Foto: Privatna arhiva
Krvna slika je „laboratorijska slika“ na kojoj se gledaju krvni elementi – broj i „kvalitet“ pojedinih krvnih loza, kao i poremećaji u sazrevanju krvnih ćelija.
-
Mogu li mame i tate da tumače rezultate krvne slike?
Među laicima često vlada mišljenje da se radi o „običnoj krvnoj slici“ koja i „nije neka mudrost“. Ovo je potpuno pogrešno – krvna slika je puna informacija koje su od ogromnog značaja za dete, ali su i velika pomoć pedijatru.
Pravilno tumačenje rezultata laboratorijskih analiza je ozbiljan i odgovoran posao! Nije dobra varijanta „sam svoj majstor“ u čitanju krvne slike, a naročito je opasno nestručno upoređivati vrednosti ove analize kod dece sa normalnim vrednostima. Aktuelna bolest deteta (na primer virusne infekcije) može poremetiti normalne vrednosti, a da to ne samo da nije opasno već je i normalno za dete u datoj situaciji.
Zato je neophodna komunikacija sa pedijatrom i sva pitanja koja imate treba postaviti doktoru koji analizira krvnu sliku. Lekar koji traži ovu analizu upoređuje rezultate sa stanjem deteta i tek tada je moguće dati pravi zaključak!
-
Kada se „vadi“ krvna slika mališanu?
Krvna slika se kod dece uglavnom radi iz dve grupe razloga:
Prvo, kada se prati rast i razvoj beba, veoma je bitna procena efikasnosti kostne srži (koja je prava fabrika krvnih ćelija) u stvaranju krvnih elemenata. Tako se, na primer, između oko šestog meseca života bebi radi krvna slika da se proceni ima li anemije (malokrvnosti) ili ne. U tom periodu života se normalno očekuje nešto „slabija krvna slika“ – nivo hemoglobina se smanjuje zbog postepenog praženjenja rezervi gvožđa u bebinoj jetri. Kada lekar vidi krvnu sliku, tačno zna da li je dete „normalno“ (fiziološki) anemično ili je stepen anemije takav da je potrebna terapija preparatima gvožđa.
I dalje tokom rasta i razvoja postoje termini kada se sistematski uzima krvna slika, a to naravno određuje pedijatar.
Druga grupa razloga (indikacija) za uzimanje krvne slike kod dece su bolesti ili sumnje na oboljenja, gde nam krvna slika pomaže u uspostavljnju dijagnoze. Naravno, ona se ne uzima detetu uvek, već samo kada lekar proceni da mu je ona od koristi na putu do pronalaženju uzroka bolesti.
-
Da li je opravdano ako roditelj samoinicijativno radi detetu krvnu sliku „za svaki slučaj“?
Kao sve analize koje se koriste u proceni zdravlja deteta, ili kao pomoćno sredstvo za postavljanje dijagnoze, i krvnu sliku traži isključivo lekar! NIKADA to ne radite na svoju ruku. Iako se vadi iz prsta, ipak se radi se o bolnoj analizi pa je grehota da se deca bodu, ako to nije potrebno. Sa druge strane, ako nestručno tražite krvnu sliku može se desiti da izostavite neki važan parametar. Tako se neretko desi da se dete mora ponovo ubosti kako bi se željena analiza kompletirala.
Radili smo bebi od 4meseca krvnu sliku sledeci rezultati su:
WBC: 7,7
RBC: 3,97
HGB: 106 L
HCT: 324 L
PLT: 584 H
PCT: 489
Pa ako mozete da nam pojasnite rezultate.Hvala
Korektna krvna skika za bebu ovog uzrasta. Treba je ponoviti u uzrastu od 6 meseci.
Beba od 13 meseci ,lecili smo anemiju 4 meseca i danasnji rezultat glasi ovako: LEUKOCITI :11.0 LIMFOCITI: 54.4 MID:9.0 GRANULOCITI: 33.6 LIMFOCITI 6.3 MID:1.0 GRANULOCITI 3.7
ERITROCITI:5.26
HEMOGLOBIN:126
HEMATOKRIT:381
MCV: 72.4
MCH: 24.0
MCHC: 331
RDW-CV: 0.145
TROMBOCITI:255
MPV: 11.5
PDW: 15.9
IAKO MOZETE DA MI KAZESTE STA SE TACNO GLADA ZA ANEMUJU ? HVALA UNAPRED.
Hemoglobin je dobar, a to je glavni parametar procene terapije.
Hvala na odgovoru. Pozdrav
Ne znam zašto je moje pitanje nestalo sa ove strane, a nisam dobila odgovor, greška administratora, premešteno ili nešto treće?
Pitanja se odobravaju tek kada stigne odgovor pedijatra. Trudimo se da to bude u okviru 24h… ništa trece
Poštovani, molim Vas za stručno mišljenje.Naime, moja 7 mesečna beba je pre nekoliko dana primila 3.dozu Pentaksin vakcine(u 7 .mesecu jer je pre nije bilo u prodaji.). Pedijatar ju je pregledala i osim što je malo slinila, nije bilo,po njenoj proceni, drugih smetnji za primanje vakcine. Tog dana, popodne, beba dobija temp koja se kretala od 37.5 do 38.3. Ujutru primetim da joj je jedan kapak otekao, a potom se otok povukaoi iza sebe ostavio crveno-modar trag ispod koze na unutrasnjoj strani oka. Drugog dana od primanja,temp.joj se povećava i do 39.5 i po ustajanju opet isti slučaj oticanja kapka. Nema kašljanja,a i dalje slini, Stolica normalna, jede normalno. Lekarka konstatuje grlo mirno, pluća u redu,predeo kapka koji je oticao mekan,nema zapaljenja, uputi na vađenje krvi i rezultati sledeći:wbc30,3;lymph 9,1; mid 2.8; gran 18.4;hgb 121; rbc 4,58, hct 35.8; mcv 78.3; mch 26.4; pdw 14.8; pct 0,412, a ostali parametri koje nisam navela su u granicama. Upućuje nas u veći zdravstveni centar sa zelenim uputom, tamo odmah avdimo rezultate leuk.27,12; hematokrit 30; mcv 70, trombociti 607, neut 16.7; lym 6.92, mono 2.33, luc 0,5o, crp 76. Nalaz doktorke sa kojim nas ambulantno otpusta je sledeći:afebrilna, nos curi, ždrelo hiperemično, otoskopski nalaz obostran, pulmo et cor normalan, meningelni znaci negativni, stomak mek, palpatorno bolno neosetljiv,terapija palitrex, dg otitis media non suppurativa E sad, mene zanima da li je moguće da su od blage upale ušiju(beba nije ni plakala, palpatorno bolno neosetljive uši) moguće da su toliko leukociti skočili ili je sve to od vakcine ili udruženo ili nešto treće? Tog dana još pre primanja antibiotika, temp se spontano vratila u normalu, ali i dalje slini. Oticanje kapaka se više nije javljalo. Da li bi nešto dodatno trebalo uraditi od analiza? Beba se normalno ponaša, normalno jede, normalne stolice,pune pelene.Urin analiza nije rađena. Hvala
Trebalo je napraviti nalaz urina, da bi se videlo da li je urinarna infekcija uzrok bakterijske infekcije.
Ovako necemo sa sigurnošću saznati šta se dešavalo, ali je jasno da ovo sa Pentaximom nema nikakve veze. Dobro je da je dete bolje posle terapije