Jednostavnom analizom pitanja čitalaca našeg portala, među prvih pet najčešćih je uvođenje nemlečne hrane kod beba. Odabrali smo nekoliko pitanja koja se najčešće “vrte” pa da odgovorimo.

- Kada je vreme da se bebi daju žitarice koje sadrže gluten
I tu se “lome koplja” među stručnjacima koji se bave ishranom beba. Jedni su tvrdi u stavu da treba sačekati bar do osam punih meseci života, a drugi smatraju da već prve žitarice mogu biti one koje sadrže gluten.
Racionalna preporuka je ipak da prve žitarice budu BEZ glutena, pa su pirinač i kukuruz zato među najomiljenijim prvim žitaricama.
Kod beba kod kojih u porodici ima nepodnošenja glutena ili alergije na hranu, sa glutenom NE treba žuriti i treba poštovati preporuku pedijatra koji prati bebu i najbolje poznaje (pored roditelja) bebine nutritivne potrebe.
- Kada se žitarice mogu spremiti sa kravljim mlekom?
Najbolje NE pre prvog rođendana!
U drugoj godini života se žitarice mogu spravljati i sa kravljim mlekom, ali je važno pažljivo pratiti bebinu reakciju. Tih dana NE treba davati druge nove namirnice pa da se vidi hoće li biti reakcije! Najbolje je da se sa kravljim mlekom oprezno proba PRE davanja novih žitarica. Tako će se izbeći moguća konfuzija u utvrđivanju uzroka eventualne alergije ili nepodnošenja.
- Šta ako beba ima alergiju na proteine kravljeg mleka, a mama više ne doji bebu?
Kad postoji alergija na proteine kravljeg mleka ubedljivo je najbolje produžiti dojenje i posle prvog rođendana! Ako je to nemoguće, onda su tu hipoalergijske (HA) mlečne formule koje se (uz preporuku i kontrolu pedijatra) daju bebama.
Opet su žitarice koje NE sadrže adaptirano mleko u svom sastavu, ovde u prednosti jer se mogu spremiti sa hipoalergijskim formulama koje su se pokazale bezbedne za bebu!
- Zašto su probiotici korisni u žitaricama?
Probiotici su žive korisne (nepatogene) bakterije koje imaju brojne povoljne efkte na bebino zdravlje (mada ovo važi i za starije). Bifidobakterije su među najkorisnijim, a povoljno utiču na razvoj i pravilnu funkciju bebinih organa za varenje, ali imaju i druge brojne korisne efekte (sprečavaju crevne infekcije, jačaju imunitet, smanjuju verovatnoću nastanka ekcema…). Kako žitarice sadrže veliki broj korisnih vlakana koje pogoduju razmnožavanju probiotskih bakterija (to su zapravo prebiotici) , u kombinaciji sa bifidobakterijama ostvaruju puni korisni efekat!
Postovani,
beba ima punih 6 meseci, i uvela sam joj pirincanu kasicu milupa sa mojim mlekom bez problema. Inace je iskljucivo sisala.
Pre 5-6 dana za veceru sam joj napravila pire od skuvane jebuka na pari i u njega stavila kasiku istih zitarica. Bebica je tu noc povracala. Sledeci dan je sve bilo ok.
Nisam joj tih dana davala mnogo nemlecnih namirnica kako bi joj se smirio stomacic.
Danas sam joj napravila istu tu kasicu i opet povracanje, s’ tim da sada znam sta je razlog, a tada sam mogla samo da nagadjam.
Da li sam pogresno pripremila kasicu, da li se prejela ili je nesto drugo problem?
Ovu kašicu da NE DAJETE najmanje 6 meseci!!!
Tu kombinaciju jabuka-pirinac ili pirinac uopste? Napominjem da je pirinac jela sa mojim mlekom, dok je jabuku jela samu kao uzinu.
Ako ne smem pirinac da joj dajem, sta je po Vama alternativa kao zitarica za veceru? I na koji nacin da pripremim?
Hvala puno na brzim odgovorima!
Izbacite jabuku, a probajte SAMO pirinač sa Vasim mlekom, pa da se vidi kako će beba reagovati.
Postovani mi smo sa dohranom poceli sa 4 ipol mjeseca jer je beba slabo napredovala u kilazhi (po preporuci pedijatra).
Najprvo uveli smo voce, zitarice, a sad sa 6 punih meseci poceli smo sa povrcem.
Htela sam da pitam oko kolicinu obroka.
1. Dali 100 gr gotovu kasu pripremljena od instant zitarice sa vocem e premnogu za dorucak ( beba sve pojede i vise od toga nece)? Poceli smo sa nekoliko kasiks a sad jede 100 gr.
2. Koliko kolicinski treba beba da pojede
Povrce za rucak (za sad i dajem 50 gr)?
3. Kod nas (Makedonija) pedijatri preporucuju zitarice sa vocem za dorucak, i ziarice sa mlekom za veceru, dali je taj unos zitariica zastupljen previse
u tok od jednog dana i ako je ondak sta dati za veceru?
Hvala puno 🙂
Beba određuje količinu obroka, a Vaše je da to.ispratite.
Za doručak i večeru dajte bebi RAZLIČITE žitarice (prema uzrastu), a posle njih se bebi ponudi podoj – da se dopuni.
Postovani, prilikom pripreme pirincane kase koja ne sadrzi mleko, na uputstvu pise da tecnost sa kojom se pripremaju treba zagrejati na 50 stepeni, da li to znaci da majcino mleko treba dodatno grejati, ili je u redu odmah nakon izmazanja samo pomesati sa prahom?
Trebaće vam malo više vremena da ga pripremite sa NEpodgrejanim mlekom, ali je i to OK.
Postovani, uvodimo polako prve kasice ovih dana, beba ce za koji dan 6 meseci, i samo je sisao (adaptirano mleko je pionsamo u porodilistu, dok meni nije nadoalo). Pravila sam pirincanu bezmlecnu sa mojim mlekom, nije imao reakciju i odlicno je prihvatio. Ali posto je tek na privikavanju i kasica mu jos nije obrok, cini mi se da mog mleka nema dovoljno i za kasicu, i da nakon toga sisa…probala sam da izmlazam, i ide bas sporo (20 ml, 20 min) pa sam mu napravila sam adaptiranim, i izaslo mu je crvenilo oko usta… I sad nisam sigurna sta da radim. Da probam sa vec smuckanom mlecnom kasicom, da mu ne pravim sa mlekom ako ne izmuzem dovoljno svog…? Hvala
Da pravite SAMO SA SVOJIM mlekom! Ako Vašeg NEMA dovoljno, probajte HA – hipoalergijsku formulu – SAMO za spremanje žitarica, a da dojite ŠTO DUŽE!
Postovani,uskoro cemo poceti sa uvodjenjem kasica. Mozete li mi objasniti kako se sprema sa majcinim mlekom? Sme li majcino mleko da se zagreva,i kako se postupa sa zamrznutim zalihama majcinog mleka,ukoliko bih sa time pravila kasicu? Hvala
Vrlo jednostavno kaše bez mleka umutite sa Vašim mlekom koje ste izmuzli.
Ako je bilo u frižidieru možete ga podrejati a mleko iz friza klasično otopiti.