Foto: Pixabay
Detaljnost opisa nijanse, konzistencije i učestalosti stolice potvrđuje značaj koji roditelji pridaju ovoj fiziološkoj pojavi, i nameću potrebu da probamo da definišemo šta je normalno…
Krajnje pojednostavljena definicija opstipacije bila bi da je to izostanak spontanog pražnjenja creva. Ovaj poremećaj je vrlo redak, a može biti manifestacija anatomskih defekata ( nedostatak inervacije dela creva, oboljenja koja zahvataju mišićni sloj creva, nedostatak čitavog segmenta creva, postojanje „pregrada“ u šupljini creva… ) ili oboljenja drugih sistema ( hipotireoza, cistična fibroza… ). Često se termin nepravilno upotrebljava umesto 2 znatno češća poremećaja: konstipacija što predstavlja otežano pražnjenje tvrde, oskudne stolice, i pseudoopstipacija – neredovno pražnjenje, kada je stolica normalnih karakteristika, a defekacija je bez tegoba ( ovo, dakle, i nije poremećaj, jer ne stvara tegobe ). Učestalost, ritam i lakoća pražnjenja creva toliko su različiti i promenljivi ( u zavisnosti od uzrasta, ishrane, fizičke aktivnosti i sl ), da je ponekad vrlo teško razlučiti da li je u pitanju poremećaj pražnjenja creva ili varijetet normalnog. Kada govorimo o prvoj godini života, izdvajaju se dva bitno različita razdoblja – period do šestog meseca, kada se odojče hrani mlekom i period nakon šestog meseca, kada ishrana postaje raznovrsna. U okviru prvog razdoblja, po svojim specifičnostima izdvaja se i prvi mesec života bebe – period novorođenčeta…
Krenimo od početka…
Još pre rođenja u crevima fetusa nakuplja se gusta stolica crno-zelene boje, bez mirisa, koja se naziva mekonijum. Pražnjenje ove stolice dešava se u prvih 72 časa nakon rođenja, što pažljivo prate i beleže pedijatrijske sestre u porodilištu. Izostanak ove stolice ( opstipacija ! ) bitan je znak koji može ukazati na neka od urođenih oboljenja, kao što su urođeni megakolon ili cistična fibroza, ili na postojanje neke anatomske prepreke prolasku crevnog sadržaja, i tada je svakako neophodno obaviti detaljnije preglede novorođenčeta.
Kod velike većine beba se pokreti i pražnjenje creva uspostavljaju spontano već u prvom danu života. Pražnjenje mekonijalne stolice nastavlja se i u narednim danima, obično do trećeg, četvrtog dana života, sa prosekom od 4-5 stolica na dan, koje mogu biti vrlo različitih zapremina ( vrlo obilne, ali i oskudne, tzv. stolice „u tragu“ ). Nakon mekonijalne, javlja se tzv. „prelazna stolica“, koja je žuto-zelene boje, obično tečno-kašaste konzistencije. Zelena nijansa posledica je prisustva žučnog pigmenta – bilirubina, koji, zbog ubrzanih pokreta creva, nije oksidirao do žute i braon boje ( dakle nije pokazatelj da je beba gladna! ). Najčešće se tokom druge nedelje života formira zlatno žuta stolica gušće konzistencije ( i dalje meka ), kiselkastog mirisa, sa „zrncima“ koja su ustvari neresorbovana masnoća. Ukoliko je beba na adaptiranoj mlečnoj formuli, stolica je nešto svetlija, gušća i neprijatnijeg mirisa. Broj stolica znatno varira od deteta do deteta. Obično bebe koje se hrane isključivo majčinim mlekom imaju veći broj stolica dnevno, često i posle svakog podoja ( prosečno 6-8 ), a stolice su tečnije nego kod beba na adaptiranim mlečnim formulama. No, odstupanja u broju stolica mogu biti znatna, naročito kod beba koje sisaju, zato što je majčino mleko do te mere lako svarljivo i prilagođeno bebinim potrebama da od njega nekada „ne ostane ništa“, tj. beba nema stolicu i po nekoliko dana, ili čak i do dve nedelje! U ovakvim situacijama roditelji se po pravilu zabrinu, pa potraže savete od okoline. Ono što je bitno da znate jeste da je ovo česta i normalna pojava kod beba koje se hrane majčinim mlekom, naravno pod uslovom da beba lepo jede i napreduje, ne povraća, i ponaša se uobičajeno. Ukoliko ste ipak zabrinuti i nesigurni, uvek savet potražite od vašeg pedijatra, koji će otkloniti sve sumnje, i sprečiti primenu nekih metoda i sredstava koji nisu prikladni za primenu kod beba ( mikroklizme, laksativi ( bilo da je reć o prirodnim ili sintetskim ), mehanički nadražaj anusa itd ).
Dobar dan.. Imam bebu stara 7 dana… Dojim se sama pa dam bebi da popapa to mljeko i još je nadohranjujem,,poslje svakog jela ima tešku stolicu,počinje da se grci,pocrveni sva,plaće i stisne ručice i tiskaa,,stolica joj je žuto zelene boje u granulicama,zanima me jel joj mogu kako pomoći da je ne boli toliko dok kaka? Prva mi je beba a nema ko da mi pomogne,sama sam s njom… Unaprijed hvala
Ovo je tipično za takozvane rane grčeve! Najvažnije je da beba lepo jede i napreduje (što ćete utvrditi merenjem bebe) – onda nema mesta za brigu.
Imam problem sa bebom hidre Uskrsa počeli su problemi nemoze da kaki jako plaće,vodila sam je doktoru rekli mi da je normalno ali ovo je već bas dugo ona inače doji napreduje lepo ali nikako da kaki stavljala sam joj toplome,caj od kamilice nista ne pomaze sta da joj radim? 🙁 hvala unapred
Beba koja samo sisa ima pravo da NE kaki 10 do 14 dana! Zato, kad beba lepo napreduje NEMA razloga za brigu!
NE SME se bebi gurati toplomer u guzi i NE treba davati bilo kakve čajeve!
Postovani, moja beba ima 2.5 meseca i ima problema sa stolicom,prazni se svaki treci, cetvrti dan..Moram da napomenem da beba ne sisa, ali joj dajem moje izmuzeno mleko i dobija do 2 obroka dohrane dnevno.To praznjenje je muci i ima gasove dok god se ne isprazni..Da li promeniti formulu ili je to normalno?
Ništa ne treba menjati ako beba lepo napreduje!
Beba ima pravo da NE kaki 10 dana (pa i do 14 kod beba koje sisaju), a grčevi (gasovi koje pominjete) bi trebalo da se polake smire narednih nedelja.
Beba ima13 mje.Svaki Dan IMA redovnu solicu ali Sam primjetila kada je muce zubici DA joj je stolica tvrda I kaki brabonjcice Ali ni tad se nemuci puno dok kaki,medjutim juce je pocela kakiti I pro prvi put DA se je mucila,nije plakala Ali Sam vidjela DA je muci,ali da napomenem da je sad nemuce zubi ,Dana’s je kakila brabonjcice Ali su mekani I nisu je mucili,in ace jede svu cvratu hranu,voce,povrce onako,pije yogurt vise nego vodu i sokice,davala Sam joj keks I mlijeko Ali sad Sam keks iybacila samo mlijeko pije,molim vas Da li je to normano DA zbog zuba IMA tvrdu stolicu,I state DA joj dam za tvrdu stolicu in ace hvala
Ovo NIJE opstipacija!
Promene stolice se mogu očekivati tokom nicanja zubića. Povećajte unos svežeg (ili cedjenog) voća, kao i povrća.
Moja cerkica ima sedamnaest meseci i pravi je vragolan jede svu hranu samo sto cesto izvoljeva te hoce te nece a ustvari sve jede mnogo je alava i pije mnogo cajeva vodu slabo i mleko slabo. ali problem nastupa samo nocu nakon dva tri sata cvrstog sna pocinje sa mnogo cestim budjenjem i plakanjem ponekada samo flasica sa cajem je smiri ili ustajanje i da je drzimo u ruke a da napomenem nije naviknuta na ruke. Kako da joj obezbedim miran san?
I jos da dodam ima povremeno gasove kaki samo u toku dana nekada jednom nekada triput ali uvece i nocu nikada a kaka joj je ili normalna ili malo tvrdja.
Miran san će doći „sam od sebe“ u mesecima koji dolaze, i tu se prakticno ništa ne može uraditi.
Ispijanje čajeva NIJE rešenje jer stvara ružnu naviku. Maženje, priča, pevušenje…može da pomogne.