima beba stara četiri, pet meseci videćemo dosta sličnosti sa sedećim položajem. Ravnoteža je uspostavljena, glava je u sredini, beba hvata šakama, dodiruje sve i stavlja u usta. Stopalima istovremeno izvodi iste pokrete kao i šakama ispred tela. Drži podignute noge, gleda svoja stopala i dodiruje bedra. Ako posmatramo ovaj položaj zarotiran za 90 stepeni videćemo da beba u stvari sedi.
Podizanjem nogu ispred tela isteže slabinski deo kičme i tako intezivno jača trbušne mišiće. Kičmeni stub u ovoj fazi još uvek ne može da održi pravilan uspravan položaj.
Kada biste stavili bebu sada da sedi, pod uticajem težine gornjeg dela tela i zemljine teže došlo bi do sabijanja slabinskog dela kičmenog stuba smanjenjem međupršljenskih prostora. Ove štetne posledice se ni na koji način više ne mogu otkloniti što bi u dečijem uzrastu dovelo do deformiteta kičmenog stuba a u odraslom dobu do ozbiljnih zdravstvenih problema. Zato bebi treba dozvoliti da neometano podizanjem nogu jača sve one mišiće koji su potrebni za sedenje a da istovremeno ne opterećuje kičmeni stub.
NE STAVLJAJTE JOŠ VAŠU BEBU DA SEDI!
Osmi i deveti mesec
U osmom mesecu beba se često okreće na oba boka i dok se oslanja na lakat jedne ruke drugom se igra. U ovom položaju uvežbava ravnotežu i polako se priprema za sedenje.
Tek krajem devetog meseca iz ležećeg položaja na leđima beba može da se uspravi u bočni sedeći sa osloncem na šaku što je pripremna faza za uspravan sedeći položaj. Iz kosog sedećeg položaja sa savijenim nogama pokušava i da puzi oslanjajući se na otvorene šake.
Komentari 0