Foto: Privatna arhiva
Krvna slika je „laboratorijska slika“ na kojoj se gledaju krvni elementi – broj i „kvalitet“ pojedinih krvnih loza, kao i poremećaji u sazrevanju krvnih ćelija.
-
Mogu li mame i tate da tumače rezultate krvne slike?
Među laicima često vlada mišljenje da se radi o „običnoj krvnoj slici“ koja i „nije neka mudrost“. Ovo je potpuno pogrešno – krvna slika je puna informacija koje su od ogromnog značaja za dete, ali su i velika pomoć pedijatru.
Pravilno tumačenje rezultata laboratorijskih analiza je ozbiljan i odgovoran posao! Nije dobra varijanta „sam svoj majstor“ u čitanju krvne slike, a naročito je opasno nestručno upoređivati vrednosti ove analize kod dece sa normalnim vrednostima. Aktuelna bolest deteta (na primer virusne infekcije) može poremetiti normalne vrednosti, a da to ne samo da nije opasno već je i normalno za dete u datoj situaciji.
Zato je neophodna komunikacija sa pedijatrom i sva pitanja koja imate treba postaviti doktoru koji analizira krvnu sliku. Lekar koji traži ovu analizu upoređuje rezultate sa stanjem deteta i tek tada je moguće dati pravi zaključak!
-
Kada se „vadi“ krvna slika mališanu?
Krvna slika se kod dece uglavnom radi iz dve grupe razloga:
Prvo, kada se prati rast i razvoj beba, veoma je bitna procena efikasnosti kostne srži (koja je prava fabrika krvnih ćelija) u stvaranju krvnih elemenata. Tako se, na primer, između oko šestog meseca života bebi radi krvna slika da se proceni ima li anemije (malokrvnosti) ili ne. U tom periodu života se normalno očekuje nešto „slabija krvna slika“ – nivo hemoglobina se smanjuje zbog postepenog praženjenja rezervi gvožđa u bebinoj jetri. Kada lekar vidi krvnu sliku, tačno zna da li je dete „normalno“ (fiziološki) anemično ili je stepen anemije takav da je potrebna terapija preparatima gvožđa.
I dalje tokom rasta i razvoja postoje termini kada se sistematski uzima krvna slika, a to naravno određuje pedijatar.
Druga grupa razloga (indikacija) za uzimanje krvne slike kod dece su bolesti ili sumnje na oboljenja, gde nam krvna slika pomaže u uspostavljnju dijagnoze. Naravno, ona se ne uzima detetu uvek, već samo kada lekar proceni da mu je ona od koristi na putu do pronalaženju uzroka bolesti.
-
Da li je opravdano ako roditelj samoinicijativno radi detetu krvnu sliku „za svaki slučaj“?
Kao sve analize koje se koriste u proceni zdravlja deteta, ili kao pomoćno sredstvo za postavljanje dijagnoze, i krvnu sliku traži isključivo lekar! NIKADA to ne radite na svoju ruku. Iako se vadi iz prsta, ipak se radi se o bolnoj analizi pa je grehota da se deca bodu, ako to nije potrebno. Sa druge strane, ako nestručno tražite krvnu sliku može se desiti da izostavite neki važan parametar. Tako se neretko desi da se dete mora ponovo ubosti kako bi se željena analiza kompletirala.
Beba od 7 mj imala povecan sekret iz nosa da bi pocela i kasljati .Nije imala temperaturu.Odveli je pedijatru jer je pocela intenzivnije da kaslje i i povratila sllajm dva puta propisao klavocin nema nista na plucima grlo jako crveno …da bi nakon trece doze dobila proliv…sta sad da radim uveli joj Bebi linex i jos savjet molim
kilaza joj je 6.700kg.porodjajana tezina je 3.350,na izlasku iz bolnice 3.100kg do 6 mj iskljucivo samo dojena prije mjesec krenuli sa kasicama pocela fino prihvacati…dr kaze da je to jako malo i da pod hitno uvedemo AD. ona sad sve odbija da jede osim dojenja sad sam jos vise prepadnuta kilaze…
Hvala .
Samo nastavite dojenje uz postepeno uvodjenje nemlečne hrane i sve će to doći na svoje.
Proliv je, skoro sigurno, rezultat kombinacije virusne infekcije (koja uzrokuje crveno grlo) i antibiotika (koji ne pomaže kod virusnih infekcija), a probiotik treba nastaviti 7 do 10 dana.
Postovani, molila bih Vas da mi protumacite KS devetomesecne bebe(bila je na kraju osmog kada su radjene analize). Zivim u inostranstvu i mogu reci da sam vrlo nezadovoljna ovdasnjim pedijatrom. Devojcica je trebala da pije preparate gvozdja bez prethidno uradjenih analiza posto je,po misljenju lekara, bleda. Na moje insistiranje uradjena je KS.
Ovo su rezultati: Leuko. 8,28. Ery. 4, 68. Hb. 7,1 mmol/l. Hk. 0, 354. MCV 75,6. MCH 1,52. MCHC 20,1. Thro. 426. RDW 13. Neutro. 20. Eosin. 2,8. Basoph. 0,80. Lymph. 68,80. Mono. 8,10. Neutro-abs. 1,6. Eos-abs. 0, 07. Lymph-abs. 5,7. Moni-abs. 0,7.
Unapred Vam hvala na odgovoru.
Ovo jeste anemija! Hemoglobin je veoma nizak i mora se korigovati preparatima gvoždja.
Postovani, hvala Vam puno na brzom odgovoru. Moram Vam priznati da sam sad malo zbunjena. Prema nalazu iz laboratorije, referentne vrednosti Hb. su: 5,7 -8,4. pa sam mislila da je Hb. ok, mene je vise brinulo MCV i MCH….
Hvala
To su veoma neobične referentne vrednosti! Moguće je da se radi o nekim drugim jedinicama za odredjivanje HGB koje zaista nisu uobičajene (a nama su nepoznate).
Ipak je najbolje da to proceni pedijatar koji prati dete.
U redu. Hvala Vam.
Poštovani Doktore,
Moja djevojčica ima 3 godine i 8 mjeseci.
Prije nekoliko dana sam joj primijetila uvećane limfne čvorove na vratu i odvela je doktorici. Doktorica je dala da se urade ciljani nalazi i rezultati su sljedeći:
ALT 15.1
AST 38.2
CRP 1.1
Segmentirani 0.32
Eozinofili 0.01
Limfociti 0.67
Urađeni su samo ovi parametri i doktorica je rekla da pratim te čvorove u narednim danima hoće li se uvećati. Nisu promijenili veličinu nakon 3 dana. Terapiju nikakvu nije dala.
Hvala na brzom odgovoru unaprijed.
Lijep pozdrav
Nalazi odlični, mislim da se radi o bezazlenim limfnim čvorićima i da nema razloga za brigu.
Poštovani doktore, sada moja djevojčica ima 4 i pol godine. Ponovo na vratu ima uvećane limfne čvorove, jako izražene, veličine oraha. Doktor je dao da se urade nalazi i pokazalo se da je CRP 45,5, a limfociti 0,62. Ostali parametri u granicama. Da li je ovo pokazatelj neke bolesti ili? Doktor je dao amoksicilin antibiotik. A da li ovo može biti mononukleoza? Djevojčica nema temperaturu, vesela je, ždrijelo mirno, ne djeluje bolesno.
Tesko je proceniti bez pregleda, ali ako posle antibiotika NE bude bolje – treba dati krv na EBV, pa da se vidi da li nije možda inf. mononukleoza uzrok!
Poštovani Doktore, evo rezultata za sve urađene laboratorijske nalaze:
Glukoza 3.7
Kreatinin 51.1
ALT 12.5
CRP 45.9
Sedimentacija 9/25
Leukociti 5.5
Eritrociti 4.20
Hemoglobin 127
Hematokrit 0.35
MCV 84.5
MCH 30.2
MCHC 358
Trombociti 300
Segmentirani 0.38
Limfociti 0.62
Kakvi su ovo nalazi za dijete 4 godine i 8 mjeseci.
Sad sam u velikom strahu.. Bojim se tih limfnih čvorova..
Unaprijed mnogo hvala na odgovoru.
Pravo tumačenje ide uz pregled deteta, a ova krvna slika ukazuje da se radi o VIRUSNOJ infekciji.
Molim Vas jos jedno pitanje ako je nalaz krvne slike i urina uredan da li postoji mogucnost da nalaz urinokulture nebude uredan zanima me to jer nisam nikad radila taj nalaz Unaprijed zahvalna
Kad je urin uredan urinolultura nema značaja, a ako je „pozitivna“ to su bakterije spolja, a NE iz mokraćnih puteva.
hvala vam na odgovoru svaka vam cast i svaka pohvala za vas