Foto: Freepik
U istraživanju je učestvovalo više od 1.100 američkih tinejdžera, a manje od 20% priznalo je da ostvari preporučenu dozu sna noću, a 73% učesnika je reklo da im je emocionalno zdravlje negativno pogođeno kada spavaju manje nego obično.
Među onima koji ne spavaju dovoljno su oni kojima škola počinje pre preporučenih 8:30 ujutro. Sedam od 10 učenika reklo je da u školu idu ranije i imaju veći nivo simptoma depresije od svojih vršnjaka.
Rezultati su takođe pokazali povezanost kvaliteta sna i depresije – 68% tinejdžera koji nisu bili zadovoljni kvalitetom svog sna prijavilo je simptome depresije u poređenju sa 26% onih koji su bili zadovoljni.
Oni koji imaju poteškoće da zaspu ili da održe san takođe su osetili negativan uticaj na mentalno zdravlje: oni koji su imali problema da utonu u san manje od jedne noći nedeljno, ujedno su i manje bili skloni depresiji od onih koji su se s tim problemom borili dve ili više noći tokom nedelje.
Samo 30% tinejdžera ocenilo je kvalitet svog sna kao odličan ili vrlo dobar, a primećene su razlike na osnovu njihovog pola (dečaci su bolje spavali od devojčica), rase/etničke pripadnosti (crni tinejdžeri postigli su veće stope zadovoljstva snom od hispanskih ili belih ispitanika) i prihoda domaćinstva (tinejdžeri u porodicama sa prihodom većim od 100.000 dolara spavali su bolje od onih sa prihodom manjim od 50.000 dolara godišnje).
Više od 1.100 tinejdžera uzrasta od 13 do 17 godina anketirano je za ovu studiju, koja je sprovedena između 11. septembra i 24. oktobra 2023.
Nacionalna fondacija za san takođe je zamolila tinejdžere da prijave svoje noćne navike i dodeljivala ocene na osnovu toga koliko su dobro prioritizovali zdrav odmor. Takva ponašanja uključuju izbegavanje supstanci pre spavanja (64% ispitanika kaže da svakodnevno praktikuju tu naviku), spavanje u tihoj, hladnoj i tamnoj sredini (62%), održavanje konzistentnog vremena za spavanje (27%) i izbegavanje elektronskih uređaja pre spavanja, što samo 9% tinejdžera kaže da radi svakodnevno.
Čak 54% tinejdžera je reklo da nisu voljni da odlože svoje elektronske uređaje sat vremena pre spavanja ako bi to značilo da će bolje spavati.
Rezultati studije su slični nalazima istraživanja sprovedenog među odraslima, koje je objavljeno prošle godine. To istraživanje je pokazalo da su odrasle osobe koje su spavale između sedam i devet sati noću imale gotovo 50% šansi da ređe dožive simptome depresije u poređenju sa onima koji su manje spavali. Oni koji su imali poteškoće da zaspu bili su skloniji depresiji od onih koji nisu, kao i oni koji su imali problema da održe san tokom noći.
Tinejdžeri i deca se bore sa poremećajima mentalnog zdravlja više nego ikada ranije, pokazuje studija. Stope depresije kod adolescenata skoro su se udvostručile između 2009. (8,1%) i 2019. godine (15,8%), a ta stopa nastavila je oštro da raste tokom pandemije kovid-19, pri čemu je otprilike 20% adolescenata prijavilo simptome poremećaja raspoloženja u 2021.
Izveštaji o stresu, anksioznosti, depresiji, samopovređivanju i suicidalnosti postali su kontinuirano učestaliji, prema podacima istraživača sa Univerziteta u Minesoti, posebno kod devojčica i hispanskih adolescenata.
Tinejdžeri takođe manje spavaju nego ikada, navodi Medicinska škola Harvarda. Stručnjaci kažu da je tinejdžerima potrebno više od devet sati sna noću da bi se smatrali zdravim, ali samo polovina prijavljuje da redovno spava više od sedam sati. Neprofitni institut Child Mind u Njujorku za nedostatak sna krivi promene hormona, vreme provedeno pred ekranom i očekivanja prema tinejdžerima koja stavljaju akcenat na aktivnost i postignuća nasuprot odmoru.
Meri Vitfil Rolofs, novinarka Forbes
Komentari 0