Čišćenje igračaka ekološkim sredstvima

Igračke treba da čistite jer tako čuvate detetovo zdravlje. Saznajte čime i na koji način možete da operete igračke, a da to bude bezbedno za bebu.

Foto: Pixabay

3. Pranje, brisanja sušenje

Dajte prednost igračkama koje mogu da se operu, a odbacite one koje ne mogu da se dobro očiste, ma kako lepe bile

Plišani drugari
Izbegavajte pranje igračaka koje imaju tvrde, nesavitljive delove ili vrlo čvrsto punjenje (deformisaće se), kao i ušivenu odeću ili druge dodatke. Ako igračke perete ručno, dodajte dve-tri kašike belog destilovanog sirćeta u toplu vodu za dodatno osvežavanje.Plišane igračke koje mogu da se peru mašinski, stavite u jastučnicu, zatvorite je, pa u mašinu za pranje rublja, na program sa nižom temperaturom pranja. Poželjno je dvostruko ispiranje. Osušite igračke na vazduhu, a zatim blago iščetkajte.

Plastične igračke
Operite ih u posudi napunjenoj toplom vodom, u koju je dodat blag deterdžent za sudove. Potom ih isperite i stavite na peškir, da se osuše na vazduhu. Ukoliko su napravljene od tvrde plastike (koja podnosi višu temperaturu), možete da ih operete i u mašini za pranje posuđa – stavite ih na gornju policu. Naravno, ako su bez baterija i sličnih komponenti. Igračke koje ne možete da potopite, obrišite mekom krpom koju ste poprskali univerzalnim antibakterijskim sredstvom za čišćenje. Zatim ih prebrišite dobro isceđenom vlažnom krpom. Plastične knjige za bebu obrišite krpom namočenom u čisto sirće, a potom isperite toplom vodom.

Drvene igračke
Dovoljno je da ih samo obrišete vlažnom krpom, tek da uklonite prašinu. Ako su se njima igrala i druga deca osim vaše, a zabrinuti ste zbog bakterija, operite ih toplom vodom i deterdžentom za pranje posuđa. Drvene igračke ne smeju dugo da budu u vodi, i odmah moraju da se osuše, inače drvo može da se izvitoperi.
S obzirom da drvene igračke ne bi trebalo

Savet +
Da biste izbegli eventualne bolesti, naučite dete da opere ruke nakon svake igre. To je naročito važno ukoliko je bilo van kuće. Pranje ruku pre nego što se deca igraju svojim, „kućnim“ igračkama, može da spreči širenje bakterija. uranjati u vodu, odličan način da ih očistite jeste da ih poprskate rastvorom sirćeta i vode, a zatim da ih dobro obrišete suvom krpom.Igračke sa metalnim delovima
One nikako ne vole da budu vlažne, inače mogu da zarđaju, a njihovi pokretni delovi da „popuste“ i prestanu da se pokreću. Stoga je rešenje da se obrišu sasvim malom količinom rastvora vode i sirćeta, a zatim obrišu suvom krpom.Osetljiva elektronika
Za čišćenje igračaka sa ugrađenom elektronikom koristite se posebno dizajnirane vlažne maramice, a možete i da ih istrljate mekom krpom namočenom u alkohol. Pređite preko površina, a zatim pustite da se osuše. Takođe, igračke na baterije poprskajte rastvorom sirćeta i vode (u razmeri jedan prema tri), a zatim obrišite suvom krpom.

Igračke za kupanje
Izbegavajte igračke za kupanje sa rupama, jer se nikada dobro ne osuše iznutra, pa lako postaju podloga za razvoj buđi. Da biste sprečili razmnožavanje bakterija, igračke nakon svake upotrebe operite toplom vodom i deterdžentom. Takođe možete da ih operete mešavinom jednakih delova sirćeta i tople vode. Nakon toga ih dobro isperite, iscedite vodu iz njih, a potom okačite da se osuše u mrežastoj vrećici (ili ih stavite u „rešetkastu“ plastičnu korpu).

Snežana Damnjanović Mitić

Yumama

0
Ostavi komentar

Povezani članci

Vesti

Instagram