-
Ko je izazivač i kako se prenosi?
Prouzrokovač mononukleoze je virus iz grupe Herpes virusa (Epstein-Barr virus ili, skraćeno, EBV). Za prelaz virusa sa obolelog na zdravo dete je potreban «blizak» kontakt. Ponekad se ova bolest naziva «bolest poljupca», što je adekvatan nadimak, imajući u vidu da je neophodan poveliki broj virusa da bi se dete zarazilo. Kako su deca često u bliskom kontaktu u kolektivu, virus se relativno lako prenosi, pa nisu retke ni manje epidemije. Virus se prvobitno nastanjuje u sluzokoži gornjih respiratornih puteva, gde se razmnožava. Potom se širi u lokalne limfne čvorove, a kasnije po celom organizmu – putem krvi.
-
Koliko traje inkubacija?
Inkubacija – vreme od ulaska virusa u organizam do prvih simptoma infekcije, traje dugo: trideset do pedeset dana. Zato je teško ući u trag početku lanca infekcije. Jer dete, koje je izvor zaraze, može da bude uveliko zdravo pre pojave simptoma bolesti kod druge, zaražene dece. Imajući u vidu činjenicu da je ipak potrebna veća količina virusa za širenje zaraze, nema velikih epidemija infektivne mononukleoze.
-
Kako se bolest ispoljava?
Postoji malo kliničko pravilo za mononukleozu – što je dete manje, slabije su izraženi simptomi i znaci bolesti.
U prvim godinama života, infektivna mononukleoza se manifestuje kao obična infekcija gornjih respiratornih puteva: nos curka, grlo je crveno – ponekad sa beličastim naslagama, uz uvećane vratne limfne čvorove. Često bolest traje nekoliko dana i prođe, a da roditelji i ne znaju da je dete preležalo infektivnu mononukleozu.
Kod starije dece, klinička slika ove bolesti je teža. Mononukleoza najčešće počinje nekarakterističnim tegobama: slabost, glavobolja, mučnina, a posle par dana se javlja visoka telesna temperatura, bol u grlu, uvećanje krajnika – koji su obloženi beličastim naslagama. Na vratu se najčešće uočavaju uvećani limfni čvorovi, koji su često bolni.
Pedijatar će pažljivo da ispipa trbuh, jer svako drugo dete sa infektivnom mononukleozom ima uvećanu slezinu, a kod 10-20 odsto dece je uvećana jetra.
-
Kako se postavlja dijagoza infektivne mononukleoze?
Zanima me da li mogu da idem na plazu dok sam zarazen mononukleozom?
U aktivnoj fazi bolesti je izlaganje suncu nepoželjno, kao i svaka jača fizička aktivnost.
HVALA VAM PUNO!!!
Mom detetu od 4.god.je juce utvrdjena mononukleoza.Zanima me da li deca mogu da piju surutku, da li moze u toku oporavka da se koriste neki preparati za jacanje imuniteta ili da se ceka da se bolest povuce pa tek onda, i trece malo glupo pitanje(pitam zbog bezbednosti druge dece),da li mogu da nastavim da se bavim keteringom(pravljenjem torti i druge hrane za decje rodjendane) ili da sve obustavim za mesec dva.Hvala vam unapred na odgovorima.
Samo Vi detaljno perite ruke i stavite masku pa neće biti problema sa pripremom hrane! Uz poštovanje osnovnih higijenskih principa sve je to ok.
Nikakvi „pojačivači“ imuniteta nisu potrebni, srutka ne može da smeta, ali ni da napravi neki revolucionarni pomak. Srećom, skoro sva deca proguraju inf. mononukleozu bez problema!
Pre par dana sam pocela da osecam bol u grlu i prvo sam mislila da je obicna prehlada, ali zbog uvecanih limfinih cvorova sam otisla kod doktora. Na laboratorijskom nalazu su mi AST 43, a ALT 75. Nikakve druge simptome mononukleoze nemam, jetra mi nije uvecana, nemam temperaturu i dobro se osecam vec 5 dana, jedino sto osecam je bol u grlu. Pa me sad zanima da li ovo ukazuje na mononukleozu, ili moze da se radi o nekom drugom virusnom oboljenju?
Ovo ne izgleda kao inf.mononukleoza, ali se dijagnoza lako postavlja (ili isključuje) analizom krvi na EBV (IgM i IgG).
Dali su oni koji su preležali mononuleozu, što je utvrđeno prisustvom antitela (IgG 26,30), u budućnosti (u bilo kom periodu) opasni za okolinu kao kliconoše?
Nisu !