Foto: Pixabay
Detaljnost opisa nijanse, konzistencije i učestalosti stolice potvrđuje značaj koji roditelji pridaju ovoj fiziološkoj pojavi, i nameću potrebu da probamo da definišemo šta je normalno…
Krajnje pojednostavljena definicija opstipacije bila bi da je to izostanak spontanog pražnjenja creva. Ovaj poremećaj je vrlo redak, a može biti manifestacija anatomskih defekata ( nedostatak inervacije dela creva, oboljenja koja zahvataju mišićni sloj creva, nedostatak čitavog segmenta creva, postojanje „pregrada“ u šupljini creva… ) ili oboljenja drugih sistema ( hipotireoza, cistična fibroza… ). Često se termin nepravilno upotrebljava umesto 2 znatno češća poremećaja: konstipacija što predstavlja otežano pražnjenje tvrde, oskudne stolice, i pseudoopstipacija – neredovno pražnjenje, kada je stolica normalnih karakteristika, a defekacija je bez tegoba ( ovo, dakle, i nije poremećaj, jer ne stvara tegobe ). Učestalost, ritam i lakoća pražnjenja creva toliko su različiti i promenljivi ( u zavisnosti od uzrasta, ishrane, fizičke aktivnosti i sl ), da je ponekad vrlo teško razlučiti da li je u pitanju poremećaj pražnjenja creva ili varijetet normalnog. Kada govorimo o prvoj godini života, izdvajaju se dva bitno različita razdoblja – period do šestog meseca, kada se odojče hrani mlekom i period nakon šestog meseca, kada ishrana postaje raznovrsna. U okviru prvog razdoblja, po svojim specifičnostima izdvaja se i prvi mesec života bebe – period novorođenčeta…
Krenimo od početka…
Još pre rođenja u crevima fetusa nakuplja se gusta stolica crno-zelene boje, bez mirisa, koja se naziva mekonijum. Pražnjenje ove stolice dešava se u prvih 72 časa nakon rođenja, što pažljivo prate i beleže pedijatrijske sestre u porodilištu. Izostanak ove stolice ( opstipacija ! ) bitan je znak koji može ukazati na neka od urođenih oboljenja, kao što su urođeni megakolon ili cistična fibroza, ili na postojanje neke anatomske prepreke prolasku crevnog sadržaja, i tada je svakako neophodno obaviti detaljnije preglede novorođenčeta.
Kod velike većine beba se pokreti i pražnjenje creva uspostavljaju spontano već u prvom danu života. Pražnjenje mekonijalne stolice nastavlja se i u narednim danima, obično do trećeg, četvrtog dana života, sa prosekom od 4-5 stolica na dan, koje mogu biti vrlo različitih zapremina ( vrlo obilne, ali i oskudne, tzv. stolice „u tragu“ ). Nakon mekonijalne, javlja se tzv. „prelazna stolica“, koja je žuto-zelene boje, obično tečno-kašaste konzistencije. Zelena nijansa posledica je prisustva žučnog pigmenta – bilirubina, koji, zbog ubrzanih pokreta creva, nije oksidirao do žute i braon boje ( dakle nije pokazatelj da je beba gladna! ). Najčešće se tokom druge nedelje života formira zlatno žuta stolica gušće konzistencije ( i dalje meka ), kiselkastog mirisa, sa „zrncima“ koja su ustvari neresorbovana masnoća. Ukoliko je beba na adaptiranoj mlečnoj formuli, stolica je nešto svetlija, gušća i neprijatnijeg mirisa. Broj stolica znatno varira od deteta do deteta. Obično bebe koje se hrane isključivo majčinim mlekom imaju veći broj stolica dnevno, često i posle svakog podoja ( prosečno 6-8 ), a stolice su tečnije nego kod beba na adaptiranim mlečnim formulama. No, odstupanja u broju stolica mogu biti znatna, naročito kod beba koje sisaju, zato što je majčino mleko do te mere lako svarljivo i prilagođeno bebinim potrebama da od njega nekada „ne ostane ništa“, tj. beba nema stolicu i po nekoliko dana, ili čak i do dve nedelje! U ovakvim situacijama roditelji se po pravilu zabrinu, pa potraže savete od okoline. Ono što je bitno da znate jeste da je ovo česta i normalna pojava kod beba koje se hrane majčinim mlekom, naravno pod uslovom da beba lepo jede i napreduje, ne povraća, i ponaša se uobičajeno. Ukoliko ste ipak zabrinuti i nesigurni, uvek savet potražite od vašeg pedijatra, koji će otkloniti sve sumnje, i sprečiti primenu nekih metoda i sredstava koji nisu prikladni za primenu kod beba ( mikroklizme, laksativi ( bilo da je reć o prirodnim ili sintetskim ), mehanički nadražaj anusa itd ).
A sta ako on samostalno ne kaki i posle 10 dana?hvala
Onda da se beba pregleda, pa sa se razmotri treba li koristi klizmicu.
Moj decak ima 2 meseca i kaki na svakih 7,8 dana i to samo kada ga toplomerom podstaknemo. Incena hrani se adaptivnom formulom NAN 1 a probali smo i NAN 1 sensitive i isto se desava. Stolice su mu zeleno crne. Kako da mu pomognemo? Hvala unapred
NIKAKO ne treba stimulistai pražnjenje creva toplomerom!
To je pogrešan put koji vodi u ODVIKAVANJA bebe od prirodnog izbacivanja stolice
Beba ovog uzrasta može da NE kaki i 10 dana, pa treba biti strpljiv.
Da li ste resili problem i na koji nacin? Moja beba ima isti problem. Hvala
Moj mali decak ima sedambaest meseci i imamo problem sa stolicom pije mleko na flasici veseo je ali stolica je jaka i bolna cak i krvava ponekada bili smo kod doktora i nists dobio je neki prasak da mu dajem ali nikakve velike promene stolicu ima svaki drugi dan nekada svaki dan nekada dva puta dnebno sta da radim zao mi je muci se dala sam sljive dala sam supice dala sam svasta i isto vodu nece samo sokice i mleko neznam sta da radim pomoccc Hvala
Što više tečnosti, kompot od suvih šljiva, cedjeno voće…uz to povećajte unos integralnih žitarica i mahunarki. Smanjite mleko, a povećajte unos jogurta.
Sve to traži nekoliko nedelja da bi se videli pravi rezultati, ali nema drugog puta ka trajnom rešenju.
Moja beba ima 5bmeseci i htela bih vas pitati kad joj mogu uvesti grasak,pasulj,i bananu?hvala unapred
Banana se može polako uvoditi, a za mahunarke sačekajte do 8. meseca
Moja beba ima 5 meseci i nekaki redovno mesec dana i malo jace jede vocne kasice i povrce kuvano sargarepu krompir karfijol tikvicu pije sokic od jabuke kruske jabika i visnja jabuka kajsija i breskva…
Jako se muci prilikom praznjenja creva stolica bude tvrda kali svaki peti sesti eventualno sedmi dan ima jake bolove napinje se i zacrveni u licu i pocne da place dajte mi neki savet kako da pomognem mojoj bebi hvala unapred
Ovo je potpuno NORMALNA faza!
Traje od par nedelja do par meseci i ne zahteva bilo kakvu terapiju.