Foto: PickPik
Sutradan je uradjena magnetna rezonanca mozga koja je pokazala isti nalaz, kao i da nema drugih promena na mozgu. Neurohirurg je samo rekao da to nije ništa i da nema razloga za brigu. Zakazao je kontrolu za godinu dana. Želela bih detaljnije da mi objasnite o čmu se radi.
Ciste su šupljine ispunjene tečnim sadržajem. Arahnoidea je jedna od moždanih opni. Arahnoidalne ciste su, dakle, neka vrsta šupljina u mozgu, ili, kako to roditelji u prvi mah zamisle – „rupe u glavi“. Paniku je svakako teško izbeći, pa zato krenimo od početka…
- Šta je centralni nervni sistem
Centralni nervni sistem čine mozak ( cerebrum ) i kičmena moždina ( medulla spinalis ). Mozak je smešten u lobanjskoj duplji, a kičmena moždina u kičmenom kanalu, dakle u „koštanom oklopu“, koji ih štiti od spoljnjih, pre svega mehaničkih, uticaja. Između mozga i njegovog oklopa nalaze se 3 membrane koje se nazivaju moždanice ( meninge ): meka moždanica ( pia mater ), arahnoidea ( arachnoid mater ) i tvrda moždanica ( dura mater ). Sačinjene su od vezivnog tkiva i imaju zaštitnu ulogu.
- Čemu služe moždane ovojnice
Meka moždanica je tanka membrana bogata krvnim sudovima, koja je priljubljena uz mozak i kičmenu moždinu. Arahnoidea se nalazi između meke i tvrde moždanice, ona je takođe tanka, ali ne sadrži krvne sudove. Tvrda moždanica je debela membrana sačinjena od gustog vezivnog tkiva, čiji unutrašnji „sloj“ naleže na moždanice, a spoljašnji oblaže kosti lobanje.
Između moždanica se nalaze meningealni prostori: subarahnoidalni prostor ( nalazi se između meke moždanice i arahnoidee, sadrži likvor, tj.cerebrospinalnu tečnost ), subduralni prostor ( između tvrde moždanice i arahnoidee ) i epiduralni prostor ( u predelu kičmene moždine sadrži masno tkivo, limfne sudove i venske spletove, pogodan je za primenu lokalne, „epiduralne“ anestezije ).
Osim navedenih prostora, u mozgu se nalaze 4 „šupljine“, tzv. moždane komore, koje su ispunjene likvorom: dve bočne komore, treća i četvrta moždana komora. Komore su sistemom otvora i kanala povezane međusobno i sa subarahnoidalnim prostorom, što omogućava cirkulaciju, tj. „kruženje“ likvora.
- A šta je likvor – moždana tečnost?
Likvor, tj. cerebrospinalna tečnost, se neprekidno stvara u moždanim komorama, zatim cirkuliše kroz komore u subarahnoidalni prostor, gde se resorbuje u krvne sudove. Na taj način se količina likvora održava na istom nivou. Uloga likvora je da štiti mozak i kičmenu moždinu ublažavajući uticaj mehaničkih sila, transport hormona i uklanjanje štetnih produkata metabolizma.
- Zašto se stvaraju arahnoidalne ciste
Arahnoidalne ciste su „šupljine“ u mozgu ispunjene tečnošću, najčešće likvorom, koje nisu povezane sa moždanim komorama, nego samo sa arahnoideom. Radi se o urođenim, tzv. razvojnim anomalijama, mada se mogu javiti i kasnije u životu, najčešće kao posledica zapaljenja moždanica (meningitisa), tumora, krvarenja, ili nekih hirurških intervencija. Najčešće se nalaze u srednjoj lobanjskoj jami (50-60%), češće sa leve strane i češće kod osoba muškog pola. Arahnoidalne ciste se mogu javiti i u kičmenom kanalu, obično u grudnom predelu, i to u subduralnom ili epiduralnom prostoru, i tada se teško postavlja dijagnoza, jer su simptomi nespecifični, pa se ponekad slučajno otkriju u sklopu drugih ispitivanja.
Ako se simptomi jave, to obično bude u periodu ranog detinjstva, a njihova priroda zavisi od lokalizacije ciste. Tipično se javlja glavobolja, mučnina, povraćanje, konvulzije, dok se fokalni neurološki znaci retko javljaju. Moguća je pojava hidrocefalusa ( „vodena glava“ ), ako cista pritiska kanale ili otvore između moždanih komora, i sprečava cirkulaciju likvora. Mogu se javiti i neki hormonski poremećaji, kao npr. prerani pubertet.
Mojoj majci koja ima 41godinu,otkrivena je na mozgu sa desne strane arahnoidalna cista 43*13*47. glava ju cesto boli i ponekad ima vrtoglavice. Isla je kod neurologa ali onii zasada samo prate. To su joj otkrili prije dvije godine, i neki dan je ponovo isla na MR i cista je i dalje ista .Dali je to nesto opasno?
Konačnu procenu daje neurohirurg, ali je skoro sigurno u pitanju BEZAZLENA cista!
Postovani ,
Moj sin rodjen je u 36.tjednu te je uzv utvrdeno da ima cisticu 2,6mm koroidnog pleksusa. Rekli su nam da to nije za brigu no svejedno brinem.
Je li to opasno i ostavalja li posljedice.
Unaprijed hvala na odgovoru
Ovo je POTPUNO BEZAZLENA cista koja NIJE za brigu!
Dali znate sa čime se popunjavaju oziljci od tih cisti ,to jest mesto gde su bile periventikularne ciste,sada mu je nalaz dobar osim leve komore,Leva komora blago uvećana,u mozdanom parehnhimu se ne uočavaju patološke promene,pulsizacija sudova u mozgu su normalne,homogizacije se odrzavaju.
Recite mi samo ovo,da li ciste koje se jave kao posledica nedostatka kiseonika ,a koje su se za nekih mesec dana od poslednjeg UZ od kada su otkrivene,povukle i resorbovale,mogu da u prevodu znače perivertikularnu leukomulaciju(svi znamo šta je to i koje su posledice,Cp),i dali pošto su se odmah resorbovale oziljcii postaju sve manji ,a mozak kako raste sve veći,i time moguće posledice budu manje,mom detetu nije rekao niko da je perivertikularna leukomacija ,niti napisano,ali sam čitao da je to ishemisko oštećenje.
Ove arahniidalne ciste su potpuno bezazlene i NEMAJU nikakve veze sa leukomalacijom.
Ali njemu nisu te ,nego perivertikularne,u mozdanoj masi,misli bile su ,više ih nema,za njih vas pitam?
Ova pitanja se naprosto moraju razmotriti sa specijalistok koji prati Vašu bebu!
Moja beba ima 7 Meseci.Prevremeno je rodjena.Na rodjenju utvrdjena je Cista 4mm.Sada smo otisli na kontrolu i tamo su nam rekli( uz pregled i snimanje ) da je bebina Cista sada 16mm.Sto nas je jako zabrinulo.Doktorka je rekla da je to mozda i lose sto se uvecala.Brinem se da ne naskodi bebi u razvoju.Da li je to moguce i da li ima razloga za Brigu? Pozdrav
Ova cista APSOLUTNO NIJE razlog za brigu!!!