-
Ko je izazivač i kako se prenosi?
Prouzrokovač mononukleoze je virus iz grupe Herpes virusa (Epstein-Barr virus ili, skraćeno, EBV). Za prelaz virusa sa obolelog na zdravo dete je potreban «blizak» kontakt. Ponekad se ova bolest naziva «bolest poljupca», što je adekvatan nadimak, imajući u vidu da je neophodan poveliki broj virusa da bi se dete zarazilo. Kako su deca često u bliskom kontaktu u kolektivu, virus se relativno lako prenosi, pa nisu retke ni manje epidemije. Virus se prvobitno nastanjuje u sluzokoži gornjih respiratornih puteva, gde se razmnožava. Potom se širi u lokalne limfne čvorove, a kasnije po celom organizmu – putem krvi.
-
Koliko traje inkubacija?
Inkubacija – vreme od ulaska virusa u organizam do prvih simptoma infekcije, traje dugo: trideset do pedeset dana. Zato je teško ući u trag početku lanca infekcije. Jer dete, koje je izvor zaraze, može da bude uveliko zdravo pre pojave simptoma bolesti kod druge, zaražene dece. Imajući u vidu činjenicu da je ipak potrebna veća količina virusa za širenje zaraze, nema velikih epidemija infektivne mononukleoze.
-
Kako se bolest ispoljava?
Postoji malo kliničko pravilo za mononukleozu – što je dete manje, slabije su izraženi simptomi i znaci bolesti.
U prvim godinama života, infektivna mononukleoza se manifestuje kao obična infekcija gornjih respiratornih puteva: nos curka, grlo je crveno – ponekad sa beličastim naslagama, uz uvećane vratne limfne čvorove. Često bolest traje nekoliko dana i prođe, a da roditelji i ne znaju da je dete preležalo infektivnu mononukleozu.
Kod starije dece, klinička slika ove bolesti je teža. Mononukleoza najčešće počinje nekarakterističnim tegobama: slabost, glavobolja, mučnina, a posle par dana se javlja visoka telesna temperatura, bol u grlu, uvećanje krajnika – koji su obloženi beličastim naslagama. Na vratu se najčešće uočavaju uvećani limfni čvorovi, koji su često bolni.
Pedijatar će pažljivo da ispipa trbuh, jer svako drugo dete sa infektivnom mononukleozom ima uvećanu slezinu, a kod 10-20 odsto dece je uvećana jetra.
-
Kako se postavlja dijagoza infektivne mononukleoze?
Zamolio bih Vas da mi protumačite nalaz:
Cytomegalo IgM – precrtana nula
Cytomegalo IgG – +
E-Bar IgM – +82,01 ( ne vidim oznaku pored)
E-Bar IgG – +286,95
Ako možete da mi kažete da li ova osoba boluje od monunukleoze i da li je infektivna trenutno?
Inače 10 dana nije pod terapijom ( bila je pod terapijom mononukloeze samo 3 dana i prekinuta je) i ne oseća nikakve simptome.
Hvala.
To je NEMOGUĆE proceniti bez uvida u stanje pacijenta i praćenja titra EBV. Najsigurnije je da se za 4 do 6 nedelja ponovi titar EBV pa će sve biti jasno.
Zanima me da li dete moze da dobije mononukleouzu od psa? Sin mi je imao sa 6 god. (u to vreme smo imali malog psa), ali je isao i u vrtic. A cerkica ima 2 god., ne ide u kolektiv, ali i sad imamo malog psa… cekamo nalaze IgM na EBV, a obicni nalazi krvi pokazuju da mozda ima mononukleozu, ali i njeno opste stanje ukazuje na to… Mozda pitanje zvuci smesno, ali odkud da znam… 🙂
Infektivna mononukleoza se NE dobija od psa već ISKLJUČIVO od zaraženo deteta ili odraslog čoveka.
Utvrdjena mi je mononukleoza 03.04.2014.,ali manji oblik. Da li smijem da se ljubim i da imam seksualne odnose ?
Ako je sve prošlo bez problema, a prošlo je 4 nedelje od ozdravljenja, sad više nisi zarazan.
sta može da mi bude ako sam trenirao a nisam potpuno ozdravio?
To NE treba raditi!
Nepotrebno se povećava rizik od komplikacija na važnim organima (srce, pluća…). Kad se organizam potpuno oporavi sledi povratak sportu.
zbog upale grla i nateklih limfnih cvorova sam posao kod dok, i rekao mi je da imam blagi oblik mononukleoze, jetra nije ni malo bila uvecana, slezina je bila normalne duzine ali zadebljana mozda 1,5cm. to je bilo pre 40ak dana, pre neki dan sam ponovo bio na ultrazvuk i sve je na svom mestu, slezena je normalne velicine.. e sad, posto cu kod doc tek za nedelju dana za analizu krvi i to.. mogu li da pocnem da treniram sad i koje su posledice? lose sam se osecao nedelju dana nakon sto mi je prosla temperatura, od tad sam ok, ima vec 30-35 dana kako se osecam normalno…
Kad se potpuno normalizuju laboratorijske analize sledi pregled kod sportskog lekara pa ako sve bude kako treba možeš na treninge. Podrazumeva se postepeno povećanje nivoa opterećenja.