Foto: Freepik
Najčešće je bol u grlu simptom koji se javlja kod dece posebno kod one koja idu u kolektiv, više nego kod odraslih. Zbog velikog broja razlicitih vrsta virusa bol u grlu je često pristutan nekada samo prilikom gutanja a nekada stalno.
Uzroci bola u grlu i udruženost sa drugim simptomima
Nekada je bol u grlu jedini simptom a nekada je udružen sa povišenom temperaturom, curenjem nosa, promuklošću, glavoboljom, kašljem, otežanim hranjenjem ili bolom u stomaku.
Pri pregledu pedijatar utvrdjuje izgled svih delova usne duplje a po potrebi radi dodatne analize kao što su bris grla, brzi test na Strepotokok ili krvna slika i CRP. Sve ove analize lekar radi kako bi se upotreba antibiotika svela na mínimum i kako bi se koristili samo onda kada su detetu potrebni. Važno je da pedijatar objasni roditeljima da postoji puno tipova virusa koji daju beličaste naslage na krajnicima i crveno grlo i da nije svaki od ovih znakova znak bakterijske infekcije.
Streptokokna upala grla je razlog za primenu antibiotske terapije
Najlakše je doneti siguran zaključak posle pregleda, sa kompletnim uvidom u kliničku sliku uz pomoć brisa grla i brzog testa na Streptokok. Krvna slika i CRP nam pomažu da se vidi da li je u pitanju virusna ili bakterijska infecija ali je u prva dva tri dana bolesti nalaz uglavnom normalan zbog čega ne treba raditi krvnu sliku odmah na početku prvih simptoma. Ukoliko su testovi negativni, izazivači su najverovatnije virusne prirode. Za sve bolove u grlu koji nisu bakterijske prirode simptomatska terapija je terapija izbora. Simptomatska terapija je terapija koja smanjuje simptome koji postoje u ovom slučaju bol, otežano gutanje ili peckanje u grlu.
Kod dece uzrasta do četiri godine preko 90% uzroka bolova u grlu je virusne prirode a kod dece do 17 godine preko 70% zbog čega primena adekvatne simptomatske terapije od samog početka simptoma može da dovede do bržeg oporavka.
Virusne upale grla zahtevaju samo simptomatsku terapiju – lozenge i sprejevi
Zbog velikog broja virusa koji su svakodnevno prisutni u kolektivima i nepostojanja unakrsnog imuniteta za različite viruse, često je potrebna potporna simptomatska terapija bolnog grla kod dece. Veliki broj virusa dovodi do bolnog grla, otoka i crvenila grla i često i povišene temperature i pedijatar je tu da postavi pravu dijagnozu i svakom detetu da adekvatnu terapiju. Roditelji ne treba da zahtevaju da dete dobije antibiotik zbog bolova u grlu već odluku treba da prepuste pedijatru koji će imati u vidu da su antibiotici lekovi za bakterijske infekcije.
Antimikrobni sprejevi se koriste za ispiranje usne duplje kod mladje dece a za decu preko 6 godina preporučuju se lozenge za grlo kao prvi preporučeni oblik terapije kod bola u grlu svih uzroka. Ukoliko je u pitanju virusna infekcija grla lozenge za grlo su jedina terapija Lozenge za grlo imaju umirujući efekat i deluju lokalno na izazivače infekcije. Lozenge za decu od 6 godina ne sadrže šećer i prijatnog su ukusa. Slobodno mogu da ih koriste i odrasli kojima prija njihov ukus.
Kako deluju lozenge za grlo?
Lozenge za grlo smanjuju količinu mikroorganizama prisutnu na sluznici ždrela i organa za disanje i ubrzavaju oporavak. One lokalno deluju na sluznicu usta i ždrela, smanjuju bol, otok, promuklost, smanjenju koncentraciju infektivnog agensa i sprečavaju pojavu komplikacija. Predstavljaju u potpunosti bezbedan prvi izbor terapije bola u grlu kao i jedinu terapiju u slučaju čestih virusnih infekcija.
Za decu uzrasta 12 godina i odrasle postoje lozenge različitih ukusa, sa limunom, narandžom, medom i vitaminom C koje smanjuju upalu i bol kao i lozenge sa eukaliptusom koje pomažu kod odčepljenja nosa ukoliko je zapušen u sklopu virusa. Sve ove lozenge se nalaze u slobodnoj prodaji i mogu da se kupe bez lekarskog recepta ali za njihovo korišćenje duže od tri četiri dana je potrebno javiti se pedijatru koji će na osnovu pregleda proceniti o nastavku korišćenja terapije. Ukoliko je u pitanju virusna upala grla lozenge za stariju decu i odrasle obično budu dovoljne da se tegobe smanje i grlo prestane da boli. Pored lozengi za stariju decu postoji i sprej koji umanjuje bol i deluje protiv izazivača bola.
Nije potrebno uzimanje brisa grla na svoju ruku bez pregleda pedijatra
Roditelji ne treba da uzimaju sami briseve grla deci jer za pozitivan bris na Streptokok uz odsustvo simptoma uglavnom nije potrebna antibiotiska terapija zbog čega je neophodna procena pedijatra. Roditelji samostalno mogu da primene lozenge za grlo ili sprej protiv bola u grlu i na taj način pomognu svom detetu na najbolji mogući način. Primenom lozengi za grlo, umesto antibiotika kada nisu neohodni dugoročno čuvamo zdravlje naše dece.
Roditelji mogu deci da pomognu ako daju lozenge i sprejeve za grlo koji umanjuju bol
Ukoliko dete boli grlo, ponudite detetu hranu koja se lačše guta ( voćne kaše i pirei, mlaka hrana , tečna hrana). Ne treba decu prisiljavati da jedu već je potrebno prilagoditi hranu mogućnostima ishrane deteta tokom infekcije. Dete treba da unosi veću količinu tečnosti kako bi se brže oporavilo. Nekada hladna hrana može da pomogne da se otok i bol umanje. Roditelji treba da pitaju svog pedijatra u vezi terapije bola u grlu i da i sami budu svesni da nije neophodna stalna upotreba antibiotika prilikom bola u grlu jer večina prolazi samo na primenu lozengi za grlo. Odluku o primeni antibiotika uvek treba prepustiti pedijatru.
Komentari 0