Iscrpljena mama otkriva: šta se krije iza čestog bebinog buđenja tokom noći

Svaka mama se barem jednom zapitala u čemu greši i zbog čega njena beba ne može mirno da spava noću. Evo šta o tome kažu stručnjaci…

3. Beba pokušava da pridobije vašu pažnju

Nije vaša beba bezobrazna, ona to radi i iz još jednog razloga – želi vašu pažnju, a verovatno joj i nedostajete dok ste zauzeti nekim drugim stvarima preko dana.

„Tipično, bebe vole da spavaju danju, a vreme od šest po podne do ponoći im je omiljeni period da budu budne“, istakao je Flaming. „Tačnije, biološki, to je velika prednost jer će u tom periodu imati veću pažnju ‘onih dvoje’ od kojih im je potrebna najveća pažnja.“

Većina beba zaista ima taj period od šest po podne do ponoći da provodi sa svojim roditeljima tokom prvih meseci, ali to ne znači da se svakako neće i tokom noći buditi kako bi dobila dodatnu nežnost i ljubav od vas.“

4. To je u stvari štiti

Makina kaže da buđenje noću može spasiti život vaše bebe. Prema njenim rečima, nekoliko buđenja tokom noći štiti bebe koje su sklone apnejama, koje mogu biti uzrok SIDS-a. Kada su bebe u dubokom snu, manje su posvećene udisanju i izdisanju vazduha.

„Znamo da bebe koje umiru od SIDS-a (Sindrom iznenadne smrti deteta) često imaju neku vrstu nedostatka uzbuđenja (ne uzbuđuju se dovoljno)“, objasnio je Makina. „Uzbuđenje je detetova najbolja odbrana od potencijalnih psihičkih izazova.“

Dodaje i da se bebe bude zbog emocionalne sigurnosti jednako kao i zbog hrane. A kada mama odgovori svojim dodirom, svedoci smo određene fiziološke promene koja uključuje pojačane otkucaje srca, kao i veći nivo kiseonika.

5. Vaša beba je genije!

Okej, sada možda idemo predaleko. Ali za roditelje koji imaju bebe koje se prilično često bude (dignite ruke), treba da obezbedimo sve moguće razloge.

Prema Flemingovoj izjavi, postoji korelacija između jako visokog nivoa razvoja i intelektualnih sposobnosti i čestog buđenja. On čak ide dalje i govori da deca roditelja koji im uvek odgovaraju emocijama imaju jaču empatiju i više samokontrole, jače samopouzdanje, upornost, a jedna studija pokazala je da imaju i veće kognitivne sposobnosti i manje su skloni depresiji.

Divno, uzimam šta mi je dato!

A sada me slušajte: ništa od ovoga neće smanjiti vašu ekstremnu iscrpljenost. Ukoliko ste u mogućnosti da pronađete način da umanjite bebino buđenje, onda svaka čast. Međutim, za sve nas koji to nikako ne uspevamo i koji krivimo sebe za to, lepo je znati da je, u stvari, naša beba prilično normalna, a vrlo verovatno i pravi genije!“

Izvor: Yumama

0
Ostavi komentar

Povezani članci

Vesti

Instagram