Foto: Canva
Šta je uzrok autizma?
Pre pedesetak godina smatralo se da autizam uzrokuje neadekvatna nega od strane roditelja. Ispostavilo se da je to mišljenje pogrešno. Savremena medicinska istraživanja ukazuju na jasne biološke uzroke autizma i to znači da roditelji više ne treba da krive sebe. Biološki uzročnici uključuju genetske faktore, virusne infekcije, komplikacije tokom trudnoće i porodjaja koje mogu izazvati suptilna moždana oštećenja. Ćesto je udružen sa znacima neurološkog oštećenja, mentalnom retardacijom i odredjenim patološkim stanjima (npr. Epilepsija). Činjenica da se autizam podjednako često otkriva u različitim kulturama ukazuje da su socijalni faktori malo verovatni kao uzročnici poremećaja.
Da li deca sa autizmom potiču iz odredjenih socijalnih slojeva?
Istraživanja su pokazala da se ovaj poremećaj podjednako često sreće u svim socijalnim slojevima. Isto tako, javlja se i u svim kulturama. Podaci o učestalosti poremećaja iz različitih zemalja ukazuju na to da se kod 2-4 deteta na 10.000 stanovnika razvije autizam, a od toga 3-4 dečaka na jednu devojčicu.
Da li deca sa autizmom imaju normalnu inteligenciju?
Dosta je rašireno mišljenje da deca sa autizmom imaju normalnu inteligenciju. Medjutim, činjenica je da kada se primene testovi inteligencije, otprilike dve trećine dobijaju rezultate ispod nivoa proseka.
Kako se postavlja dijagnoza?
Autizam je bihejvioralni sindrom, što znači da postoji skup abnormalnih oblika ponašanja. Dijagnoza autizma se postavlja samo onda kada postoji skup od tri ključna tipa ponašanja:
- Abnormalni socijalni odnosi i socijalni razvoj
- Nesposobnost razvijanja normalne komunikacije
- Interesovanja i aktivnosti deteta su oskudni i ponavljajući
Da bi se postavila dijagnoza , neophodno je da se sva tri simptoma javljaju zajedno, i to do 36. meseca života.
Kako prepoznati znake autističnog poremećaja?
Kod prepoznavanja autizma najznačajniji alarmni signal je nesposobnost uspostavljanja socijalnih odnosa sa drugim ljudima. Takvo ponašanje se opisuje rečima „Izgledalo je da se zavlači u svoju školjku i da živi sam u sebi“ ili „Kada bi ušao u sobu, uopšte nije primećivao ljude i odmah bi prilazio objektima…“ Izostanak kontakta pogledom, ponašanje prema ljudima kao da su predmeti, odustvo ponašanja uskladjenog sa kulturnim normama, osustvo razumevanja osećanja drugih i reagovanje na promenu rutine su karakteristični znaci autističnog poremećaja.
Osim navedenih teškoća u socijalnim odnosima, teškoće sa jezikom predstavljaju drugu veliku grupu promblema. To su abnormalnosti govora tipa eholalije (reči ili fraze koje dete ponavlja neposredno pošto ih je čulo), metaforičnog govora, spajanja ili reči u novu reč.
Treće područje koje omogućava rano prepoznavanje autizma jeste odsustvo maštovitosti, koje je vezano sa opsesivnim ponašanjem. Ova repetitivna ponašanja su upadljiva, rigidna i perseverirajuća.
Problemi razvoja socijalnog ponašanja, komunikacije i fleksibilnog mišljenja su prepoznatljivi znaci koji predstavljaju alarm roditeljima. Timsku procenu deteta u specijalizovanim ustanovama vrši tim stručnih lica – dečji psihijatar, neurolog, logoped, psiholog i otorinolaringolog, nakon čega se odredjuju smernice tretmana i lečenja.
Zaboravih da dodam , ima sestricu od godinu dana koju nece ni da pipne , mislim da je za ovih godinu dana pipnuo dva puta , jednom poljubio nogicu . Ona hoce ivek da se igra igrackama koje on tog trenutka drzi u ruci i uzme mu posle cega on place , dodje kod mene “ Mama daj mi “ .
Trebalo bi da popričate sa dečjim psihologom.
Molimo vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto comentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/
Postovani , imam decaka Koji ima 2,5 godine , sklapa recenice , super prica , o sebi je pre pricao u trecem licu , sada koristi “ ja “ . Krenuo je u vrtic , 4 meseca je bio na provikavanju i nazalost nismo uspeli jer place kad mama ode i pocne da se baca gde se ponekad i povredi. ima problem sa hranom . Hoce da jede samo ono sto on hoce i tacka . Probudi se u pola osam , u vrticu je bio do 12 h i nije jeo nista . Kada u 12 h serviraju rucak on pridje za sto i vidi da to nije ono sto on hoce i baci se na pod i pocne da place . Hodao je na prstima . Kada smo napolju vise ne hoda na prstima , ali kada smo unutra desi mu se jos uvek , ali kada ga opomenemo hoda normalno . Sa nama u kuci proca non stop , kaze sta zeli , igra se , ali sa drugima ne prica puno . U vrticu su primetili da ne uspostavlja kontakt sa drugom decom , ali kada smo recimo u parku on hoce da trci sa drugom decom . Ponekad ponavlja dok mu ne odgovorimo “ sta je to , sta je to , sta je to?”
Direktorka je predlozila psihologa zbog tih bacanja na pod , zbog hodanja na prstima( koje sada nije ucestalo) i zbog ne uspostavljanja kontakta sa drugom decom .
Jos nismo dobili termin , ali me zanima Vaše misljenje
Poštovani moje dete se odaziva samo na moj glas i očev, drugi kad ga zovu ne,u vrtiću nije zainteresovan da se igra sa decom,malo su mu pomešani jezicijer živimo u inostranstvu i moj muž je stranac,pa tako da cuje 4 jezika
Ako dete istovremeno čuje četiri jezika mora biti zbunjeno.
Polako i strpljivo, potrebno je vreme da dete nauči
Molimo vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto comentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/
Poštovani,imam dete od 23 meseca.
Zna da kaze mama ,tata I baba.Ovako sve razume ali neće da prica kad je zedan vodi te da mu das vodu ili ako mu se ide napolje donese cipele.Sto se tice nista mu ne drzi pažnju od igračka, više voli da otvara fioke I da vadi sudove po kuhinji.Sto se tice zvukova privlace ga reklame na TV..i kad muž dolazi odmah oseti da se otvaraju vrata..Ponekad voli da tri I da nosi neku igracku I da prica nešto što samo on razume.Opsednut je sa vratila na prodavnici..i ponekad voli da skate i da plati glavom i da se smeje i tada gleda u mene..imam li razlog za briga.
Za sada nema razloga za brigu, samo ograničite na najmanju moguću meru gledanje TV a i tableta.
Molimo vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto comentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/