-
Ko je izazivač i kako se prenosi?
Prouzrokovač mononukleoze je virus iz grupe Herpes virusa (Epstein-Barr virus ili, skraćeno, EBV). Za prelaz virusa sa obolelog na zdravo dete je potreban «blizak» kontakt. Ponekad se ova bolest naziva «bolest poljupca», što je adekvatan nadimak, imajući u vidu da je neophodan poveliki broj virusa da bi se dete zarazilo. Kako su deca često u bliskom kontaktu u kolektivu, virus se relativno lako prenosi, pa nisu retke ni manje epidemije. Virus se prvobitno nastanjuje u sluzokoži gornjih respiratornih puteva, gde se razmnožava. Potom se širi u lokalne limfne čvorove, a kasnije po celom organizmu – putem krvi.
-
Koliko traje inkubacija?
Inkubacija – vreme od ulaska virusa u organizam do prvih simptoma infekcije, traje dugo: trideset do pedeset dana. Zato je teško ući u trag početku lanca infekcije. Jer dete, koje je izvor zaraze, može da bude uveliko zdravo pre pojave simptoma bolesti kod druge, zaražene dece. Imajući u vidu činjenicu da je ipak potrebna veća količina virusa za širenje zaraze, nema velikih epidemija infektivne mononukleoze.
-
Kako se bolest ispoljava?
Postoji malo kliničko pravilo za mononukleozu – što je dete manje, slabije su izraženi simptomi i znaci bolesti.
U prvim godinama života, infektivna mononukleoza se manifestuje kao obična infekcija gornjih respiratornih puteva: nos curka, grlo je crveno – ponekad sa beličastim naslagama, uz uvećane vratne limfne čvorove. Često bolest traje nekoliko dana i prođe, a da roditelji i ne znaju da je dete preležalo infektivnu mononukleozu.
Kod starije dece, klinička slika ove bolesti je teža. Mononukleoza najčešće počinje nekarakterističnim tegobama: slabost, glavobolja, mučnina, a posle par dana se javlja visoka telesna temperatura, bol u grlu, uvećanje krajnika – koji su obloženi beličastim naslagama. Na vratu se najčešće uočavaju uvećani limfni čvorovi, koji su često bolni.
Pedijatar će pažljivo da ispipa trbuh, jer svako drugo dete sa infektivnom mononukleozom ima uvećanu slezinu, a kod 10-20 odsto dece je uvećana jetra.
-
Kako se postavlja dijagoza infektivne mononukleoze?
Hvala na brzom odgovoru.
Da li su dozvoljene posete dok se ima mononukleoza? Ne moze se tako lako preneti, zar ne? Osim bas direktnim kontaktom, kao sto ste vec rekli.
Posete su OK, ali BEZ direktnog kontakta sa obolelim.
Evo mene opet sa novim rezultatima krvi mog sina (10god), ko me je 6.11. dijagnostikovana infektivna mononukleoza a kasnije i potvrđena EBV testom.
GGT je 74 a gornja granica je 64
AST je 36 a gornja granica je 34
ALT je 40 a gornja granica je 42
CRP je 0.3 a granica je 0-5
Pitanje je da li sme da krene sa košarkaškim treninzima?
Hvala.
Još 4 nedelje pauze, pa pregled kod sportskog lekara, pa ako sve bude kako treba da se vrati sportu.
Mononukleoza mi je konstatovana 5. septembra i to mi je vec bila po mojoj proceni druga nedelja bolesti jer sam prvu fazu ono kad imam temperaturu 7 dana prelezao da nisam ni znao tj negirao sam to 😛 .. 20 oktobra sam krenuo u skolu slezina se vratila u normalu par dana pre toga, rezultati krvi u granici normale.. Pa me sad zanima koliko dugo jos ne mogu da se bavim nekim ozbiljnijim fizickim aktivnostima, i koliko dugo se ne mogu ljubiti..?
ZA 4 do 6 nedelja se može krenutu sa fizičkim naporima, ali treba POSTEPENO podizati nivo intezteta napora.
Isto važi i za ljubljenje.
Znaci jos nedelju dve da bi bio siguran? Alkohol ne dolazi u obzir ni malo?
Tako je!
Alkohol NE dolazi u obzir.
Postovani,mom cetvorogodisnjem sinu su se prvi simptomi pojavili 4.11. da bi 15.11.vadili krv na EB virus i potvrdili mononukleozu.Do tada su prosle temperature i angina.Dete sada izgleda dobro ali me zanima vase misljenje koliko vremena mora da prodje da bi mogao da se mesa sa vecom grupom dece jer znam da mu je “ poljuljan“ imunitet!?Hvala
Najmanje 4 nedelje od potpunog ozdravljenja i oporavka NE treba da ode u vrtić!