Foto> Pixabay
Crvenilo je prva faza bolesti, a skoro uvek je prati „ljuštenje“ površnog dela kože. Ako bolest odmakne, mogu da se jave i „ranice“ – ostrvca ogoljene kože. Tada se skoro uvek javlja i infekcija gljivicama i bakterijama, koje sa površine kože prodiru u dublje slojeve i dodatno pogoršavaju problem.
- Zašto ojed nastaje?
Skoro sve je rečeno u nazivu pelenski dermatitis. Glavni zadatak pelene je da upije mokraću (ali i da zadrži stolicu), dok se ne promeni. To znači da ne bi smelo da bude kontakta između mokraće i stolice sa kožom bebe.
Ipak, ako se taj kontakt desi, pa još ako potraje, onda kiseli produkti mokraće „gricnu“ površni sloj nežne bebine kože, koji tada postaje „porozan“. Pošto vlaga prodire u dublje slojeve kože, nastaje zapaljenje (dermatitis) – koje se manifestuje najpre crvenilom, a potom i ljuštenjem kože. Sve je još gore ako stolica duže „stoji“ u pelenici.
- Kada se najčešće javlja?
Uglavnom se javlja u drugoj polovini prve godine života, a najčešće između devetog i dvanaestog meseca. Može da se javi i ranije i kasnije, naročito ako beba predugo nosi pelene. Posebno su podložna deca sa osetljivom (nežnom i suvom) kožom.
- Koliko vremena je potrebno da se ojed razvije?
To zavisi od tipa bebine kože, ali je nekada dovoljna jedna noć da se skoro svi znaci ojeda pojave. Ukoliko beba ima izrazito osetljivu kožu, dovoljno je par sati da se vide prvi jasni znaci pelenskog dermatitisa.
- Mogu li roditelji da pomognu bebi kada dođe do ojeda?
Mogu i moraju da pomognu! Što pre treba napraviti prva dva koraka:
- Sušenje
Čim primete crvenilo, trebalo bi da preduzmu prvi korak – sušenje. Prodor vlage u dublje slojeve kože pospešuje zapaljenje, pa je „provetravanje“ bebine kože ispod pelene prvi zadatak za mame i tate. Što više bez pelene, to bolje (neka se malo češće menja posteljina), a posle kupanja i čišćenja kože, treba da se koristi fen. Naravno, nežno i oprezno – „kroz prste“, iz daljine… tako da vreo vazduh ne „bije“ direktno u već ranjenu bebinu kožu.
- Krema protiv ojeda
Kada se koža osuši, treba je namazati kremom koja, pored komponenti koje obezbeđuju lako mazanje i upijanje, mora da ima bar dva važna sastojka: cink oksid i pantenol. Oni ubrzavaju epitelizaciju – obnavljanje oštećene kože, a to je ključna faza borbe sa ojedom. Tek kada se obnovi zaštitni sloj kože (a to je epitelizacija), možemo biti sigurni da smo na pravom putu. Posle nekoliko dana ovog kombinovanog tretmana (sušenje + prava krema), kod većine beba se ispolje znaci poboljšanja, a posle još nekoliko dana se sve lepo povuče.
Moja beba ima mesec dana ojela se po preponama donjem stomaku i po guzi decak je u pitanju mazem sa sudocremom pavlovicevom i sa la rosh gelom koji je pedijatar prepisao kupam ga i ostavljam da se susi al ne vidim da se imalo povlači
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Moja beba vec tri meseca ima i jos ima ojed crvenilo sve kreme sam probala nijedna nije joj pomogla a to je imala jos kad smo dosli kuci iz bolnice vodilasam je kod njene lekarke ona kaze nije strasno a beba nop stop je nervozna i place i nogicama se preterano steze ja svarno neznam sta da radim dajte mi vi savet
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra