Reč je o priči Jesam li ja jednorog?, koja govori o identitetu i produbljivanju samopouzdanja.
U podnožju ružičastih planina živi Kornelije, konj s rogom na čelu… Čekaj, čekaj… Da li je to samo običan konj ili je on možda ipak nešto više? Hej, pa to nije konj, to je zapravo prelep jednorog s krilima!
Čitajući o konjiću koji je mislio da s njim nešto nije u redu, čitaoci početnici proći će s Kornelijem njegov put samoprihvatanja, hrabrosti i otkrivanja posebnosti.
Priča o simpatičnom jednorogu koji pokušava da shvati zašto se razlikuje od drugih konja ispričana je s toplinom i pravom dozom humora, osobenog za ediciju Korak po korak. Ova dirljiva slikovnica pokazuje deci da je u redu biti drugačiji od drugih
i da upravo ono što nas razlikuje i izdvaja u odnosu na njih može biti ujedno i ono što nas uzdiže. Nežna i inspirativna priča Đudite Kampelo, profesorke književnosti i voditeljke radionica za decu s razvojnim teškoćama, podseća nas na to koliko je važno da verujemo u sebe – čak i onda kada se osećamo kao da tu ne pripadamo. Stranice ove knjige krase razigrane ilustracije veselih boja sjajnog ilustratora Matije Čerata, koji na kreativan način oživljava junake priče.
Jesam li ja jednorog? prava je knjiga za decu koja ulaze u svet čitanja, ali i za sve one koji sanjare, postavljaju pitanja o sebi i svetu što ih okružuje i koji se ponekad ne osećaju kao svi ostali.
Psihološkinja Marina Videnović osvrnula se na to zbog čega ova knjiga može biti odličan podsticaj za čitaoce početnike: Autori su uspeli da napišu tekst koji je jednostavan za čitanje i veoma zanimljiv. Odštampan je velikim štampanim slovima, rečenice su u njemu kratke, mahom s kraćim rečima, dok je zaplet u priči duhovit i emotivan. Glavni junak, konj s rogom, prolazi put samospoznaje, tokom kojeg ono što je prvobitno doživljavao kao manu postaje njegova vrlina. Čitalac početnik tako, uz malo pomoći roditelja ili čak sasvim samostalno, ima priliku da pročita knjigu koja ga istinski zanima. I to je velika stvar. Knjiga je pročitana! To je snažna motivacija za sledeći pokušaj jer – ništa ne motiviše tako kao uspeh.
Edicija Korak po korak razvijamo veštinu čitanja osmišljena je tako da najmlađim osnovcima u tri koraka pruži podršku u razvijanju veštine čitanja. Autori priča su iskusni praktičari ‒ učitelji, pedagozi i voditelji radionica pisanja – koji su tekstove, njihovu težinu i dužinu, u potpunosti prilagodili uzrastu dece. Uz priče su dati i različiti zabavni zadaci, koji se nalaze na kraju svake knjige, u dodatku Čitanjac igranjac. Pomoću tih zadataka čitaoci početnici moći će da provere razumevanje pročitanog teksta.
Na koricama svake knjige naznačeno je koliko je vremena potrebno za čitanje teksta, kaoi to šta se uvežbava – čitanje velikih štampanih slova, velikih i malih ili pisanih slova.
Prvi korak čitanja podržavaju knjige koje sadrže kratke tekstove za uvežbavanje čitanja velikih štampanih slova. Za njih je potrebno izdvojiti pet minuta. Najmlađi mogu da biraju da li žele da čitaju priču o zmaju koga boli zub i dečaku Igiju, koji će mu pomoći da reši problem, priču o lukavoj lisici koja je smislila plan za oslobađanje životinja iz zoo-vrta ili priču o jednorogu koji je zbog svog roga mislio da s njim nešto nije u redu.
Drugi korak je uvežbavanje čitanja pisanih slova ili latinice. Za ove tekstove potrebno je izdvojiti deset minuta. U priči Torta za sve zec Koko s prijateljima priprema neobičnu tortu od posebnih sastojaka. U pripremi je i nova knjiga iz ove serije, za uvežbavanje čitanja latinice – Princeza jabuka.
Treći korak u veštini ovladavanja čitanjem podrazumeva najduže priče, za koje je predviđeno petnaest minuta, a namenjene su uvežbavanju čitanja velikih i malih slova. Priča Čudovišta koja su volela picu govori o Raletu koji je pravio tako ukusne pice da su ih i razna čudovišta volela.
Đudita Kampelo je rođena 1987. godine i živi u Italiji, u okrugu Vareze. Diplomirala je književnost na Državnom univerzitetu u Milanu i magistrirala klasičnu književnost. Pored toga što piše, Đudita Kampelo radi kao pedagog i organizuje književne radionice za decu i mlade u školama, bibliotekama i knjižarama. Takođe drži radionice grnčarstva za decu
s poteškoćama u razvoju.
Matija Čerato je rođen 2003. godine u Kuneu. Studirao je ilustraciju na Evropskom institutu za dizajn u Torinu.
Osam meseci nakon završetka fakulteta dobio je svoj prvi ilustratorski posao. Živi u Torinu i, kada ne crta, igra košarku, putuje po svetu i skija na Alpima.
Mirjana Popov-Slijepčević je rođena u Beogradu 1951. godine. Diplomirala je italijanski jeziki književnost na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Radni vek je provela kao prevodilac sa italijanskog i engleskog jezika u novinskoj agenciji Tanjug. Radila je kao urednik i prevodilac u izdavačkoj kući Evro book, a s Kreativnim centrom sarađuje od 2009. godine. Među mnogobrojnim prevodima sa italijanskog i engleskog izdvajaju se knjige iz edicija Šta da očekujete…, Alis, Iva, Mali istraživači, kao i romani Dečak iz leda, Trgovac snegom i brojni drugi. Živi i radi u Beogradu
Komentari 0