Foto: Freepik
Dete koje ima ovčje boginje (varičelu) ne treba kupati bar 2 nedelje
Nije tačno!
Dete koje ima varičelu mora da se kupa! Razlog je lako razumljiv – boginje su pravi mali „krateri“ u koži i pretstavljaju otvorena vrata za prljavštinu i bakterije. Ako se dete ne kupa, ogromna je verovatnoća da se u virusne kožne promene „uvali“ bakterija i nepotrebno iskomplikuje varičele. Bakterije koje normalno žive na koži mogu da naprave problem, ali to daleko lakše rade „mikrodosade“ pomešane za neopranim znojem u kombinaciji sa ustajaim puderom ili losionom (kojima se pokrivaju kožne promene)
Prljavština ometa „zarastanje“ kožnih promena, a ako se sekundarna bakterijska infekcija desi, ožiljak na koži će biti veći i ružniji!
Zato, kupajte decu, bolje rečeno, tuširajte ih – i to svaki dan. Potom ih osušite mekim peškirom, nežno, bez trljanja da se sveže krastice prerano ne „oljušte“. Kupanje ne ometa „zaceljenje“ varičele, to radi prljavština.

Kosu nikako ne smemo da peremo detetu koje ima varičelu sve dok bolest ne prođe
Opet neverovatna zabluda!
Koža glave je često „napadnuta“ virusom varičele, a u kosi inače ima više bakterija nego na „goloj“ koži. Zamislite masnu i prljavu kosu – to su milioni bakterija koje jedva čekaju da „zagade“ varičele na glavi.
Nema dileme – kosa mora da se redovno pere, čak i češće nego pre izbijanja boginja!
Dete je već imalo varičelu, a sada je ponovo leži – nije neobično, to ponekad može da se desi
To ne može da se desi, osim u jednom posebnom slučaju!
Varičela ostavlja trajan imunitet, tako da će pre biti da je jedna druga kožna bolest pogrešno dijagnostikovana kao varičela, pa je dete sada dobilo „prave“ ovčje boginje. Impetigo (lokalizovana infekcija kože) ponekad može da zavara, ali ne iskusnog pedijatra koji prati dete nekoliko dana od pojave kožnih promena.
„Poseban slučaj“ koji smo pomenuli je primena aciklovira – leka koji može da „ubije“ virus varičele. Ako se lek da na početku bolestim detetov imuni sistem nije stigao da razvije adekvatan imunitet, pa se bolest može „vratiti“ ako dete ponovo dođe u kontakt sa obolelim detetom. Ovo se stvarno izuzetno retko dešava!
Virus varičele „čuči“ negde u telu, i kod jednog broja ljudi može da se probudi više decenija posle ovčjih boginja. Tada se javlja bolest koja se zove Herpes zoster i izuzetno retko se javlja kod adolescenata.
Posle tri nedelje od početka bolesti dete je spremno za nastavak treniranja „punom parom“
To nije dobra ideja!
Ako je varičelu dobilo dete koje sa aktivno bavi sportom treba pustiti da se dete potpuno oporavi i ojača. To znači da treba da prođu najmanje dve nedelje od potpunog ozdravljenja deteta do početka ponovnog treninaranja. To praktično znači da najmanje četiri nedelje od početka bolesti nema teških napora za dete!
I kada se vrati na teren, potrebno je postepeno povećavati nivo opterećenja, tako da trenera treba obavestiti na vreme (ako već nema klupskog lekara da to proceni i obavi).
Nasa devojcica od dve ipo godine ima zakazanu operaciju krajnika za tri nedelje. Zbog toga od ove nedelje ne ide u vrtic da bi bili zdravi do operacije. Cula sam danas da su se u nasem vrticu pojavile boginje pa me zanima da li je tri nedelje dovoljno da se one pojave kod deteta. Da li da odlozimo operaciju?
Tri nedelje je obično dovoljno, a maksimalni period inkubacije je 28 dana.
Sin je jutros dobio varicele,a pre dva dana je poceo da pije antibiotik cefaleksin jer je imao temeparturu do 39. Da li da nastavim da mu dajem cefaleksin? I da li ce uticati na njegov imunitet ako mu budem davala?
Antibiotska terapija varičele je besmislena!
postovani, dete od 20 meseci je dobilo boginjice, imamo ih vec 6 dana, uglavnom su se sve vec pretvorile u krastice i suse se, pa mene zanima da li ga ja smem pustiti u dvoriste znaci bez kontakta drugih ljudi…malo na vazduh da se igra, jadnicak je jako nervozan u kuci…hvala
Da, kad nije hladno i vetrovito – izvedite dete malo napolje, ali svakako bez kontakta sa drugom decom.
devojcica (20meseci)ima boginje 8 dan.na ledjima,stomaku,rukama,nogama i glavi se vec suse ali nam je problem deo oko genitalija i guze koji je ispod pelene.tu ih ima jako puno,tesko se suse i nema krastica nego bukvalno krateri koji su ctveni i vlazni.pelenu drzimo opustenu,visi joj,i kad se presvlacimo,sto je na 2 do 3 sata brisemo se vatom namocenom u cistu vodu.cime da tretiramo taj deo tela?da li mogu da joj prskam octeni sept i koliko cesto.icime mozemo da mazemo krastice da ih malo smeksamo jer joj zatezu kozu?
U apoteci uzmite losion (suspenziju) za varičele, i namažite svaku boginjicu. Tuširanje jednom dnevno – i to je to. Za sada ništa drugo.
Poštovanje. Prije 7 dana se mom starijem sinu (2 godine i 9 mjeseci) pojavila jedna tačkica na leđima za koju sam mislila da je komarac, mazala sam to kremom na bazi cinka. Jučer se pojavilo 30-tak novih na leđima, prsima i stomaku, a jutros i lezija na donjoj usni. Otišli smo pedijatrici – veli da je to tipičan primjer varičele. Dječak je jako aktivan i veseo, u posljednjih 7 dana smo izlazili vani, na planinu i snijeg. Imamo i bebu od 8 mjeseci koju dojim pa se plašim i za nju. A ono najčudnije je što se i kod mene pojavilo nekoliko tačkica na lijevoj nozi i kod pazuha koje me jako svrbe a sigurno sam bolovala varičelu u predškolskom dobu (imam 34 godine). Zanima me je li moguće da sam se zarazila ponovo i da li je potrebno da i ja posjetim doktora (pored dvoje tako malo djece, bez ičije pomoći, baš i nemam vremena za posjete doktorima)? Bebu ne mogu izolovati, puže kroz cijeli stan, sve trpa u usta i glođe. Unaprijed hvala na mišljenju.
Velika je šansa da će se beba zaraziti, pošto je bilo (a i sada je) u kontaktu sa detetom koje je bolesno.
Vi treba da se pregledate, pa da se utvrdi uzrok osipa. Bez pregleda naprosto nema prave procene.