Kandida: Soor (mlečac) kod beba - Portal Moj pedijatar
Moj pedijatar
  • Beba
    • 0-6 m
    • 6-12 m
    • 12-24 m
    • Dojenje
    • Razvojne tabele
  • Dete
    • Mališani
    • Školarci
    • Tinejdžer
    • Sport
    • Razvojne tabele
  • Porodica
    • Roditeljstvo
    • Škola
    • Zimovanje
    • Letovanje
    • Praznici
    • Kreativno / Uradi sam
  • Ishrana
    • Nemlečna hrana
    • Vitamini i minerali
    • Namirnice
    • Recepti
  • Pedijatar
    • Najčešće bolesti
      • Alergije
      • Dečja hirurgija
      • Digestivni trakt
      • Infektivne bolesti
      • Kardiologija
      • Korona virus COVID19
      • Logoped
      • Neurohirurgija
      • ORL
      • Psihologija
      • Respiratorni sistem
      • Stomatologija
      • Ostale bolesti
    • Simptomi
    • Lekovi
    • Vakcine
    • Laboratorija
    • Hitna stanja
    • Zanimljivosti iz medicine
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
    • Postavite pitanje pedijatru
    • Najnovija pitanja
    • Pretraga pitanja i odgovora
No Result
View All Result
Moj pedijatar
  • Beba
    • 0-6 m
    • 6-12 m
    • 12-24 m
    • Dojenje
    • Razvojne tabele
  • Dete
    • Mališani
    • Školarci
    • Tinejdžer
    • Sport
    • Razvojne tabele
  • Porodica
    • Roditeljstvo
    • Škola
    • Zimovanje
    • Letovanje
    • Praznici
    • Kreativno / Uradi sam
  • Ishrana
    • Nemlečna hrana
    • Vitamini i minerali
    • Namirnice
    • Recepti
  • Pedijatar
    • Najčešće bolesti
      • Alergije
      • Dečja hirurgija
      • Digestivni trakt
      • Infektivne bolesti
      • Kardiologija
      • Korona virus COVID19
      • Logoped
      • Neurohirurgija
      • ORL
      • Psihologija
      • Respiratorni sistem
      • Stomatologija
      • Ostale bolesti
    • Simptomi
    • Lekovi
    • Vakcine
    • Laboratorija
    • Hitna stanja
    • Zanimljivosti iz medicine
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
    • Postavite pitanje pedijatru
    • Najnovija pitanja
    • Pretraga pitanja i odgovora
No Result
View All Result
Moj pedijatar
No Result
View All Result

Kandida: Soor (mlečac) kod beba

23/05/2023
in 0-6 m
426

Kandida (Candida albicans) je sveprisutna gljivica. Dakle, nalazi se – naravno, u malim, za oko nevidljivim oblicima (spore), svuda oko nas. Ona se može naći i na koži, i na sluzokožama – gde se, takođe, nalazi u malom broju, pa ne pravi probleme deci.

Foto: Canva

  • Zašto je kandida naša tema?

Odgovor se krije u jednom lepom primeru ravnoteže, ili još bolje narušene ravnoteže u prirodi. Naime, u organizmu deteta (ali i odraslih) žive bakterije – koje ne samo da nisu štetne, već imaju i neke korisne funkcije (ovo se zove saprofitna flora). Jedna od njih je da ne dozvole da se gljivice (pa i kandida) prekomerno razmnože. Dakle, postoji prirodna kontrola za gljivicu, koja odlično funkcioniše. Tu je, naravno, važna i odbrambena sposobnost deteta – stanje imunološkog sistema. Svako dete ima poseban deo imunoloških ćelija koje su zadužene za čišćenje gljivica, pa i kandide. To znači da je kandida pod dvostrukom kontrolom – korisnih «domaćih» bakterija i odbrambenog (imunološkog) sistema organizma, koji joj ne daju da se razmnoži i napravi probleme detetu.

  • Koje bolesti uzrokuje kandida kod beba?

Kada se kandida razmnoži, može da izazove bolest, koja se tada naziva kandidijaza. Kada su bebe u pitanju, najčešće mesto gde se kandida razbaškari je sluzokoža usne duplje. Tada nastaje ono što se obično zove soor, ili u narodu mlečac.

  • Zašto su bebe najpodložnije kandidijazi?

soorBebe u prvim mesecima života su naročito «prijemčive» za kandidu, tako da skoro nema deteta koje u tom dobu nije imalo soor. Uzrok je lako objasniti, jer se radi o još neformiranom (nerazvijenom) odbrambenom sistemu bebe, pa je ona veoma podložna gljivičnoj infekciji. Sa druge strane, malo dete ima neodoljivu potrebu da stalno nešto trpa u usta (posebno kad mu rastu zubići). Tada se, jednostavno, u organizam unose različiti mikroorganizmi, pa i gljivice.

  • Može li kandidijaza da se desi i starijima?

Kandidijaza nije «privilegija» beba. I veća deca, pa i odrasli – mogu da «zakače» kandidu. Ubedljivo prvi uzrok kandidijaze kod starije dece je prekomerna primena antibiotika širokog spektra. Čak i kada su potpuno opravdano prepisani, jedan od najčešćih neželjenih efekata antibiotske terapije je kandidijaza. Zašto? Antibiotik širokog spektra efikasno tamani bakterije koje su uzrok infekcije… ali, nažalost, ubija i dobre bakterije. Tako se narušava prirodna ravnoteža u korist gljivica, pa se kandida razmnožava i nastaje kandidijaza. Kandidi naročito prija produžena terapija antibioticima, a posebno voli takozvane jake antibiotike. Naravno, antibiotik ne «dodiruje» kandidu, tako da se ona nesmetano razmnožava, jer su stradale prijateljske bakterije (koje ne daju kandidi da se razbaškari). Kod starijih je veoma čest proliv, uzrokovan razmnožavanjem kandide u crevima.

Postoji jedna retka grupa bolesti koje se karakterišu oslabljenim imunitetom deteta. To su imunodeficijencije, a sklonost ka infekcijama je njihova glavna karakteristika. Neka od tih oboljenja dete donese sa sobom na svet, a neka su rezultat iscrpljenosti organizma drugim, dugotrajnim i teškim bolestima, koje slabe otpornost deteta. Ta deca se poslebno prate i leče, a gljivične bolesti (pa i kandidijaza) su relativno čest problem.

Strana 1 od 3
123Sledeća
Tagovi: bele naslagegelgljivicakandidalečenje soorasoorsoor kod bebausta bebe
ShareTweetSendSendShare
dr Goran Vukomanović
Autor:

UDK Tiršova

ord. Profmedika, 069/3066079

dr Goran Vukomanović pedijatar kardiolog

UDK Tiršova

ord. Profmedika, 069/3066079

Biografija ➔
Medicinski fakultet u Beogradu završio 1991. godine. Specijalistički ispit iz pedijatrije položio 1996. godine. Upisao poslediplomske studije iz kardiologije. Magistarsku tezu pod nazivom Neinvazivna procena ventrikularnih ekstrasistola kod dece sa strukturno neoštećenim srcem odbranio 1998. na Medicinskom fakultetu u Beogradu.
Uže oblasti rada i istraživanja su pedijatrijska kardiologija, aritmologija, dečja sportska medicina kao i telemedicina. Šef Odseka za poremećaje ritma, elektrofiziologiju i pejsing Univerzitetske dečje klinike.
Kao (ko)autor učestvovao u izradi preko 140 naučnih i stručnih radova objavljenih u međunarodnim stručnim časpopisima, zbornicima sa internacionalnih i domaćih kongresa, u domaćim stručnim časopisima, kao i priloga u knjigama i monografijama.
Usavršavao se u Kantonspitalu u Baselu, Svajcarska (Prof. dr Wofgang Kiowski) i u Arkansas Children’s Hospital, Little Rock, SAD, (Prof. dr Christopher Erickson).
Osnivač je edukacionog projekta "Zdravo dete" koji je posvećen edukaciji roditelja i zdravstvenih radnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti sa ciljem očuvanja i unapeđenja zdravlja dece. Oženjen, otac troje dece.

426

Komentari 426

  1. Avatar photo Jelena says:
    pre 8 godina

    Pozdrav,beba je stara 11meseci,ima candidu u stolici,i prolivaste stolice 6do 7 puta na dan,cak nekad bude i dva praznjenja zardom,operm je namazem,obucem,ona se ukaki i tako u krug,interesuje me koliko dugo se sme piti nistatin bez prstanka,da li 7 dana ili moze duze,recimo dok se ne smiri stolica …i sta spada pod dijetom,receno mi je ne kvasac i proizvodi sa secerom,keksi,grickalice,a dozvoljeno je voce i povrce
    sta sme dete jesti sem voca i povrca

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 8 godina

      Bebi treba davati PROBIOTIK, najmanje 4 do 6 nedelja.

      Beba treba da jede sve što je zdravo, a tu SVAKAKO NE spadaju slatkiši i grickalice!

      Odgovori
  2. Avatar photo Snezana says:
    pre 8 godina

    Zdravo!Moja cerkica ima 6 godina. Nosila sam joj stolicu na pregled i na prvoj se pokazalo da ima kandidu. Zanima me sta sme da jede?

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 8 godina

      Ako NEMA prolivastih stolica – SVE normalno može da jede, i ovaj nalaz NE treba ponavljati!

      Odgovori
      • Avatar photo Vesna says:
        pre 8 godina

        Postovani imam devojcicu deset godina..prije sedam dana joj se pojavilo nesto po tjemenu glave,odvela sam je doktoru i rekli su mi gljivice,samo mi rekli da cistim jodom.Medjutim to se ne povlaci i cak se pojavila jos koja,ima li kakva krema ili sampon da koristim ili i dalje da nastavim sa jodom da cistim.

        Odgovori
        • Avatar photo MojPedijatar says:
          pre 8 godina

          Kada NEMA boljitka – OBAVEZAN je kontrolni pregled i PROMENA terapije!

          Bez pregleda se zaista NE može postaviti dijagnoza, pa ni određivati terapija.

          Odgovori
  3. Avatar photo Mama says:
    pre 8 godina

    Postovani,
    Imam cetvorogodisnjaka koji je na zimovanju dobio iznenadne nenormalne prolive preko 20 dnevno, sluzave i sa sukrvicom i dva dana temperaturu do 38,8. U tri dana odvodili smo ga kod vise pedijatara u potrazi za resavanjem problema i svi su tvrdili da je virus. krvna slika je takodje isla u prilog tome, snizeni leukociti, hgb jako dobar. U medjuvremenu smo davali razlicite kombinacije probiotika (Bulardi, Flonivin, Multilakc, Linex). Jedan pedijatar je prepisao Enterofuryl, pedijatar iz Tirsove ga ukinuo. U medjuvremenu, je stigao rezultat koprokulture i izolovan je Salmonela enteritidis i candida u velikom broju. Nova terapija je Nistatin 3 puta dnevno i probiotici i to Flonivin 2 puta i Bulardi 1 dnevno i rigorozna dijeta. Samo steviju koristimo za zasladjivanje. Receno je nikakvo voce, mleko i mlecni proizvodi i ishrana bez hleba i bilo kojih namirnica koje sadrze secer i kvasac. Od prvih simptoma tacno deset dana je proslo. Sto se stolice tice stanje se smirilo, skoro da su normalne, ali ne potpuno formirane. Ono sto mene jako brine je to sto mrsavi, ima tamne podocnjake i stalno je gladan. Moli za bananu, jabuku, mandarinu, plazmu. Sta mi je ciniti? Molim Vas za misljenje, jer ne mogu da pronadjem zvezdu vodilju u ovakvoj situaciji gde od zabrinutosti nemam dovoljno cist razum. da ne spominjem uplasenost zbog tekstova o kandidi koji se nalaze na zvanicnim internet sajtovima, forume izbegavam da citam. Jos jednom najlepse hvala na razumevanju i angazovanju.

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 8 godina

      SVE ovo je tipično za infekciju salmonelom, ali je takođe jasno da imate dobru terapiju i da se dete polako oporavlja. Treba strpljenja, nekada i nekoliko nedelja da se sve lepo sredi, a strah od candide je u ovoj situacije BEZ osnova! I to se rešava produženom terapijom probioticima.

      Kad se stolica normalizuje, dete može da jede SVE što želi, uz poštovanje principa zdrave ishrane

      Odgovori
      • Avatar photo Mama says:
        pre 8 godina

        Hvala najlepse.
        Srdacan pozdrav!

        Odgovori
  4. Avatar photo Maky says:
    pre 9 godina

    Postovani, dete 17 meseci vec 3 meseca ima naduven stokam. Ne boli je,nije tvrd al bas izrazen. Svi kazu da je to ok,desava se da deca imaju stomace… Al mene vec pocinje da zabrinjava. Stolice su ponekad meke, kasaste al nisu vodenaste i prolivaste,i ima 2-3 stolice na dan. Nekad su kiselog mirisa nekad ne. Da li da sumnjam na kandidu I da proverim?

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 9 godina

      Prvi korak jeste mikrobiološki pregled stolice, a onda da se obavi pregled kod Vašeg pedijatra.

      Odgovori
      • Avatar photo Maky says:
        pre 9 godina

        U nalazu pise candida albicans 60 kolonija … Prepisan nam je samo Probiotik forte I da izbacimo slatkise i beli hleb.
        Zanima me dal moze za ta tri meseca od kad ima stomace da se prosirila kandida i na druge delove? Koje nalaze jos mozemo da uradimo?

        Odgovori
        • Avatar photo MojPedijatar says:
          pre 9 godina

          To je zanemarljivv broj!

          NEMA opasnosti od „širenja“

          Odgovori
  5. Avatar photo Marija says:
    pre 9 godina

    Moja beba ima tri meseca i unutar usana se pojavljuje belo .Zbog cega.bebe sisa.

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 9 godina

      To se mora pregledom potvrditi, a najevrovatnije se radi o candidi,

      Odgovori
Previous
Sledeća
Ostavi komentar

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Povezani članci

lubenica

Da li perete lubenicu pre nego je isečete? Sa dinjom još veći oprez

30/06/2025
Šta uzrokuje grčeve kod moje bebe?

Šta uzrokuje grčeve kod moje bebe?

20/06/2025
adeno virus

Adeno virus – respiratorne ili gastrointestinalne tegobe?

18/06/2025
roditeljstvo

Prva godina roditeljstva u brojevima: 3300 pelena, 6689 fotografija….

17/06/2025
Prikaži još

Vesti

Becutan Talks: Svesno, a ne savršeno roditeljstvo

Istraživanje: Kakav uticaj na zdravlje ima kisela voda

Dečji psihijatar dr Grujičić: Dolaze roditelji i kažu mi, doktore, on ne ispušta telefon. I onda, ja izađem u čekaonicu gde sede mama i ćerka i obe na telefonima

05.jun – Svetski dan zaštite životne sredine

Istraživanje: Šta su deca pretraživala i gledala na mreži ove godine

Instagram

Moj pedijatar

Copyright © 2023.
Moj Pedijatar

ODRICANJE ODGOVORNOSTI
Materijal koji je preuzet s interneta smatra se javno dostupnim, ukoliko nije drugačije navedeno. U slučaju da postoji problem ili greška u vezi s autorskim pravima na određeni materijal, povreda autorskih prava je učinjena nenamerno. Nakon predstavljanja dokaza o autorskim pravima, sporni materijal će odmah biti uklonjen sa sajta.

  • O nama
  • Marketing
  • Politika poslovanja
  • Kontakt

Pratite nas na društvenim mrežama

No Result
View All Result
  • Početna strana
  • Beba
  • Dete
  • Porodica
  • Ishrana
  • Pedijatar
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
  • Najnovija pitanja
  • Pretraga pitanja i odgovora