Foto: Depositphotos.
Postoje brojni razlozi zbog kojih je važno da dete pređe na čašu ili šolju na vreme.
U ovom članku ćemo doneti pet razloga zbog kojih je važno da dete prestane koristiti flašicu.
Oralno zdravlje
Korišćenje flašice nakon određenog uzrasta može dovesti do problema sa zubima i oralnim zdravljem.
Dugotrajna izloženost slatkoj tečnosti iz flašice može dovesti do karijesa, jer se šećeri iz tečnosti zadržavaju na zubima.
Zapravo, cirkularni karijes drugačije se naziva sindrom flašice, budući da je jedan od osnovnih faktora rizika kod ove teške forme karijesa upravo produženo korišćenje flašice.
Kod cirkularnog karijesa dolazi do intenzivnog i brzog propadanja zuba, pa se upotreba flašice treba na vreme ograničiti i pridržavati se stroge oralne higijene od najranijeg uzrasta.
Razvoj govora
Negativno uticati na razvoj govora kod deteta usled produžene upotrebe flašice ili sisanja palca je prilično čest slučaj.
Kada koriste flašicu, deca često sisaju tečnost iz nje, a to ne zahteva upotrebu različitih mišića koji su potrebni za pravilan razvoj govora.
Kada dete počne da koristi čašu ili šolju umesto flašice, moraće da koristi različite mišiće u ustima i jeziku, što pomaže u razvoju govornih veština.
Samostalnost i socijalni razvoj
Prestanak korišćenja flašice podstiče samostalnost kod dece.
Korišćenje čaše ili šolje za piće omogućava detetu da preuzme kontrolu nad sopstvenim pićem i razvija motoričke veštine potrebne za samostalno ispijanje.
Pored toga, kada dete koristi flašicu nakon što je već trebalo da je prestane koristiti, može izgledati neprikladno ili nezrelo pred drugom decom istog uzrasta.
Korišćenje čaše ili šolje za piće, kao što to rade starija deca, pomaže detetu da se uklopi u društveno i razvije veštine interakcije s drugima.
Nepravilan zagrižaj
Produžena upotreba flašice može dovesti do pojave lošeg zagrižaja, što se odnosi na nepravilan položaj zuba prilikom zatvaranja vilica. Terapija ovih stanja najčešće će zahtevati nošenje fiksne proteze.
Dugotrajno sisanje iz flašice može izazvati pomeranje zuba iz njihovih prirodnih pozicija.
Kada dete konstantno sisa, pritisak na zube i vilicu može prouzrokovati promene u njihovom položaju. Na primer, može doći do pomeranja zuba prema napred ili unazad.
Sa druge strane, sisanje iz flašice zahteva drugačiji pokret vilica u poređenju s gutanjem hrane ili pića iz čaše.
Ponavljanje istog pokreta usisavanja može izazvati deformaciju vilica i uticati na njihov normalan rast i razvoj. Dete otvara usta široko, što može uticati na pravilan razvoj mišića lica i vilica.
Kao rezultat toga mogu se javiti različite nepravilnosti. Na primer, dete može razviti otvoreni zagrižaj, gde gornji i donji zubi ne dodiruju pravilno pri zatvaranju usta.
Raznovrsna ishrana
Upotreba flašice je prilično ograničavajuć faktor kada je uvođenje namirnica u ishranu u pitanju.
Prestanak korišćenja flašice može podstaći dete da eksperimentiše s različitim vrstama hrane i razvija zdrave navike u vezi ishrane.
Osim toga, korišćenje flašice može dovesti do prekomernog unosa tečnosti, jer dete ima neprekidan pristup tečnosti.
Zaključak
O uvom članku objasnili smo pet osnovnih razloga zašto je važno da dete preston da koristi flašicu na vreme.
Važno je napomenuti da svako dete ima svoj tempo razvoja i da nema univerzalnog uzrasta u kojem sva deca treba da prestanu da koriste flašicu.
Međutim, preporučuje se da se flašica postepeno izbaci iz rutine deteta negde između prvog i drugog rođendana, kada su deca obično sposobna da koriste čašu ili šolju za piće.
Roditelji mogu konsultovati pedijatra ili stomatologa za savete i smernice prilagođene individualnim potrebama svog deteta.
Komentari 0