U toku su brojne studije na životinjama i ljudima u vezi uticaja unosa omega3 i omega6 masnih kiselina na pojavu alergije.
Odnos unosa omega3 i omega6 masnih kiselina je narušen zbog načina ishrane i povećan unos omega6 masnih kiselina može da bude jedan od uzroka pojave alergijskih reakcija. Riblje ulje posebno je bogato omega3 masnim kiselinama koje mogu da smanje upalu disajnih puteva i bronhoopstrukciju.
Alergijski rinitis je česta pojava kod dece koja se karakteriše curenjem ili zapušenošću nosa, kijanjem, kašljem a nekada može biti praćen i sekrecijom iz očiju kao i svrabom nosa i očiju. Dete može da bude umorno i pospano zbog narušavanja kvaliteta sna. Alergijski rinitis je najčešći uzrok curenja nosa koje pogadja oko 30% populacije a češći je kod dece koja imaju u porodici roditelje sa alergijama, bronhijalnom astmom, atopijskim dermatitisom ili alergijskim rinitisom. Stepen pojave alergijskog rinitisa može da zavisi i od zagadjenja vazduha zbog čega je prisutan veći broj dece sa alergijskim rinitisom i u našoj zemlji.
Prolećne alergije i alergijski rinitis
U proleće su alergije česte zbog cvetanja različitih biljaka polena drveća i trava. Usled kontakta sa alergenom iz spoljne sredine, kod osoba sklonih alergijama dolazi do reakcije na sluznici nosa, očiju i delova ždrela i srednjeg uha koji dovodi do crvenila sluznice i pojave sekrecije.
Alergije u martu
U martu se javljaju prvi izraženiji znaci prolećnih alergija i u zavisnosti od vremenskih prilika dolazi do intenziviranja količine polena u vazduhu. Mart je mesec velikih razlika u temperaturi i može da dodje do slabljenja imunog sistema i povećanja osetljivosti na alergene. Vetar povećava koncentraciju polena u vazduhu. Polen drveća – breza, leska, topola i jova spadaju u najčešće alergene koje vetar prenosi i na velike udaljenosti. Simptomi alergije na polene drveća su kijanje, curenje nosa, svrab očiju i grla, a česti su umor i glavobolja. Deca sklona alergijama u proleće treba da izbegavaju duge boravke napolju u periodima visoke koncentracije polena.
Alergije u aprilu
U aprilu polenacija drveća dostiže vrhunac, a dodatno se javljaju poleni trava, što može da izazove još intenzivnije simptome alergija. Livadske trave su jedan od najčešćih uzroka sezonskih alergena. Koncentracija alergena raste, a vetroviti i suvi dani dodatno pogoršavaju situaciju.Deca provode više vremena napolju zbog čega su dodatno izloženi polenima. Poleni trava prisutni su od aprila do oktobra.
Simptomi alergije u aprilu često su izraženiji nego u martu i mogu da budu intenzivno kijanje, crvenilo očiju, svrab i uporna zapušenost nosa. Preporučuje se redovno pranje odeće i kose nakon boravka napolju, kao i korišćenje prečišćivača vazduha u zatvorenim prostorima.
Alergija u maju
U maju alergije na polen dostižu svoj vrhunac. U maju su visoke koncentracije polena trava – livadske trave, ali intenziviraju se i poleni korova koji traju do jeseni. Poleni su lagani i lako se prenose na velike udaljenosti. Vetroviti dani pomažu širenju alergena na velike udaljenosti
Simptomi alergije u maju često su veoma intenzivni i mogu da budu otežano disanje, jak kašalj, suzenje očiju i izražena iscrpljenost. Ovo je period u kome pedijatri koriste sve terapijske mogućnosti kako bi pomogli deci.
Kako ublažiti simptome prolećne alergije i alergijskog rinitisa?
Simptomi mogu da budu blagi kada nije narušen kvalitet života deteta do veoma teških simtoma koji obuhvataju dugotrajan kašalj, poremećaje spavanja, smanjenu mogućnost bavljenja sportom, umor i smanjenu koncentraciju.
Alergije na polene liče po simptomima na virusne respiratorne infekcije ali kod alergija deca nemaju povišenu temperatura. Najčešći simptomi su curenje nosa ili zapušenost nosa, kijanje, grebanje grla, trljanje nosa i očiju usled svraba. Kašalj, kijanje i otežano disanje mogu da budu prisutni u kombinaciji respiratornih virusa ili samostalno u sklopu alergije. Neka deca pored simptoma alergijske kijavice imaju i promene na koži u formi atopijskog dermatitisa.
Saveti za prevenciju prolećnih alergija i boravak u prirodi
Potrebno je smanjiti boravak u prirodi tokom najjače koncentracije polena u vazduhu i stepen izloženosti alergenima smanjiti na najmanje moguće. Pratiti koncentraciju alergena koji ne prijaju detetu i kada je velika prozore treba zatvoriti, a klima uredjaje upaliti, koristiti prečišćivače vazduha. Dete može da nosi naočari ili masku za lice ako su polenske alergije veoma izražene.
Ukoliko postoji mogućnost, deca treba da borave napolju posle 11h ujutru zbog velike zagadjenosti vazduha koja može da pojača alergijsku reakciju na polene. Dete treba da se umije kada dodje od napolja i da se promeni garderoba. Nekada je potrebno i oprati kosu detetu kako bi se smanjila količina izloženosti alergenima. Ispiranje sluznice nosa rastvorom morske vode može da pomogne kako bi se smanjila koncentracija alergena na površine sluznice nosa.
Nedostatak omega 3 masnih kiselina kod dece sa alergijama
Brojne studije su pokazale da je kod dece sa alergijom koncentracija omega-3 masnih kiselina u crvenim krvnim zrnacima značajno manja od dece koja nemaju alergije a koncentracija omega-6 masnih kiselina značajno veća. Suplementacija omega-3 masnim kiselinama se prema brojnim studijama odražava na bolje opšte stanje, poboljšanje kvaliteta života i na smanjenje pojave alergijskih bolesti.
Idealan odnos unosa omega-3 i omega-6 masnih kiselina u ishrani dece je 1:1. Zbog promena navika u ishrani koje je nametnula industrijalizacija, većeg unosa biljnih ulja, žitarica i mesa, došlo je do smanjenog unosa omega-3. Dok su se ljudi bavili lovom i ribolovom odnos unosa omega-3 i omega-6 bio je 1:1, u periodu u kome je dominirala poljoprivreda taj odnos je bio 1:6,a sada je u doba industrijske proizvodnje hrane njihov odnos je značajno narušen (1:25) u korist omega-6.
Omega-3 masne kiseline deluju protiv upala i važan je njihov unos u organizam. Najbolji izvori omega-3 masnih kiselina su riba i morski plodovi: losos, bakalar, tuna, sardina, haringa, skuša, inćuni, brancin, račići, lignje, hobotnica. Od biljnih izvora, omega-3 masnih kiselina ima u lanenom i kanola ulju kao i u čia semenkama. U ishrani dece sa našeg podneblja namirnice bogate omega 3 masnim kiselinama se nedovoljno konzumiraju i ne može se uvek utvrditi kvalitet unetog proizvoda. Organizam nije u mogućnosti da ih samostalno proizvodi zbog čega se savetuje dodatni unos putem suplemenata.
Kako se borimo protiv alergija – drugačiji pristup
Drugačiji pristup alergijama dovodi da se sve više pažnje poklanja delovanju na sam uzrok nastanka i korake u pojavi alergije, za razliku od konvencionalne terapije koja najčešće deluje na simptome bolesti. U lečenju prvenstveno delujemo na one faktore koji su poznati da se javljaju kod dece koja imaju alergije. Kao deo terapije prema novim studijama preporučuje se upotreba komplementarne terapije koja deluje na uzrok bolesti i čija je delotvornost naučno dokazana da deluje pozitivno na alergijske bolesti.
Komplementarna terapija – nadoknada onoga što organizmu nedostaje
Omega-3, omega-6 masne kiseline, i vitamin D doprinose regulaciji imunskog sistema. Dokazano je da poremecaji ravnoteže omega 3 i omega 6 masnih kiselina imaju ulogu u nastanku alergija.
MegaKid Allergy&Atopic for you! predstavlja hranu za posebne medicinske namene koja je formulisana sa ciljem da pruži podršku osobama sklonim atopijskim i alergijskim reakcijama. Sadrži visokokoncentrovane omega-3 masne kiseline iz pročišćenog ribljeg ulja, ulje crne ribizle kao bogat izvor gama-linolenske kiseline i vitamin D3, koji igra ključnu ulogu u imunološkoj funkciji i zdravlju kože i to u terapijskim dozama koje se ne mogu naći u drugim suplementima na tržištu.
Omega-3 masne kiseline doprinose smanjenju upalnih procesa i očuvanju funkcionalnosti lipidne barijere kože. Ulje crne ribizle obezbeđuje dodatnu podršku u očuvanju hidratacije i elastičnosti kože, dok vitamin D3 ima značajan uticaj na regulaciju imunog odgovora i zaštitu kože od negativnih spoljašnjih faktora. Zajedničkim delovanjem, ovi sastojci mogu pomoći u smanjenju simptoma atopijskog dermatitisa i poboljšanju opšteg stanja kože.
Takođe, sinergističko dejstvo sastojaka MegaKid – a smanjenjuje inflamaciju i pomaže imunskom sistemu u borbi sa alergijama ili alergijskim rinitisom.
Zbog ovih karakteristika, pogodan je za primenu kod dece. Proizvod ne sadrži veštačke aditive niti konzervanse, što dodatno smanjuje rizik od iritacija i alergijskih reakcija.
Studije su pokazale da dodatak ishrani omega-3 masnim kiselinama tokom trudoće i perioda detinjstva može da dovede do povoljnog odgovora kod beba i da mogu da smanje pojavu alergije tokom života. Utvrdjeno je da visoke vrednosti omega-3 masnih kiselina u ishrani mogu da budu povezane sa smanjenim rizikom od alergijske preosetljivosti i alergijskog rinitisa, takodje redovna konzumacija ribe pre prve godine povezana je sa smanjenim rizikom za preosetljivost za alergije na hranu i inhalacione alergene. Unos omega 3 masnih kiselina poboljšava zdravlje dece i odraslih. Posavetujte se sa svojim pedijatrom oko količine koja je potrebna da se doda u ishranu i kao suplement vašem detetu.
Komentari 0