-
Ko je izazivač i kako se prenosi?
Prouzrokovač mononukleoze je virus iz grupe Herpes virusa (Epstein-Barr virus ili, skraćeno, EBV). Za prelaz virusa sa obolelog na zdravo dete je potreban «blizak» kontakt. Ponekad se ova bolest naziva «bolest poljupca», što je adekvatan nadimak, imajući u vidu da je neophodan poveliki broj virusa da bi se dete zarazilo. Kako su deca često u bliskom kontaktu u kolektivu, virus se relativno lako prenosi, pa nisu retke ni manje epidemije. Virus se prvobitno nastanjuje u sluzokoži gornjih respiratornih puteva, gde se razmnožava. Potom se širi u lokalne limfne čvorove, a kasnije po celom organizmu – putem krvi.
-
Koliko traje inkubacija?
Inkubacija – vreme od ulaska virusa u organizam do prvih simptoma infekcije, traje dugo: trideset do pedeset dana. Zato je teško ući u trag početku lanca infekcije. Jer dete, koje je izvor zaraze, može da bude uveliko zdravo pre pojave simptoma bolesti kod druge, zaražene dece. Imajući u vidu činjenicu da je ipak potrebna veća količina virusa za širenje zaraze, nema velikih epidemija infektivne mononukleoze.
-
Kako se bolest ispoljava?
Postoji malo kliničko pravilo za mononukleozu – što je dete manje, slabije su izraženi simptomi i znaci bolesti.
U prvim godinama života, infektivna mononukleoza se manifestuje kao obična infekcija gornjih respiratornih puteva: nos curka, grlo je crveno – ponekad sa beličastim naslagama, uz uvećane vratne limfne čvorove. Često bolest traje nekoliko dana i prođe, a da roditelji i ne znaju da je dete preležalo infektivnu mononukleozu.
Kod starije dece, klinička slika ove bolesti je teža. Mononukleoza najčešće počinje nekarakterističnim tegobama: slabost, glavobolja, mučnina, a posle par dana se javlja visoka telesna temperatura, bol u grlu, uvećanje krajnika – koji su obloženi beličastim naslagama. Na vratu se najčešće uočavaju uvećani limfni čvorovi, koji su često bolni.
Pedijatar će pažljivo da ispipa trbuh, jer svako drugo dete sa infektivnom mononukleozom ima uvećanu slezinu, a kod 10-20 odsto dece je uvećana jetra.
-
Kako se postavlja dijagoza infektivne mononukleoze?
12.10. sam dobio temperaturu 37 te sam nakon dva tjedna napravio nalaze krvi gdje su jetreni enzimi bili poviseni. Samo četri dana nakon ponovljenog testiranja jetreni nalaz je bio u redu. Međutim ja sam se i dalje nastavio osjecati lose (izrazito jaka glavobolja , temperatura do 37, umor, molaksalost, pecenje koze) te sam 11.11 napravio testove na ebv.. nalaz je ispao igg pozitivan, igm negativan. Takoder me nastavila boliti glava, temperatura i umor sve do danas 20.11. s tim da mi se prije četri dana jace upalilo i grlo i otekli lifni cvorovi te su mi je lagano upaljena usna šupljina.
Zanim me da li je moguce da se radilo o infektivnoj mononukleozi a daljnja temperatura, glavobolja i umor su posljedica te bolesti koju sam prebolio na nogama (u meduvremenu se bavio i sportom) ili se radi o nekoj drugoj, ako je neka druga da li postoji mogucnost da je hiv ili hepatitis?
Ovo sada NIJE infektivna mononukleoza jer su IgM antitela NEGATIVNA! pozitivna IgG antitela znače da je NEKADA zaista protrčao EBV (virus koji izaziva mononukleozu).
Ovo sada liči na virusnu infekciju SLIČNU mononukleozi – ima MNOGO virusa koji su slični EBV, tako da mogu dati gotovo iste simptome. Svakako bi valjalo da se obavi pregled infektologa, pa da nema dileme!
Test na EBV je tek danas bio gotov i pise da je lgM 2.5 a lgG 2.9 ?
Lab. nalazi krvi su radjeni 6.11. i danas 18.11. nesto je bolje a nesto ne, i to:
NEU je bio 1.99 i 22.9%N a danas 0.866 i 14.3%N
LYM je bio 5.58 i 64.5%L a danas 4.51 i 74.3%L
MONO je bio 0.944 i 10.0%M a danas 0.563 i 9.28%M
BASO je bio 0.44 i 0.511%B a danas 0.96 i 1.58%B
MPV je bio 6.02 fL a danas 6.13 fL
AST je bio 330 a danas 136
ALT je bio 338 a danas je 136
ASO je bio 1203 a danas je 1363 (pio je 10 dana Cliacil zbog angine)
CRP je bio 3.2 a danas je 0.5
GAMA-GT je bila 82 a danas je 139
Da li mozete malo da mi objasnite danasnje stanje i da li sama ishrana moze da utice na jetrine enzime?
Pozdrav i puno hvala.
Ne utiče ishrana na oporavak jetre, već se organizam lepo bori sa infekcijom koja polako prolazi, a to je odlična vest!
Ipak, pravo i egzaktno tumačenje rezultata jebi rukama lekara koji leči i prati Vaše dete.
Moj sin, koji ima 10 god., se probudio sa uvećanom žlezdom na vratu u četvrtak ujutru (06.11.2014.). Dan-dva pre toga se žalio da ga boli stomak u delu dijafragme. Otišli smo kod lekara, dao je krv, i utvrdili da ima inf. mon. Pregledana mu je jetra i slezina ultra-zvukom i nije bilo nikakvih promena niti uvećanja. Odmah je dobio i Cliacil jer mu je ASO bio 1203 IU/ml a imao je i gnojavu anginu. Temperaturu je imao samo predveče oko tri dana i to ne veću od 37.7 u trajanju od po 5-6 sati. Nakon tri dana krajnici su se očistili, temperatura je nestala, apetit se vratio a i sveukupno stanje deteta je bilo mnogo, mnogo bolje. U sredu 12.11.2014. je dao krv i za EBV i podićićemo rezultate u ponedeljak 17.11.2014.
Moje pitanje Vama je, kada dete može nazad u školu, a kada može da nastavi sa košarkaškim treninzima?
Da li da opet da krv na analizu za proveru jetrinih enzima, koji su prilikom prvog testiranja 06.10. bili uvećani, pa tek onda u školu, ili… ?
Obavezno treba proveriti jetrine enzime! Kad se normalizuju dete može u školu, pod uslovom da nema simptoma i znakova infekcije.
Najmanje 4 nedelje mora da prodje od potpunog ozdravljenja (i normalizacije analiza) do postepenog povratka sportu. Naravno, pre toga treba obaviti kontrolni pregled deteta.
Postovani,imam sina od 4 godine kome je utvrdjena mononukleoza.Da li postoji opasnost da se zarazi cerkica koja ima 2,5 meseca?Cim je dr posumljala na mononukleozu sklanjali smo ga od bebe ali pre pojave simptoma cesto se mazio sa sestrom.Koja je verovatnoca da on ili neko od nas roditelja kao kliconosa virus prenesemo na bebu?
„Kliconoše“ NE mogu preneti bolest, samo deca sa simptomima i znacima ove bolesti su zarazna!
Izuzetno su male šanse da se beba razboli!
imam 17 godina
imao sam limfne cvorove ispod pazuha i u predelu genitalija