-
Ko je izazivač i kako se prenosi?
Prouzrokovač mononukleoze je virus iz grupe Herpes virusa (Epstein-Barr virus ili, skraćeno, EBV). Za prelaz virusa sa obolelog na zdravo dete je potreban «blizak» kontakt. Ponekad se ova bolest naziva «bolest poljupca», što je adekvatan nadimak, imajući u vidu da je neophodan poveliki broj virusa da bi se dete zarazilo. Kako su deca često u bliskom kontaktu u kolektivu, virus se relativno lako prenosi, pa nisu retke ni manje epidemije. Virus se prvobitno nastanjuje u sluzokoži gornjih respiratornih puteva, gde se razmnožava. Potom se širi u lokalne limfne čvorove, a kasnije po celom organizmu – putem krvi.
-
Koliko traje inkubacija?
Inkubacija – vreme od ulaska virusa u organizam do prvih simptoma infekcije, traje dugo: trideset do pedeset dana. Zato je teško ući u trag početku lanca infekcije. Jer dete, koje je izvor zaraze, može da bude uveliko zdravo pre pojave simptoma bolesti kod druge, zaražene dece. Imajući u vidu činjenicu da je ipak potrebna veća količina virusa za širenje zaraze, nema velikih epidemija infektivne mononukleoze.
-
Kako se bolest ispoljava?
Postoji malo kliničko pravilo za mononukleozu – što je dete manje, slabije su izraženi simptomi i znaci bolesti.
U prvim godinama života, infektivna mononukleoza se manifestuje kao obična infekcija gornjih respiratornih puteva: nos curka, grlo je crveno – ponekad sa beličastim naslagama, uz uvećane vratne limfne čvorove. Često bolest traje nekoliko dana i prođe, a da roditelji i ne znaju da je dete preležalo infektivnu mononukleozu.
Kod starije dece, klinička slika ove bolesti je teža. Mononukleoza najčešće počinje nekarakterističnim tegobama: slabost, glavobolja, mučnina, a posle par dana se javlja visoka telesna temperatura, bol u grlu, uvećanje krajnika – koji su obloženi beličastim naslagama. Na vratu se najčešće uočavaju uvećani limfni čvorovi, koji su često bolni.
Pedijatar će pažljivo da ispipa trbuh, jer svako drugo dete sa infektivnom mononukleozom ima uvećanu slezinu, a kod 10-20 odsto dece je uvećana jetra.
-
Kako se postavlja dijagoza infektivne mononukleoze?
Imam pitanje vezano za barrov virus i jednu neobičnu situaciju. Naime, moj decko je ocito alergican na mene. Svaki put nakon ljubljenja s menom dobije gnojnu upalu angina. Isao je na sve pretrage i utvrdeno mu je postojanje barrovog virusa. Mononukleozu nema i imunitet mu je odličan. Lijecnici su rekli da moja pljuvacka u njegovom tijelu izaziva stvaranje gnoja. Na pitanje bi li se problem riješio vađenjem angina rečeno nam je da bi u tom slucaju moglo doci do jos gore reakcije. Zanima me znate li Vi neki djelotvoran nacin rješenja ovog problema, ili pak jel se moze otkriti sto mu to iz moje pljuvacke ne odgovara.
Unaprijed hvala.
Jedno je jasno – ovo nema veze sa infektivnom mononukleozom.
Ova veoma retka i specifična situacija zahteva detaljno ORL ispitivanje za vas oboje, a onda i konsultaciju infektologa. To je put da vam se pomogne.
Da li se rezultati na EBV dobijaju odmah istog dana?
To iskljucivo zavisi od laboratorije u kojoj se analiza radi.
Koliko dugo neko sa mononukleozom ima mogucnost da zarazi nekog drugog? hvala unapred
Sve dok se potpuno ne povuku simptomi i znaci bolesti i dok se laboratorijske analize ne normalizuju.
Cula sam da virus infektivne mononukleoze ostaje zauvek u organizmu. Moje dete je sa dve godine prelezlo infektivnu mononukleozu pa me interesuje da li je to tacno. Hvala.
Ne ostaje virus nego virus ostavlja doživotni imunitet! To znači da se NE može dva puta preležati inf. mononukleoza.
Kada mi je dijagnostifikovana mononukleoza Epstenbar mi je bio 9.Nakon mjesec dana transaminaze su se vratile u normalu a EB JE PAO NA 1,5.Da li mislite da ce nakon sledecih mjesec dana on skroz spasti i do koje vrijednosti EB sam zarazan.Ovo pitam zbog djevojke i ljubljenja.
Titar na EB virus NIJE pokazatelj zaraznosti!
Kad se povuku svi znaci infekcije i kad se enzimi jetre normalizuju više nema opasnosti od širenja zaraze. Ipak, konačan sud daje lekar koji prati pacijenta i to je najsigurnija procena!