Uravnotežena ishrana
Ono što je preporuka je zdrava, uravnotežena ishrana, sa tri glavna obroka i dve lagane voćne užine, sa što manje slatkiša i prostih šećera. Prednost u ishrani imaju složeni ugljeni hidrati obogaćeni celuloznim vlaknima (integralni hleb i različite vrste brašna, žitarice…).
Vitamin B iz kvasca i žitarica pospešuje stvaranje mleka. Ovog vitramina ima i u pivu, pa mame dojilje često piju pivo, ali sa konzumiranjem zdravih žitarica, stvaranje mleka će biti uspešno kao i da koristite pivo. Svakodnevno ispijanje piva tokom dojenja nikako nije preporučljivo, jer pivo sadrži alkohol, koji bebi ne treba. Bolji i zdraviji izvor vitamina B jeste pivski kvasac.
Potrebe za proteinima su povećane, pa je potrebno da dojilja jede meso, ribu, sir, jaja, popiju šolju mleka ili jogurta dnevno više nego inače. Najbolje je da svaki obrok dojilje sadrži voće i/ili povrće, najbolje što manje termički obradjeno, sirovo u obliku salata.
Od masti prepručuju se zdrava ulja: maslinovo ulje i ulje od košpica groždja ili bundeve a dva do tri puta nedeljno treba da pojede ribu zbog razvoja bebinog mozga. Ostale masti treba izbegavati u ishrani.
Sva hrana koju dojilja pojede se preko mleka prenosi do bebe i ona dobija sve potrebne nutrijente. Preporučuje se da dojilja pije od 2,5-3 l tečnosti dnevno (600 ml više od preporuke za žene koje ne doje). Najzdravije je da pije vodu, negaziranu mineralnu vodu, nezaslađene čajeve i prirodne cedjene sokove (u početku treba izbegavati citruse zbog toga što bebin stomačič još uvek nije spreman za teške ukuse i može imati problema sa grčevima). Izuzetno je bitno da se vodi računa o unosu kalcijuma u toku dojenja. Kalcijum se nalazi u sirevima, ribi, žitaricama od celog zrna, zelenom lisnatom povrću, sušenom voću. Kalcijum ne traba unositi samo mlekom, pa nije potrebno piti značajno veće količine mleka. Tečnost u toku dana je bolje nadoknaditi specijalno pripremljenim čajavima za dojilje nego mlekom. Bitno je da se unosi i cink , čiji su izvor jaja, meso i žitarice. Postoje odredjene namirnice za koje se veruje da povećavaju stvaranje mleka: ovas, lan, leblebije, hmelj, kopriva – ove namirnice treba u većem odnosu uvrstiti u dnevni jelovnik.
Dojilja se hrani onako kako je navikla, ali se trudi da glavni obroci budu zdravo pripremljeni, kuvani ili grilovani, bez dodataka jakih začina i velike količine soli. Određena hrana jakog mirisa (luk, brokoli, kupus, karfiol, cvekla, jaki začini ili pasulj) može da promeni ukus mleka i kod pojedinih beba izazove uznemirenost. Tada je jednostavno potrebno prekinuti konzumiranje ovih namirnica na neko vreme i osluškivati svoju bebu šta joj prija a šta ne.
Pušenje i alkohol treba izbaciti u potpunosti, a kofein iz kafe svesti na minimum jer može uznemiriti bebu.
Mami je potreban odmor, šetnja i relaksacija, svaka briga, stres i umor dovode do smanjenja količine mleka. Mame i bebe su u početku u istom ritmu, maze se, odmaraju, spavaju i jedu i to je sve što treba da rade.
Ako dojilja unese malo potrebnih nutrijenata (kalcijum, fosfor, magnezijum, natrijum i kalijum) njih će u mleku biti u odgovarajućoj količini, ali na uštrb majke jer će biti korišćeni iz depoa majčinog organizma. Suprotno od pomenutih nutritijenata količina vitamina rastvorljivih u vodi, joda, selena i određenih masnih kiselina zavisi od ishrane. Ako majka kroz ishranu unosi malo ovih nutrijenata, njih je manje i u mleku, pa ih beba dobija u nedovoljnoj količini. Zbog toga je zdrava i raznovrsna ishrana osnova dobrog dojenja.
Uspostavljanjem dojenja beba dobija sve neophodne sastojke za taj period i nije potrebno davati ništa drugo izmedju podoja.
Pridržavajte se ovih saveta, hranite se zdravo, raznovrsno, uživajte u svojoj bebici i ulozi koju imate. Verujte u sebe da ćete uspeti. I uspećete!
Poštovanje prije tri mjeseca sam se porodila doila sam bebi do 2 mjeseca i osjetila sam da mljeka ima manje prije 1 mjesec uopste ne nadolazi mi a voljela bi da nastavim šta trebam da uradim da napomene imala sam nekad davno operaciju ispod pazuha zljezdi pa da nije do toga jer ova dva mjeseca je mlijeko curilo ispod obje strane pasduh
Dajte bebi koliko mleka imate, ostalo neka bude dohrana.
Trebalo bi da jedete hranu bogatu proteinima, pijete što više tečnosti i odmarate kada beba spava.
Uzmite i čaj za dojilje.
Molimo vas da za pitanja pedijatru umesto comentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/
Postovanje, mene zanima da li ishrana utiče na količinu proizvedenog mleka ili samo na kvalitet. Ako sam dobro razumela, u prvih par nedelja je jako bitno da se uspostavi laktacija i da beba sisa na zahtev,sto sam i činila. Uz puno truda hvala bogu, beba super napreduje. Nakon tri ipo meseca susrecem se sa situacijom gde nemam Bog zna kakav apetit. Jedem. Doručak ručak večera. Između neko voće , uglavnom raznovrsno i zdravo. Slatko ne jedem pa me zanima da li to može uticati na eventualno smanjenje mleka? Beba i dalje sisa na zahtev, deluje mi da joj prija mleko a i od rodjenja je dobio malo više od duple kilaze sa porodjaja. Pozdrav. Hvala unapred
Beba je divno napredovala.
Vaša ishrana ne mora da bude obilna ali je važno da je bogata proteinima i da unosite dosta tečnosti.
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Bas kad je ova tema u pitanju, interesuje me jedna stvar. Naime, porodila sam se u martu i dojim bebu, naizmjenicno iz obje dojke, mlijeka ima, beba napreduje, da bi negdje krajem septembra mlijeko u desnoj dojci pocelo da jenjava i ta ista dojka se smanjila za dvije velicine od lijeve (moj odokativni sud). Mlijeka ima, nije u potpunosti prestala laktacija u toj dojci, ali je veoma malo, pa sam ja naravno odmah posumnjala da nesto nije u redu i otisla na pregled, i sve je u redu. Ono sto je isto bitno reci da je iz te dojke refleks otpustanja mlijeka bio konstantan, kada beba sisa na lijevoj dojci, iz desne je curilo mlijeko, isto je i kada sisa na toj, ako kojim slucajem prekine sisanje iz nje curi mlijeko u mlazu. I sad isto zna da curi mlijeko, tj.refleks otpustanja mlijeka je prisutan, ne stalno, ali se desi. Pa eto mene zanima, s obzirom da je pregled pokazao da je sve u redu, da li vi mozda znate razlog smanjenja dojke? Inace, ovo mi je druga beba, prvo dijete sam dojila 13 mjeseci, tako planiram i drugo. Moram jos da napomenem da im je oboma vise odgovarala lijeva dojka. E sad, mene kao zenu zanima da li ce to ostati trajno stanje, jer je bukvalno kao izduvan balon!? Hvala unaprijed. Pozdrav
Kad je pregled pokazao da je sa dojkom sve ok – ovo NE treba da Vas brine! To jeste relatovno retka pojava, ali se dešava…najvažnije je da Vaša beba lepo jede i napreduje i da Vi nemate problem sa tom dojkom.