Foto: Pixabay
U otvorenom pismu koje je u petak objavljeno na jednom domaćem portalu, majka koja se treći put porodila u GAK „Narodni front“ iznela je tvrdnju je da „bebe u ovom beogradskom porodilištu više ne dobijaju dohranu“.
Ukratko, atmosfera koja vlada u porodilištu opisana je kao „horor film“ u kojem „bebe plaču a umorne majke plaču sa njima“.
Ali, stvari nisu baš uvek onakve kakve deluju na prvi pogled. Pozvali smo „Front“, i evo šta se stvarno dešava u najvećem beogradskom porodilištu.
„Da li stvarno mislite da bi bilo ko, ko nije psihopata, ostavio gladne bebe da plaču?!„, pitanjem je odgovorila na naše pitanje šta se dešava u „Frontu“ primarijus dr Ljiljana Stanković, neonatolog u ovom porodilištu i nacionalni koordinator Programa podrške dojenju.
„Niko nije ukinuo dohranu bebama kojima je ona potrebna. Ali, mi dajemo sve od sebe da povećamo broj dece koja će biti dojena“, kaže dr Stanković.
„Uprkos tome što svi znamo koliko je majčino mleko značajno za zdravlje bebe, u Srbiji tek malo više od polovine beba svoj prvi podoj dobije u prvom satu po rođenju, a isključivo je dojeno samo 12,8 odsto dece mlađe od šest meseci. Jedini način da se to promeni je da se majkama pomogne i da one dobiju podršku koja im je neophodna tokom dojenja.“
A davanje dohrane bebama kojima ona nije neophodna teško da se može smatrati podrškom.
„Znate li da uopšte ne postoji evidencija o bebama koje koriste dohranu? To mora da se promeni. Na nivou države ne postoji nacionalna evidencija koliko imamo dece na mlečnoj formuli, i ne postoji evidencija o tome kada se prestaje sa dojenjem i kada se uvode zamene. Nisu krive majke, krivi su i zdravstveni radnici koji su, kao i društvo u celini, imali pasivan odnos prema dojenju“, kaže dr Stanković.
A onda kaže, i tužno i razočarano, da je žalosno što se prvi korak u promeni tog stanja svesti dočeka „na nož“, ovakvim otvorenim pismom.
„Znate, ovo što se radi je toliko maliciozno, da nemam reči. Toliko truda je uloženo u nešto što je dobro za decu, da bi sad to neko omalovažio i pisao o jednom porodilištu kao o ‘logoru za bebe’„, ogorčena je dr Stanković.
„Situacija u porodilištu je ista kao i uvek. Dohranjuju se bebe kojima je dohrana potrebna. Ali, bebe se ne dohranjuju ‘redom’. I to je suština. Suština je u tome da će i sada svaka majka koja želi da dobije lekove za zaustavljanje laktacije te lekove dobiti, jer vi nikoga ne možete naterati da doji, ali tek nakon razgovora sa pedijatrom tokom kojeg će joj biti predočene sve prednosti dojenja“, kaže dr Stanković.
Dakle, majka je JEDINA koja će odlučiti da li će dojiti svoju bebu ili ne. Ali, svakoj majci koja ne želi da doji biće objašnjeno zašto je dojenje važno. I to je pošteno.
Porodila sam se dva puta u Valjevu u bolnici, bebe su donosili na tri sata, jako cesto nahranjene, tako da majke nisu znale sta sa sitim uspavanim bebama. Mislim da je ovo dobra stvar da se podstakne dojenje i jako bih volela da sad kada se porodim moja beba bude samo dojena a ne i dohranjivana odmah u porodilistu, jr je posle tesko odvici bebu od dohrane i flasice…