● Moje dete ima šum na srcu. Da li je bolesno?
Na sreću, najčešće nije tako. Smatra se, naime, da više od 50 odsto zdrave dece ima šum na srcu. Pošto se ovakav šum sreće kod, inače, zdravog srca – on se naziva funkcionalni ili fiziološki šum (u žargonu se često naziva i šum zdravog srca). Najčešće se otkrije tokom infekcije (bilo kog porekla) praćene povišenom temperaturom.
Ovakvi šumovi imaju specifične zvučne karakteristike, koje ih odvajaju od šumova kod bolesnog srca (takozvanih organskih šumova). Iskusan pedijatar je sposoban da napravi razliku između fiziološkog i organskog šuma na srcu, pa najčešće ne saopštava odmah roditeljima da njihovo dete ima šum. Obično sačeka da prođe infekcija, pa uporedi kvalitet i jačinu šuma. Ako je slabiji ili je nestao, sasvim je sigurno da se radi o fiziološkom šumu. Ali, ako je šum istog intenziteta, upućuje mališana kod dečjeg kardiologa. Upravo je promenljivost osnovna karakteristika funkcionalnog šuma, za razliku od šuma kod bolesnog srca – koji je, uglavnom, mnogo jači i ne menja se značajnije tokom vremena.
● Da li moram HITNO da odvedem dete kod dečjeg kardiologa?
Kada saznaju da njihovo dete ima šum na srcu, roditelji ne bi trebalo da paniče. Jer, od 1000 dece sa šumom, samo tri-četiri mališana zaista ima neko oboljenje srca. Da bi se u potpunosti isključilo postojanje srčane mane (najčešće urođene), potrebno je da se roditelji konsultuju sa dečjim kardiologom. Taj pregled nije hitan, naročito ukoliko dete nema nikakvih tegoba. Ovo se posebno odnosi na decu uzrasta preko dve godine. Naime, sve teške urođene srčane mane se, po pravilu, ispoljavaju u prvim danima ili mesecima života. Zbog toga je veoma mala verovatnoća da dete, kome su lekari prvi put otkrili šum sa sedam ili 11 godina, ima tešku srčanu manu.
● Kakav pregled nas očekuje?
Zadatak dečjeg kardiologa je da, osim kliničkog pregleda (auskultacije – osluškivanje zvukova i šumova), detetu uradi i EKG. Nakon ovog osnovnog kardiološkog ispitivanja, sa velikom verovatnoćom može da se isključi postojanje ozbiljne urođene srčane mane. Postoje, međutim, neke srčane mane koje ne moraju da budu praćene jakim šumom ili ozbiljnim tegobama. Zbog toga bi bilo dobro da se posle ovog pregleda zakaže i ultrazvučni (ehokardiografski) pregled. Ukoliko se nakon njega potvrdi da se radi o funkcionalnom šumu, odnosno da je srce deteta potpuno zdravo, ispitivanje je završeno.
● Čuli smo kako će fiziološki šum da nestane do puberteta. Da li je to tačno?
Tačno je! Roditeljima je potrebno objasniti kako će njihovo dete verovatno i narednih godina da ima šum na srcu – koji će povremeno da se čuje jače, a povremeno slabije (ili će da nestane), a da će definitivno da nestane najkasnije do puberteta. Tada su grudni koš i okolni mišići mnogo razvijeniji, srce je dalje od slušalica, pa se ovako tihi šumovi ne čuju.
● Da li moje dete može da nastavi da se bavi sportom?
Ukoliko je dečji kardiolog sa sigurnošću isključio postojanje srčane mane (dakle, posle pregleda, EKG-a i ultrazvučnog pregleda), dete je sposobno za normalne životne aktivnosti, uključujući i najteže fizičke napore. Odnosno, može da se aktivno bavi sportom bez ikakvih problema, čak i ako se čuje šum.
● Da li moram da vodim dete na redovne kontrole kod kardiologa?
Kada se jednom dokaže da nema urođene srčane mane (ultrazvučnim pregledom), dalje kardiološke kontrole više nisu potrebne, osim kod dece koja se bave aktivnim, takmičarskim sportom.
● Oprez – šum na srcu može da bude i znak bolesti…
Nažalost, nisu svi šumovi na srcu bezazleni. Iako se misli da se srčane bolesti javljaju isključivo kod starijih ljudi, priličan broj dece ima bolesno srce. Najčešći uzrok srčanih problema u dečjoj populaciji su urođene srčane mane. Urođene anomalije na srcu se sreću češće nego na bilo kom drugom organu. Skoro svako stoto novorođenče ima neku od urođenih srčanih mana. Šum na srcu je često prvi znak oboljenja srca kod ove dece. Međutim, ono što bi trebalo znati, jeste da šum kod tih mališana ne mora da se čuje odmah po rođenju. Najčešće se otkrije prilikom otpusta iz porodilišta ili na prvim pregledima u savetovalištu, pred redovnu vakcinaciju.
● Ne moram da vodim dete kod kardiologa, jer nema nikakvih tegoba.
Ovo je jedna od čestih zabluda! Neretko su šumovi kod pojedinih srčanih mana vrlo tihi, a tegobe potpuno odsutne, pa se dešava da se neke urođene srčane mane otkriju tek u uzrastu od 10 ili 12 godina. Tada su roditelji prilično nepoverljivi i ne mogu da prihvate činjenicu da njihovo, naizgled zdravo dete (koje se čak bavilo i sportom), ima urođenu srčanu manu koja zahteva hiruršku korekciju.
● Šta ako moje dete ima urođenu srčanu manu?
Deca kod koje se potvrdi postojanje urođene srčane mane, moraju da budu podvrgnuta detaljnijim ispitivanjima, a najčešće i terapiji (medikamentnoj i hirurškoj). Prognoza kod ovih bolesnika je veoma šarolika. Jedan broj urođenih srčanih mana može da «prođe» spontano (ne zahteva hirurško lečenje), dok druge srčane mane zahtevaju operaciju, posle koje deca mogu da vode relativno normalan život (takvih je najviše). U trećoj grupi su veoma teške urođene srčane mane – koje zahtevaju nekoliko operacija, sa neizvesnim udaljenim rezultatima (na sreću, takvih je najmanje).
Zaključak: Šum na srcu – nije opasno, ali bi trebalo ispitati.
U najkraćem, odgovor na pitanje: «Da li ima razloga za strah?», bio bi da šum na srcu kod dece najčešće nije znak bolesnog srca, niti zahteva hitan odlazak kod lekara. Ali zahteva bar minimalno ispitivanje, koje sprovodi dečji kardiolog. Drugim rečima, nema mesta panici. Verovatnoća da je dete koje ima šum na srcu bolesno, vrlo je mala.
Ass. dr Vojislav Parezanović, pedijatar-kardiolog
Poštovanje, ja sam prezabrinuti tata koji je blizance čekao i dobio vantelesnom oplodnjom posle 12 godina. Nalazi ćerkice su danas svi ok, ali kod sinčića postoji problem sa „brzinom protoka kod plućne arterije“. Doktorka je pohvalila napredak u svemu, osim kod plućne arterije. U nastavku je prvo najnoviji nalaz, a na kraju je nalaz od pre 10 meseci. Molim vas za vaše mišljenje.
Muško dete 2 godine i 2 meseca.
NAJNOVIJI PREGLED:
NA SRCU: Ritam pravilan, tonovi jasni, vibratorni, muzikalan sistolni šum 2-3/6 uz levu ivicu sternuma čujan i na vrhu srca. Pulsevi plapabilni dobro popunjeni.
EKG: Nije radjen.
EHOKARDIOGRAFIJA:
Situs solitus. Utok sistemskih i pulmonalnih vena normalan. Na IAS istanjen septum patološki protok se ne dobija. Leva pretkomora blago dilatirana prečnika 20mm. AV sklad. AV valavule normalne morfologije i profila protoka. Leva komora u dijastoli LVD 32mm u sistoli LVS 19mm dobro kontraktilna. Debljina zadnjeg zida i IVS je po 4,5mm i oni se regularno kreću. U predelu IVS se ne uočava prekid kontinuiteta. U levoj komori jedna poprečno postavljena aberantna chorda. Aorta na anulusu 14mm, trivelarna, normalne sistolne separacije veluma, protok 1,66 m/s. A. pulmonalais na korenu 12mm, protok 1,26 m/s. Perikard normalne ehogenosti.
U ZAKLJUČKU: Foramen ovale apertum – zatvoren,
Chorda Aberans,
Granićni protok u AP 2,26m/s,
Ubrzan protok na aortom 1,66m/s
EHOKARDIOGRAFIJA od pre 10 meseci:
Situs solitus. Utok sistemskih i pulmonalnih vena normalan. Na IAS istanjen septum i dobija se protok da D-L šantom u ragu koji odgovara malom foramenu ovalae koji je u srastanju. Leva pretkomora blago dilatirana prečnika 18mm. AV sklad. AV valavule normalne morfologije i profila protoka. Leva komora u dijastoli LVD 27mm u sistoli LVS 14mm dobro kontraktilna. Debljina zadnjeg zida i IVS je po 4,5mm i oni se regularno kreću. U predelu IVS se ne uočava prekid kontinuiteta. U levoj komori jedna poprečno postavljena aberantna chorda. Aorta na anulusu 12mm, trivelarna, normalne sistolne separacije veluma, protok 2,34 m/s. A. pulmonalais na korenu 13mm, protok 1,5 m/s. Perikard normalne ehogenosti.
Molim za vaše mišljenje i savet.
Ovaj nalaz apsolutno NIJE za brigu!
Ja imam 16 godina i othrive mi je sum na srce, da li ima razloga za strah, i da li da idem na pregled
NEMA razlog za strah, a treba zakazati (bez panike i žurbe) kardiološki pregled. Tako ćeš imati jasnu situaciju.
u 23 nedelji trudnoće mi je konstatovan ehogeni fokus na levoj komori srca bebe.da li je to opasno i da li se to može povući?
Previše je rano da se da bilo kakva procena. Tek posle kontrolnog pregleda (koji Vam je sigurno zakazan) će sve biti mnogo jasnije.
Do tada – BEZ panike i loših misli!
Mome sinu je 3 godine i devet mjeseci i danas mu je po prvi put na sistematskom pregledu doktorica čula tihi šum na srcu koji nestaje kad je u lezecem položaju …uz sve to sam primjetila da se užasno znoj i kad malo više trči i skače i žali se nakon par minuta skake na bolove oko stomaka . Sad ne znam dali ti bolovi potječu od srca i dali imam razlog za ovoliku zabrinutost . Ne znam šta da radim doktorica mi je rekla da to nije ništa strašno da to većina djece imaju i da će proći al meni to neda mira uffffff
Opisani bolovi u trbuhu NEMAJU veze sa šumom na srcu koji je sada aktuelan kod Vašeg deteta!
Skoro sigurno se radi o bezazlenom (razvojnom ili fiziološkom) šumu koga ima preko 50% dece tog uzrasta! Mislim da je Vaša doktorica ovo odlično procenila i da nema razloga za brigu.
Hvala vam mnogo na odgovoru olakšali ste mi brige ja sam jednostavno previse strahljiva
Postovani,imam cerkicu od mesec dana i danas smo bili na sistematskom u savetovalistu.Doktor je rekao da cuje neki sum ali da ne zeli da nas plasi vec da treba da ispratimo situaciju i da se javimo na kontrolu za dve nedelje.Pitao nas je da li beba nekad poplavi oko usana i da li se zamara dok jede,nista od toga nisam primetila,inace beba lepo napreduje,dodala je 1050 g po izlasku iz bolnice,ima li razloga za brigu?
Skoro sigurno se radi o bezazlenom šumu!
Zakažite (bez panike) pregled pedijatra – kardiologa, pa da ne bude dilemem