Čir na koži - Portal Moj pedijatar
Moj pedijatar
  • Beba
    • 0-6 m
    • 6-12 m
    • 12-24 m
    • Dojenje
    • Razvojne tabele
  • Dete
    • Mališani
    • Školarci
    • Tinejdžer
    • Sport
    • Razvojne tabele
  • Porodica
    • Roditeljstvo
    • Škola
    • Zimovanje
    • Letovanje
    • Praznici
    • Kreativno / Uradi sam
  • Ishrana
    • Nemlečna hrana
    • Vitamini i minerali
    • Namirnice
    • Recepti
  • Pedijatar
    • Najčešće bolesti
      • Alergije
      • Dečja hirurgija
      • Digestivni trakt
      • Infektivne bolesti
      • Kardiologija
      • Korona virus COVID19
      • Logoped
      • Neurohirurgija
      • ORL
      • Psihologija
      • Respiratorni sistem
      • Stomatologija
      • Ostale bolesti
    • Simptomi
    • Lekovi
    • Vakcine
    • Laboratorija
    • Hitna stanja
    • Zanimljivosti iz medicine
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
    • Postavite pitanje pedijatru
    • Najnovija pitanja
    • Pretraga pitanja i odgovora
No Result
View All Result
Moj pedijatar
  • Beba
    • 0-6 m
    • 6-12 m
    • 12-24 m
    • Dojenje
    • Razvojne tabele
  • Dete
    • Mališani
    • Školarci
    • Tinejdžer
    • Sport
    • Razvojne tabele
  • Porodica
    • Roditeljstvo
    • Škola
    • Zimovanje
    • Letovanje
    • Praznici
    • Kreativno / Uradi sam
  • Ishrana
    • Nemlečna hrana
    • Vitamini i minerali
    • Namirnice
    • Recepti
  • Pedijatar
    • Najčešće bolesti
      • Alergije
      • Dečja hirurgija
      • Digestivni trakt
      • Infektivne bolesti
      • Kardiologija
      • Korona virus COVID19
      • Logoped
      • Neurohirurgija
      • ORL
      • Psihologija
      • Respiratorni sistem
      • Stomatologija
      • Ostale bolesti
    • Simptomi
    • Lekovi
    • Vakcine
    • Laboratorija
    • Hitna stanja
    • Zanimljivosti iz medicine
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
    • Postavite pitanje pedijatru
    • Najnovija pitanja
    • Pretraga pitanja i odgovora
No Result
View All Result
Moj pedijatar
No Result
View All Result

Čir na koži

24/05/2023
in Dermatolog / kožne, Ostale bolesti
60

Šestogodišnji dečak ima gnoji „čir“ na unutrašnjoj strani desne butine širine oko jednog centimetra. Crven je i otečen sa žućkastim vrhom, ali se nije provalio. Detaljno smo pretražili kožu i nema na drugim mestima. Šta da radim?

Foto: Canva

Nema sumnje da se radi o lokalnoj infekciji kože. Stručno se naziva furunkul. Kako je ova pojava prilično česta, obično se dešava u toplim danima (ali nije neobično da se javi u bilo koje doba godine), pa hajde da se detaljnije pozabavimo ovim neprijatnim problemom.

  • Ko uzrokuje gnojnu infekciju kože

Radi se o bakterijskoj injfekciji, tu nema dileme.

Vi ste lepo primetili da je gnoj već prisutan, što je siguran znak bakterijske infekcije. Obično se radi o mešovitim infekcijama stafilokokama i streptokokama. I jedna i druga bakterija se nalaze na površini kože, a kako „čir“ svrbi dete se češe i dodaje bakterije iz okoline. Skoro uvek se radi o infekciji korena dlačice, iako se kod male dece to obično ne vidi.

  • Zašto se javlja kod dece

Postoje delovi kože koji su pogodno mesto za infekciju. Unutrašnje strane butina se lako trljaju jedna o drugu, a i taj deo je podložniji znojenju. Tako je i verovatnoća da se infekcija pojavi veća. Još ako dete ima „nežnu“ ili suvlju kožu to je laka meta za bakterije. Neadekvatna higijena je faktor koji može doprineti infekciji, ali se tada obično javi više žarišta infekcije.

  • Kako se leči

Terapija zavisi od težine infekcije. Uvek se počinje lokalnom terapijom – povidon jod (ili Eozin kod manjih promena) treba naneti dva puta dnevno na čistu kožu. Treba izbeći odeću koja ima sintetičke materijale, a ako je moguće ne pokrivati taj deo kože. Ako se infekcija stavi pod kontrolu prestaće širenje „čirića“, potom će početi da se „suši“ i na kraju će se potpuno povuči. Ovo ne traje manje od sedam dana, ponekad i duže.

  • Treba li dete da pogleda hirurg

Ako se i pored lokalne terapije terapije infekcija širi (to se lako vidi jer „čir“ postaje sve veći i ružniji, ali i bolniji) neophodna je „mini“ hirurška intervencija.

Sterilnim instermentom se „provali“ gnoj iz furunkula (drenaža) i ranica se lepo očisti i pokrije povidonom i sterilnom gazom. Ovo naravno valja uraditi u ambulanti, a ne u „kućnoj radinosti“ (osim ako niste lekar i i imate potrebni materijal). Posle nekoliko previjanja (ovo možete sami) uz pomoć povidona i sterilne gaze sve će biti dobro.

  • Kada su potrebi antibiotici

Nema koristi od antibiotika jer se radi o lokalnoj infekciji. Ove „gnojne“ bakterije stvaraju jednu posebnu opnu koja izoluje žarište infekcije (apsces) pa je antibiotiku nemoguće da putem krvi stigne do dobro ušuškanih bakterija.

Ipak, ako se infekcija proširi na potkožno tkivo, ili ako dete počne da ispoljava znake takozvane sistemske (opšte) infekcije neophodna je antibiotska terapija. Lekar odlučuje da li će se dati injekcije ili sirup, ali to nije Vaš „slučaj“. Probajte sa lokalnom terapijom a ako posle dan dva ne bude bolje javite se Vašem pedijatru.

Tagovi: čirčir na koži
ShareTweetSendSendShare
dr Goran Vukomanović
Autor:

UDK Tiršova

ord. Profmedika, 069/3066079

dr Goran Vukomanović pedijatar kardiolog

UDK Tiršova

ord. Profmedika, 069/3066079

Biografija ➔
Medicinski fakultet u Beogradu završio 1991. godine. Specijalistički ispit iz pedijatrije položio 1996. godine. Upisao poslediplomske studije iz kardiologije. Magistarsku tezu pod nazivom Neinvazivna procena ventrikularnih ekstrasistola kod dece sa strukturno neoštećenim srcem odbranio 1998. na Medicinskom fakultetu u Beogradu.
Uže oblasti rada i istraživanja su pedijatrijska kardiologija, aritmologija, dečja sportska medicina kao i telemedicina. Šef Odseka za poremećaje ritma, elektrofiziologiju i pejsing Univerzitetske dečje klinike.
Kao (ko)autor učestvovao u izradi preko 140 naučnih i stručnih radova objavljenih u međunarodnim stručnim časpopisima, zbornicima sa internacionalnih i domaćih kongresa, u domaćim stručnim časopisima, kao i priloga u knjigama i monografijama.
Usavršavao se u Kantonspitalu u Baselu, Svajcarska (Prof. dr Wofgang Kiowski) i u Arkansas Children’s Hospital, Little Rock, SAD, (Prof. dr Christopher Erickson).
Osnivač je edukacionog projekta "Zdravo dete" koji je posvećen edukaciji roditelja i zdravstvenih radnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti sa ciljem očuvanja i unapeđenja zdravlja dece. Oženjen, otac troje dece.

60

Komentari 60

  1. Avatar photo Ivana Bozovic says:
    pre 6 godina

    Imam cir na preponi koji mi je izazvao ranu i sukrvicu stavljam hidrogen mast gentamicin jod ali imam preko ranice 2 mrlje bele dali moze te da mi kaze te ako odem kod lekara jer nece da mi secu da izvukuju gnoj jer meni se vec otvorila rana i izlazi

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 6 godina

      Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra

      Odgovori
  2. Avatar photo Iseni naser says:
    pre 7 godina

    dobar dan ja imaosam cir ispod butina imao sam icuzs preklada jako i bijosam u bolnicu dve nedele prva operaci nije uspela ali drugi put uspelo da mi se pobolsava sad posele dva meseca otisao na kotrolu doktor mi rekao jos jedan put moramo da te operisem

    Odgovori
  3. Avatar photo Dragana says:
    pre 7 godina

    Imam dijete 10 godina ima toliko tih cibica ali neke su jako velike crvene gnojne jako ga svrbe i bole doktor ništa ne kaže nezna šta je popio je pencilin ali ništa nije pomoglo mažem kremom ni to ne pomaze molim za savjet
    Unaprijed hvala

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 7 godina

      Bez pregleda se zaista ne može napraviti procena ove situacije

      Odgovori
  4. Avatar photo tanja petrovic says:
    pre 7 godina

    bolujem od ti potkozni cirovi od 16 islasam lekaru on mi kazao da nema leka pa telasam vas da pitam dali ima leka od ti cirovi dase ne pojavljuju vise

    Odgovori
  5. Avatar photo Nina says:
    pre 7 godina

    Muz ima veliki cir na zadnjici vec par dana. Nece da ide kod se malo ga kako boli. Tek sad sam cula da je cir zarazan. Imam dvoje male dece. Sad se plasim i za njih i za sebe jer smo stalno sa njim. Deca se igraju sa njim u krevetu… Spavamo u istoj posteljini. Kolika je verovatnoca da dodje do zaraze i ako je ima kada bi se pokazalo.

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 7 godina

      DEca da NE SPAVAJU u istoj posteljini sa Vašim mužem! POSTOJI mogućnost zaraze!

      Odgovori
Previous
Sledeća
Ostavi komentar

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Povezani članci

govor

Govor i jezik najsavršenije i najsloženije čovekove sposobnosti

16/06/2025
sisanje palca

Istureni zubi zbog sisanja palca

16/06/2025
spf seba med

„Mama vidi razliku“

12/06/2025
strah od stomatologa

Koje su to najčešće greške koje roditelji prave, pa njihova deca razviju strah od odlaska kod zubara

12/06/2025
Prikaži još

Vesti

Becutan Talks: Svesno, a ne savršeno roditeljstvo

Istraživanje: Kakav uticaj na zdravlje ima kisela voda

Dečji psihijatar dr Grujičić: Dolaze roditelji i kažu mi, doktore, on ne ispušta telefon. I onda, ja izađem u čekaonicu gde sede mama i ćerka i obe na telefonima

05.jun – Svetski dan zaštite životne sredine

Istraživanje: Šta su deca pretraživala i gledala na mreži ove godine

Instagram

Moj pedijatar

Copyright © 2023.
Moj Pedijatar

ODRICANJE ODGOVORNOSTI
Materijal koji je preuzet s interneta smatra se javno dostupnim, ukoliko nije drugačije navedeno. U slučaju da postoji problem ili greška u vezi s autorskim pravima na određeni materijal, povreda autorskih prava je učinjena nenamerno. Nakon predstavljanja dokaza o autorskim pravima, sporni materijal će odmah biti uklonjen sa sajta.

  • O nama
  • Marketing
  • Politika poslovanja
  • Kontakt

Pratite nas na društvenim mrežama

No Result
View All Result
  • Početna strana
  • Beba
  • Dete
  • Porodica
  • Ishrana
  • Pedijatar
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
  • Najnovija pitanja
  • Pretraga pitanja i odgovora