● Moje dete ima šum na srcu. Da li je bolesno?
Na sreću, najčešće nije tako. Smatra se, naime, da više od 50 odsto zdrave dece ima šum na srcu. Pošto se ovakav šum sreće kod, inače, zdravog srca – on se naziva funkcionalni ili fiziološki šum (u žargonu se često naziva i šum zdravog srca). Najčešće se otkrije tokom infekcije (bilo kog porekla) praćene povišenom temperaturom.
Ovakvi šumovi imaju specifične zvučne karakteristike, koje ih odvajaju od šumova kod bolesnog srca (takozvanih organskih šumova). Iskusan pedijatar je sposoban da napravi razliku između fiziološkog i organskog šuma na srcu, pa najčešće ne saopštava odmah roditeljima da njihovo dete ima šum. Obično sačeka da prođe infekcija, pa uporedi kvalitet i jačinu šuma. Ako je slabiji ili je nestao, sasvim je sigurno da se radi o fiziološkom šumu. Ali, ako je šum istog intenziteta, upućuje mališana kod dečjeg kardiologa. Upravo je promenljivost osnovna karakteristika funkcionalnog šuma, za razliku od šuma kod bolesnog srca – koji je, uglavnom, mnogo jači i ne menja se značajnije tokom vremena.
● Da li moram HITNO da odvedem dete kod dečjeg kardiologa?
Kada saznaju da njihovo dete ima šum na srcu, roditelji ne bi trebalo da paniče. Jer, od 1000 dece sa šumom, samo tri-četiri mališana zaista ima neko oboljenje srca. Da bi se u potpunosti isključilo postojanje srčane mane (najčešće urođene), potrebno je da se roditelji konsultuju sa dečjim kardiologom. Taj pregled nije hitan, naročito ukoliko dete nema nikakvih tegoba. Ovo se posebno odnosi na decu uzrasta preko dve godine. Naime, sve teške urođene srčane mane se, po pravilu, ispoljavaju u prvim danima ili mesecima života. Zbog toga je veoma mala verovatnoća da dete, kome su lekari prvi put otkrili šum sa sedam ili 11 godina, ima tešku srčanu manu.
● Kakav pregled nas očekuje?
Zadatak dečjeg kardiologa je da, osim kliničkog pregleda (auskultacije – osluškivanje zvukova i šumova), detetu uradi i EKG. Nakon ovog osnovnog kardiološkog ispitivanja, sa velikom verovatnoćom može da se isključi postojanje ozbiljne urođene srčane mane. Postoje, međutim, neke srčane mane koje ne moraju da budu praćene jakim šumom ili ozbiljnim tegobama. Zbog toga bi bilo dobro da se posle ovog pregleda zakaže i ultrazvučni (ehokardiografski) pregled. Ukoliko se nakon njega potvrdi da se radi o funkcionalnom šumu, odnosno da je srce deteta potpuno zdravo, ispitivanje je završeno.
● Čuli smo kako će fiziološki šum da nestane do puberteta. Da li je to tačno?
Tačno je! Roditeljima je potrebno objasniti kako će njihovo dete verovatno i narednih godina da ima šum na srcu – koji će povremeno da se čuje jače, a povremeno slabije (ili će da nestane), a da će definitivno da nestane najkasnije do puberteta. Tada su grudni koš i okolni mišići mnogo razvijeniji, srce je dalje od slušalica, pa se ovako tihi šumovi ne čuju.
● Da li moje dete može da nastavi da se bavi sportom?
Ukoliko je dečji kardiolog sa sigurnošću isključio postojanje srčane mane (dakle, posle pregleda, EKG-a i ultrazvučnog pregleda), dete je sposobno za normalne životne aktivnosti, uključujući i najteže fizičke napore. Odnosno, može da se aktivno bavi sportom bez ikakvih problema, čak i ako se čuje šum.
● Da li moram da vodim dete na redovne kontrole kod kardiologa?
Kada se jednom dokaže da nema urođene srčane mane (ultrazvučnim pregledom), dalje kardiološke kontrole više nisu potrebne, osim kod dece koja se bave aktivnim, takmičarskim sportom.
● Oprez – šum na srcu može da bude i znak bolesti…
Nažalost, nisu svi šumovi na srcu bezazleni. Iako se misli da se srčane bolesti javljaju isključivo kod starijih ljudi, priličan broj dece ima bolesno srce. Najčešći uzrok srčanih problema u dečjoj populaciji su urođene srčane mane. Urođene anomalije na srcu se sreću češće nego na bilo kom drugom organu. Skoro svako stoto novorođenče ima neku od urođenih srčanih mana. Šum na srcu je često prvi znak oboljenja srca kod ove dece. Međutim, ono što bi trebalo znati, jeste da šum kod tih mališana ne mora da se čuje odmah po rođenju. Najčešće se otkrije prilikom otpusta iz porodilišta ili na prvim pregledima u savetovalištu, pred redovnu vakcinaciju.
● Ne moram da vodim dete kod kardiologa, jer nema nikakvih tegoba.
Ovo je jedna od čestih zabluda! Neretko su šumovi kod pojedinih srčanih mana vrlo tihi, a tegobe potpuno odsutne, pa se dešava da se neke urođene srčane mane otkriju tek u uzrastu od 10 ili 12 godina. Tada su roditelji prilično nepoverljivi i ne mogu da prihvate činjenicu da njihovo, naizgled zdravo dete (koje se čak bavilo i sportom), ima urođenu srčanu manu koja zahteva hiruršku korekciju.
● Šta ako moje dete ima urođenu srčanu manu?
Deca kod koje se potvrdi postojanje urođene srčane mane, moraju da budu podvrgnuta detaljnijim ispitivanjima, a najčešće i terapiji (medikamentnoj i hirurškoj). Prognoza kod ovih bolesnika je veoma šarolika. Jedan broj urođenih srčanih mana može da «prođe» spontano (ne zahteva hirurško lečenje), dok druge srčane mane zahtevaju operaciju, posle koje deca mogu da vode relativno normalan život (takvih je najviše). U trećoj grupi su veoma teške urođene srčane mane – koje zahtevaju nekoliko operacija, sa neizvesnim udaljenim rezultatima (na sreću, takvih je najmanje).
Zaključak: Šum na srcu – nije opasno, ali bi trebalo ispitati.
U najkraćem, odgovor na pitanje: «Da li ima razloga za strah?», bio bi da šum na srcu kod dece najčešće nije znak bolesnog srca, niti zahteva hitan odlazak kod lekara. Ali zahteva bar minimalno ispitivanje, koje sprovodi dečji kardiolog. Drugim rečima, nema mesta panici. Verovatnoća da je dete koje ima šum na srcu bolesno, vrlo je mala.
Ass. dr Vojislav Parezanović, pedijatar-kardiolog
Moja beba od rodjenja ima rupicu na srcu od 8 mm.i sum 2/6 .cesto je prehladjena i slabo dobija na kilazi i ako normalno uzima obroke.beba sada ima 3 mjeseca.nema nikakvu terapiju.do kad postoji mogucnost da se rupica sama „zatvori“ ? Unaprijed hvala
To zavisi od VRSTE „rupice“ – odnosno od njene pozicije u srcu.
Sve će biti mnogo jasnije na sledećem kardiološkom pregledu kada će se, posle ultrazvučnog pregleda, mnogo više znati.
Hvala vam na odgovoru a da li se tu radi samo o sumu i koliki je ili ima jos nesto?hvala vam
Za sada NEMA razloga za brigu!
Redovne kardiološke kontrole su potrebne i NIŠTA drugo.
Postovani,beba ima 3 mjeseca,prilikom redovne kontrole kod pedijatra ustanovljeno je da beba ima sum,otisli smo kod kardiologa nalaz je sledeci
Venske drenaze normalne,
Ucentralnom dijalu IAS-A vidljiv je manji defekt septuma do 5 mm,L-D shunt mali .LA 12 mm.Desni srcani kaviteti blago dilatirani.A-V sklad.TV normalne morfologije i protoka.MV morfoloski i protokom normalna.IVS 4,5 mm,ocuvanog integriteta,normalnih pokreta.LVD 23 mm,LVD s 13mm.PWLV 4,5 mm.V-A sklad.Aortalna valvula trivelarna,normalne sistolne separacije i protoka,na anulus precnika 12 mm.Aortni luk levi,iskljucena koarktacija aorte.A pulmonalis na korenu dilatirana 13 mm,morfoloski normalna valvula.Trunkus i obje grane plucne arterije su normalne sirine,duktalni protok se ne dokazuje.Perikard normalne sirine ,bez izljeva.
Postovani da li je sve u redu,posto se ne razumujemo unalaz.hvala
Ovo, za sada, nije za brigu!
Potrebne su redovne kardiološke kontrole, a velike su šanse da će ovo biti dobro tokom praćenja.
BEBA 3 MJESECA OTKRIVEN SUM.BILI SMO KOD KARDIOLOGA I ZAKLJUCAK JE
STRUKTURALNO,POZICIONO I HEMODIMANSKI NALAZ USKOG DEFEKTA PREDKOMORSKE PREGRADE.ZA SADA NIJE INDIKOVANO ZATVARANJE ISTOG.DOJENCE SE MOZE REDOVNO VAKCINISATI.KARDIOLOSKO PRACENJE ZA 6 MJESECI.
POSTOVANI DA LI JE OVO SVE U REDU
Mom sinu je u 6 nedelji zivota otkriven sum 2 stepena otada imamo redovne kontrole u bolnici. Zadnjim kardioloskim pregledom sam bila jako nezadovoljna prekinut je u roku od 5 min jer je beba bila uznemirena. Receno nam je da sum postoji ali ne vidi sta je sa velicinom ( u pocetku je bio 5mm) ali da moje dete nije bolesno. Iako sam ja rekla da se on jako puno znoji i svakodnevno plavi inace lepo napreduje . Pomozite sta da radim – da li da se obratim drugom kardiologu ili sta bi mogao biti drugi razlog modre nausnice i znojenja! Hvala
MORA se obaviti KOMPLETAN ehokardiografksi pregled!
Postoji način da se beba sedira (smiri) odgovarajućim lekom) pa se obavi kompletan pregled i onda će sve biti jasno. Ovako se može nagađati, a to je neprihvatljivo!