Foto: Privatna arhiva
Krvna slika je „laboratorijska slika“ na kojoj se gledaju krvni elementi – broj i „kvalitet“ pojedinih krvnih loza, kao i poremećaji u sazrevanju krvnih ćelija.
-
Mogu li mame i tate da tumače rezultate krvne slike?
Među laicima često vlada mišljenje da se radi o „običnoj krvnoj slici“ koja i „nije neka mudrost“. Ovo je potpuno pogrešno – krvna slika je puna informacija koje su od ogromnog značaja za dete, ali su i velika pomoć pedijatru.
Pravilno tumačenje rezultata laboratorijskih analiza je ozbiljan i odgovoran posao! Nije dobra varijanta „sam svoj majstor“ u čitanju krvne slike, a naročito je opasno nestručno upoređivati vrednosti ove analize kod dece sa normalnim vrednostima. Aktuelna bolest deteta (na primer virusne infekcije) može poremetiti normalne vrednosti, a da to ne samo da nije opasno već je i normalno za dete u datoj situaciji.
Zato je neophodna komunikacija sa pedijatrom i sva pitanja koja imate treba postaviti doktoru koji analizira krvnu sliku. Lekar koji traži ovu analizu upoređuje rezultate sa stanjem deteta i tek tada je moguće dati pravi zaključak!
-
Kada se „vadi“ krvna slika mališanu?
Krvna slika se kod dece uglavnom radi iz dve grupe razloga:
Prvo, kada se prati rast i razvoj beba, veoma je bitna procena efikasnosti kostne srži (koja je prava fabrika krvnih ćelija) u stvaranju krvnih elemenata. Tako se, na primer, između oko šestog meseca života bebi radi krvna slika da se proceni ima li anemije (malokrvnosti) ili ne. U tom periodu života se normalno očekuje nešto „slabija krvna slika“ – nivo hemoglobina se smanjuje zbog postepenog praženjenja rezervi gvožđa u bebinoj jetri. Kada lekar vidi krvnu sliku, tačno zna da li je dete „normalno“ (fiziološki) anemično ili je stepen anemije takav da je potrebna terapija preparatima gvožđa.
I dalje tokom rasta i razvoja postoje termini kada se sistematski uzima krvna slika, a to naravno određuje pedijatar.
Druga grupa razloga (indikacija) za uzimanje krvne slike kod dece su bolesti ili sumnje na oboljenja, gde nam krvna slika pomaže u uspostavljnju dijagnoze. Naravno, ona se ne uzima detetu uvek, već samo kada lekar proceni da mu je ona od koristi na putu do pronalaženju uzroka bolesti.
-
Da li je opravdano ako roditelj samoinicijativno radi detetu krvnu sliku „za svaki slučaj“?
Kao sve analize koje se koriste u proceni zdravlja deteta, ili kao pomoćno sredstvo za postavljanje dijagnoze, i krvnu sliku traži isključivo lekar! NIKADA to ne radite na svoju ruku. Iako se vadi iz prsta, ipak se radi se o bolnoj analizi pa je grehota da se deca bodu, ako to nije potrebno. Sa druge strane, ako nestručno tražite krvnu sliku može se desiti da izostavite neki važan parametar. Tako se neretko desi da se dete mora ponovo ubosti kako bi se željena analiza kompletirala.
Poštovani,
Dete 2 godine, temperatura 37,5-38,5, jak kašalj, nema skereta iz nosa. Drugog dana radjena analiza krvne slike. Reultati su sledeći: Leukociti 8,4; Limfociti 43,8; Monociti 16,7; Neutrofilni granulociti 36,9; Eozinofilni granulociti 1,9; Bazofilni granulociti 0,7; CRP 12. Sve ukazuje na bakterijsku infekciju, ali molim Vas za Vase mišljenje.
Zahvaljujem se unapred na odgovoru.
Ovo je jasna VIRUSNA infekcija!
Vadili smo krv s 9 i pol mj i nalaz je bio hemoglobin 107,hematokrit 0,29.od 7 i pol mj trebamo pit zeljezo al djete odbija.sa kasicama smo na vi,al jede puno vise nego prije mjesec dana..od to malo feruma kojeg uspijemo podvalit mala je docila proljev,pa smo prestali s terapijom.pedijatrica je rekla da ce nas poslat hematologu.imam li razloga za zabrinutost.
Mislim da dete treba da vidi hematolog, ali da ipak nemate razloga za zabrinutost. Ovo je skoro sigurno rešiv problem, ali neka hematolog da svoje mišljenje.
dete 5 godina wbc 14, rbc 4,2 , hgb 127 , mcv 76 , mch 30 , mchc 395 , limfociti 13,3 ,monociti 2,1 ,granuociti 84,6 se 5 , fe 12,7 ,crp 1,6 imamo problem sa upalom uha.ako moze vase mislenje. Pozdrav od Makedonija
Jasna bakterijska upala!
Antibiotska terapija će odraditi posao
Poštovani,
nas dečak od 20 meseci posle 4 dana suvog kašlja ali dobrog fizičkog stanja dobija T koja već preko 24 sata ne spada ispod 37,5 I pored datog Eferalgana a odmah po popuštanju dejstva leka se popne do 38,6. Kasalj postaje krajnje zreo. Uradjena je krvna slika I sve je u referentnim vrednostima izuzev MONOCITA i MCHC.
Monociti 13,2 (referentna vrednost 1,0-6,0 %)
MCHC 346 (referentna vrednost 300-340g/l)
Mozete li nam reći da li se na osnovu ovakvog nalaza i kliničke slike detetu pripisuje antibiotik ili se pre sumnja na virus?Da ga ne vodimo odmah u Dom Zdravlja medju drugu bolesnu dečicu ako nije neophodno.U napred hvala!
Sve što ste opisali ukazuje na VIRUSNU infekciju, a to pokazuje i krvna slika.
Ako se kašalj pogorša ili ako dete postane bezvoljno i bez apetita potreban je pregled.
Poštovana,
već 4 dana,moja devojčica od 5 godina, ima temperaturu koja se kreće od 37,3 do 37,9. Danas su rađeni nalazi krvi i rezultati su sledeći:
WBC-5.7
RBC-4,57
HGB-12.0
HCT-35.8
MCV-78.3
MCH-26.3
MCHC-33,5
PLT-258
LYM % 45,8%
LYM# 2,6
RDW-SD-36.0
RDW-CV-12,2
PDW-10.3
MPV-8,8
P-LCR-16,2
PCT-0,23.
Možete li mi molim vas reći da li su ove vrednosti normalne za ovaj uzrast i da li se radi o virozi kako sumnja njen pedijatar. Hvala vam puno
Ovo je odlična krvna slika koja jasno ide u prilog virusnoj infekciji.