Foto: Pixabay
Detaljnost opisa nijanse, konzistencije i učestalosti stolice potvrđuje značaj koji roditelji pridaju ovoj fiziološkoj pojavi, i nameću potrebu da probamo da definišemo šta je normalno…
Krajnje pojednostavljena definicija opstipacije bila bi da je to izostanak spontanog pražnjenja creva. Ovaj poremećaj je vrlo redak, a može biti manifestacija anatomskih defekata ( nedostatak inervacije dela creva, oboljenja koja zahvataju mišićni sloj creva, nedostatak čitavog segmenta creva, postojanje „pregrada“ u šupljini creva… ) ili oboljenja drugih sistema ( hipotireoza, cistična fibroza… ). Često se termin nepravilno upotrebljava umesto 2 znatno češća poremećaja: konstipacija što predstavlja otežano pražnjenje tvrde, oskudne stolice, i pseudoopstipacija – neredovno pražnjenje, kada je stolica normalnih karakteristika, a defekacija je bez tegoba ( ovo, dakle, i nije poremećaj, jer ne stvara tegobe ). Učestalost, ritam i lakoća pražnjenja creva toliko su različiti i promenljivi ( u zavisnosti od uzrasta, ishrane, fizičke aktivnosti i sl ), da je ponekad vrlo teško razlučiti da li je u pitanju poremećaj pražnjenja creva ili varijetet normalnog. Kada govorimo o prvoj godini života, izdvajaju se dva bitno različita razdoblja – period do šestog meseca, kada se odojče hrani mlekom i period nakon šestog meseca, kada ishrana postaje raznovrsna. U okviru prvog razdoblja, po svojim specifičnostima izdvaja se i prvi mesec života bebe – period novorođenčeta…
Krenimo od početka…
Još pre rođenja u crevima fetusa nakuplja se gusta stolica crno-zelene boje, bez mirisa, koja se naziva mekonijum. Pražnjenje ove stolice dešava se u prvih 72 časa nakon rođenja, što pažljivo prate i beleže pedijatrijske sestre u porodilištu. Izostanak ove stolice ( opstipacija ! ) bitan je znak koji može ukazati na neka od urođenih oboljenja, kao što su urođeni megakolon ili cistična fibroza, ili na postojanje neke anatomske prepreke prolasku crevnog sadržaja, i tada je svakako neophodno obaviti detaljnije preglede novorođenčeta.
Kod velike većine beba se pokreti i pražnjenje creva uspostavljaju spontano već u prvom danu života. Pražnjenje mekonijalne stolice nastavlja se i u narednim danima, obično do trećeg, četvrtog dana života, sa prosekom od 4-5 stolica na dan, koje mogu biti vrlo različitih zapremina ( vrlo obilne, ali i oskudne, tzv. stolice „u tragu“ ). Nakon mekonijalne, javlja se tzv. „prelazna stolica“, koja je žuto-zelene boje, obično tečno-kašaste konzistencije. Zelena nijansa posledica je prisustva žučnog pigmenta – bilirubina, koji, zbog ubrzanih pokreta creva, nije oksidirao do žute i braon boje ( dakle nije pokazatelj da je beba gladna! ). Najčešće se tokom druge nedelje života formira zlatno žuta stolica gušće konzistencije ( i dalje meka ), kiselkastog mirisa, sa „zrncima“ koja su ustvari neresorbovana masnoća. Ukoliko je beba na adaptiranoj mlečnoj formuli, stolica je nešto svetlija, gušća i neprijatnijeg mirisa. Broj stolica znatno varira od deteta do deteta. Obično bebe koje se hrane isključivo majčinim mlekom imaju veći broj stolica dnevno, često i posle svakog podoja ( prosečno 6-8 ), a stolice su tečnije nego kod beba na adaptiranim mlečnim formulama. No, odstupanja u broju stolica mogu biti znatna, naročito kod beba koje sisaju, zato što je majčino mleko do te mere lako svarljivo i prilagođeno bebinim potrebama da od njega nekada „ne ostane ništa“, tj. beba nema stolicu i po nekoliko dana, ili čak i do dve nedelje! U ovakvim situacijama roditelji se po pravilu zabrinu, pa potraže savete od okoline. Ono što je bitno da znate jeste da je ovo česta i normalna pojava kod beba koje se hrane majčinim mlekom, naravno pod uslovom da beba lepo jede i napreduje, ne povraća, i ponaša se uobičajeno. Ukoliko ste ipak zabrinuti i nesigurni, uvek savet potražite od vašeg pedijatra, koji će otkloniti sve sumnje, i sprečiti primenu nekih metoda i sredstava koji nisu prikladni za primenu kod beba ( mikroklizme, laksativi ( bilo da je reć o prirodnim ili sintetskim ), mehanički nadražaj anusa itd ).
Postovani,moja beba ima 6 nedelja,iskljucivo sisa,odlicno napreduje,zadnjih dana stalno se nateze i place i muci i u snu se nateze i ispusta gasove,slabo spava i uglavnom ima stolicu u tragovima na peleni i cini mi se da mnogo bljucka.Da li su u pitanju grcevi i da li mogu nekako da pomognem
Nema dileme – to su GRČEVI. Dajte probiotik i budite strpljivi https://www.mojpedijatar.co.rs/grcevi-kod-beba-infantilne-kolike/
Postovani, beba koja ima dva meseca vec 8 dana nije imala stolicu. Do danas sam pratila njeno raspolozenje i bilo je dobro. Danas je nervozna, place i ono sto me posebno brine jeste to sto joj je vruca glavica. Slepoočnice, teme i cela glava. A ostatak tela nije.merila sam i temperaturu, nije povisena. 36.6. Sta da radim? Hvala mnogo. Svetlana
NIŠTA!
Beba (koja lepo jede i napreduje) može da NE kaki 10 dana, a ako samo sisa – tolerise se 14 dana.
Isti slucaj i kod nas. Isti uzrast. Takodje sa stolicom i vrucom glavicom. Izgleda da je to normalno ili ih previse utoplimo.
Moja beba puno bljucka ali non stop
Poštovani,
Moja devojčica puni za par dana 13 meseci, isključivo je dojena 6 meseci, posle smo uvodile jedan po jedan obrok polako svakih 2 meseca, sad ima 3 glavna obroka i 1 uzinu. Toliko sam citala o ishrani, vlaknima, crevnoj flori i stvarno se trudim da ispostujem deciju ishranu u potpunosti, imam i sina od 3 godine, svaki dan jedu celovite zitarice, voce, povrce, uvedeni su i jaje i meso i riba, alergija nemamo. Međutim, devojčicu muce gasovi oduvek, nekad su tu kao posledica tvrde stolice, a nekad su tu i kad je stolica normalna. Ja i dalje dojim na zahtev i mogu slobodno da kazem da je dete razigrano i raspolozeno, dugo i mirno spava kad je stomak miran, a nocni plac, budjenja i dnevna nervoza i trazenje dojenja na svakih pola sata su tu kada joj sika pomaže da joj se pokrene stomak i izbace gasovi. To je tako maltene od rodjenja. U jednoj fazi je imala dijareju i krv u stolici sa 4 meseca, to je trajalo 2 nedelje i to je reseno biogaiom, posle nikad vise nije imala mekanu stolicu, samo tvrdju. Ja joj svako malo promenim probiotik, davala sam joj multilac i biogaia, sve mi se cini da je stomak mnogo mirniji za vreme uzimanja probiotika nego kad ga izbacimo, ali jednostavno taj problem sa gasovima i malo malo pa tvrdom stolicom, ne prolazi. Pored dojenja, koje nameravm da nastavim, pije i puno vode, i supice imamo svaki drugi dan. Volela bih da mi kazete sta mislite do cega je ovo, ima li resenja osim strpljenja? Za 2 dana imamo MMR vakcinu, ovi problemi sa probavom nisu prepreka vakcinaciji?
Hvala najlepše
Vakcinacija NEMA potrebe da se odlaže!
kad beba lepo jede i napreduje (a to je očigledno Vaša beba) ovo naprosto NIJE za brigu!
Dajte probiotik 4 do 6 nedelja u kontrinuitetu, a mislim da osim toga i strpljenja ovde NE treba ništa dodatno da se preduzima.
Da, beba odlicno napreduje od pocetka. Hvala puno na odgovoru.
Poštovani,
Moja devojčica puni za par dana 13 meseci, isključivo je dojena 6 meseci, posle smo uvodile jedan po jedan obrok polako svakih 2 meseca, sad ima 3 glavna obroka i 1 uzinu. Toliko sam citala o ishrani, vlaknima, crevnoj flori i stvarno se trudim da ispostujem deciju ishranu u potpunosti, imam i sina od 3 godine, svaki dan jedu celovite zitarice, voce, povrce, uvedeni su i jaje i meso i riba, alergija nemamo. Međutim, devojčicu muce gasovi oduvek, nekad su tu kao posledica tvrde stolice, a nekad su tu i kad je stolica normalna. Ja i dalje dojim na zahtev i mogu slobodno da kazem da je dete razigrano i raspolozeno, dugo i mirno spava kad je stomak miran, a nocni plac, budjenja i dnevna nervoza i trazenje dojenja na svakih pola sata su tu kada joj sika pomaže da joj se pokrene stomak i izbace gasovi. To je tako maltene od rodjenja. U jednoj fazi je imala dijareju i krv u stolici sa 4 meseca, to je trajalo 2 nedelje i to je reseno biogaiom, posle nikad vise nije imala mekanu stolicu, samo tvrdju. Ja joj svako malo promenim probiotik, davala sam jok multilac i biogaia, sve mi se cini da je stomak mnogo mirniji za vreme uzimanja probiotika nego kad ga izbacimo, ali jednostavno taj problem sa gasovima i malo malo pa tvrdom stolicom, ne prolazi. Pored dojenja, koje nameravm da nastavim, pije i puno vode, i supice imamo svaki drugi dan. Volela bih da mi kazete sta mislite do cega je ovo, ima li resenja osim strpljenja? Za 2 dana imamo MMR vakcinu, ovi problemi sa probavom nisu prepreka vakcinaciji?
Hvala najlepše
Vakcinacija NEMA potrebe da se odlaže!
kad beba lepo jede i napreduje (a to je očigledno Vaša beba) ovo naprosto NIJE za brigu!
Dajte probiotik 4 do 6 nedelja u kontrinuitetu, a mislim da osim toga i strpljenja ovde NE treba ništa dodatno da se preduzima.
Molim vas treba mi savet sve sam probala I masazu I vezbe ali nikako ne izlazi napolje..pije samo moje mleko ima 4 meseci ne znam sta da radim…
Beba koja SAMO sisa, ima pravo da NE kaki 14 dana!
Ako prođe više od dve nedelje – da se obavi pregled.