Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Moje dete je juce primilo MMR vakcinu sa 18meseci, a u subotu je zavrsio sa antibotikom proslo je samo 4dana. Hemomicin je pio. Zanima me da li to nesto moze da steti. Jer nas pedijatar uporno tvrdi da to nema nikakve veze,a mi naravno roditelji veoma zabrinuti,znam da ne mozemo nista da promenimo jer je on vec primio,ali bar jos neko misljenje da cujemo? Jer non stop razmisljamo,jer se ne razumemo bas u medicinu,a svasta cujemo.
To zaista nema veze sa vakcinom.
Poštovani,
Moje dete je uredno primio sve vakcine. Sa nepunih 2 godine primio je MMR vakcinu. Posle primjene vakcine, (od prilike 8dana )po citavoj kozi mu se ispoljilo crvenilo, ocni kapci su mu bili oteceni kao I citavo lice, praceno temperaturom… S ‘obzirom da sada treba da primi revakcinaciju, ove godine puni 7 godina. Pitanje je. Da li sme? Planiram svakako da ga odvedem na detaljan pregled I vadjenje krvi privatno pre vakcine. Jer dete mi tada smrcalo, I bio je prehladjen, ali ipak su ga vakcinisali jer nije imao temperaturu. Hvala!
S postovanjem
Ako je dete sad zdravo – da se vakciniše.
Zabrinuti smo zbog epidemije malih boginja. Sta se desava sa decom koja jos nisu primila mmr vakcinu? Bebica ima 8 meseci, kako da se zastitimo?
Hvala!
Do vakcincije je jedini način izbegavanje kontakta sa obolelima.
Postovani. Nas djecak ima 16 mj. Primio hepatitis b i bsg vakcinu. Treba da primimo prvi DITEPER . Da li smo mnogo zakasnili za tu vakcinu? Da li zbog njegovog uzrasta mozemo da ocekujemo burnije reakcije? Imamo mogucnost izbora Pentaksim ili Infarnix, ne znamo koju da odaberemo. Molimo Vas pomozite uplasenim roditeljima . Hvala
Pentaxim je odličan izbor – SAMO NAPRED! NIJE kasno za vakcinaciju, a neželjena dejstva su uobičajena.
Decak (15 meseci) je primio mmr 06.03.
12. i 13.03. je imao temp 38,39′.
14.03. je bio u kontaktu sa trudnicom 25 nedelja (koja je skoro sigurna da je kao mala prelezala i male i ovcije boginje)
15.03. decak je dobio osip po telu.
Da li postoji opasnost po trudnicu?
Hvala na odgovoru.
Ne postoji!