Foto: Freepik
Povišena temperatura izmerena na čelu bezkontaktnim toplomerom kao i rektalno se smatra svaka temperatura preko 37.5C. Povišena temperatura izmedju 37C i 38.5 C zahteva rashladjivanje deteta a preko 38,5 zahteva primenu lekova koji su dozvoljeni u dečijem uzrastu. Lek mora biti dat u odgovarajućoj dozi, a ne prema kilogramima. Povišena telesna temperatura može da bude jedini simptom bolesti ili bolest može da bude praćena drugim simptomima ili znacima bolesti.
Šta roditelji treba da rade ako dete dobije povišenu temperaturu?
Povišena temperatura je simptom koji roditelje plaši zbog čega dovode dete kod pedijatra u prvim satima kada se javi povišena temperatura a ovim tekstom ćemo pokušati da damo neke osnovne smernice šta roditelji treba da rade ako dete dobije povišenu temperaruturu. Veoma je važno da roditelji budu obučeni šta treba da rade ukoliko dete ima povišenu temperaturu i da znaju da procene kada je pravo vreme za posetu pedijatru.
Povišena temperatura od 37C do 38,5C se spušta tako što se dete raskomoti, rashladi, tušira mlakom vodom (malo hladnijom nego što se dete inače kupa). Dete može da se kupa u kadici ili malo duže tušira a sve u cilju spuštanja telesne temperature. Alkoholne obloge se ne preporučuju zbog mogućeg nastanka konvulzija (frasa) ali je dete potrebno rashlatiti mlakom vodom. Moguće je dete rashladiti mokrim peškirom ili pelenom kako bi se na ovaj način spustila temperatura. Veoma je važno pratiti opšte stanje deteta i ukoliko je dete lepo raspoloženo tokom pojave povišene temperature i ne deluje da ga nešto boli moguće je sačekati neko vreme kod kuće. Ako se povišena temperatura dobro spušta tuširanjem ili primenom leka a dete je dobrog opšteg stanja tada nije neophodno da pedijatar istog momenta vidi dete ( osim za bebe u prva tri meseca od rodjenja). Prva pomoć kod povišene temperature je spuštanje povišene temperature i svaki roditelj treba da bude obučen šta se radi u slučaju da dete ima povišenu telesnu temperaturu.
Davanje lekova u dozi koju savetuje pedijatar prema kilaži deteta
Za temperature koje su preko 38.5C i više je potrebno davanje lekova za spuštanje temperature – antipiretika bezbednih za dečiji uzrast kao što su ibuprofen i paracetamol u formi sirupa kod mladje dece, odnosno u formi tableta kod starije dece.
Veoma je važno kada se daje lek da se daje odgovarajuća doza za dete koja se preračunava u odnosu na kilograme deteta a ne po uzrastu deteta ( zbog toga što deca istog uzrasta mogu imati veliki raspon u težini). Sa svojim pedijatrom treba da razgovarate o načinu spuštanja povišene temperature i treba da budete uvek spremni i da znate koja je odgovarajuća doza leka koja se daje detetu. Uvek pitajte pedijatra koju dozu leka treba da date kada dete dobije povišenu temperaturu.
Detetu treba dati da pije dovoljne količine tečnosti (povećane su potrebe za vodom u slučaju skoka temperature). Najvažnije je da je dete lepo raspoloženo kada se temperatura spusti. Hladjenje deteta je najbrži način spuštanja temperature i uvek ga treba koristiti dok se čeka da dete odreaguje na lek. Ukoliko je pedijatar pregledao dete temperatura može da traje i posle pregleda nekoliko dana.
Povišena temperatura je pratilac mnogih stanja i bolesti i veoma je važno obratiti pažnju kako se temperatura spušta ukoliko se daje adekvatna doza leka. Sve ove informacije će biti značajne pedijatru kako dete reaguje na adekvatnu dozu leka i koliko dugo je bez temperature po primeni leka.
Ibuprofen lek za spuštanje povišene temperature
Ibuprofen je jedan od najbezbednijih lekova za terapiju povišene temperature i bola. Neizostavni je sastav putne i kućne apoteke zbog velikog opsega stanja za koji može da se koristi. Bez pregleda lekara može da se koristi kao prva pomoć kod bolnog izbijanja zuba ili zubobolje, bola u uhu, bola u grlu, kod povišene temperature , bola u mišićima…. Roditelji prvu dozu Ibuprofena treba da daju deci svaki put kada je povišena temperatura preko 38.5C, zatim da sačekaju da lek deluje i tek onda kad vide kako dete reaguje upute se kod lekara ako je potrebno. Ibuprofen se daje deci koja imaju povišenu temperaturu u sklopu različitih virusnih i bakterijskih infekcija (upale grla, uha, urinarne infekcije…). Može da se primenjuje i više dana u kontinuitetu i najvažnije je praćenje stanja kako dete reaguje kada dobije lek da li se temperatura spusti, da li dete postane živahnije, da li se povišena temperatura brzo vraća. Veoma je važno da se koristi preparati ibuprofena koji ima kvalitetnu supstancu i adekvatno se dozira i može da bude važno da neki preparati mogu po otvaranju da se koriste i 6 meseci od otvaranja. Druga grupa lekova koja se koristi za spuštanje temperature kod dece su lekovi koji sadrže paracetamol ali je njihovo dejstvo kraće nego dejstvo ibuprofena.
Kako da znate da dete reaguje lepo na primenu leka
Odličan znak da dete reaguje lepo na primenu leka za povišenu temperaturu je da je dete pod dejstvom leka bez temperature ili snižene temperature u odnosu na početnu visoku temperaturu, raspoloženo i aktivno. Normalno je da se temperatura tokom infekcije vraća traje i po nekoliko dana. Pedijatar pregledom odredjuje zbog čega dete ima povišenu temperaturu i koja je terapija potrebna osim one za spuštanje povišene temperature. Antibiotici nisu lekovi za povišenu temperaturu ukoliko ne postoji bakterijska infekcija, što pedijatar utvrdjuje pregledom i obavljenim analizama. Ukoliko posle pregleda pedijatar utvrdi da dete ima virusnu infekciju tada antibiotici nisu potrebni a temperatura se spušta lekovima za spuštanje temperature.
Lekovi protiv bolova smanjuju bol i pomažu da se dete umiri
Lekovi protiv povišene temperature su ujedno i lekovi protiv upale kao i protiv bolova i uvek ako se javi npr bol u uhu tokom noći detetu pre odlaska u hitnu službu detetu treba dati odgovarajuću dozu ibuprofena. Lek ibuprofen je lek koji se daje protiv simptoma bola i povišene temperature. Kod većine dece po primeni odgovarajuće doze bol prestaje u prvih pola sata od primene leka. Lek je moguće dati i detetu koje ima bol a nema povišenu temperaturu.
Dete treba odvesti odmah neodložno kod pedijatra:
- Ukoliko dete ima povišenu temperaturu a mladje je od tri meseca
- Ukoliko je dete lošeg opšteg stanja i posle primene leka za spuštanje temperature.
- Ukoliko se povišena temperatura ne spušta ni posle primene adekvatne doze leka za spuštanje temperature i primene tuširanja.
- Ukoliko se temperatura brzo vraća po primeni odgovarajuće doze leka
Doza leka je veoma važna za spuštanje temperature i smanjenje bola
Roditelji treba da budu obučeni za spuštanje povišene temperature i da uvek kod sebe imaju sirup za spuštanje temperature; treba da znaju koja je prava doza za spuštanje temperature i da primene lek kada je potrebno. Ukoliko roditelji pravilno znaju da odreaguju a dete bude dobro raspoloženo i aktivno kada temperatura padne, bezbrižnije će roditelji dočekati pregled kod pedijatra jer znaju da pomažu svom detetu. Nurofen sirup je prijatnog ukusa i nalazi se u apotekama u dve koncentracije 100mg/5ml ili 200mg/5ml a veoma je važno obratiti pažnju koji lek imate kod kuće kako biste znali da primenjujete pravu dozu koja je potrebna detetu prema kilogramima i savetu pedijatra. Lek u većoj koncentraciji je pogodan za stariju decu kako ne bi morali da piju puno mililitara leka. Nurofen je lek broj jedan za svako dete zbog kvaliteta supstance leka i brzine delovanja na spuštanje temperature i smanjenje bola. Nekada ukus leka može da bude uzrok za odbijanje leka i unošenje manje doze. Ukus koji deca vole može da bude pomoć za lakše uzimanje leka. Ukoliko se ne unosi dovoljna količina leka ne možemo očekivati da imamo pravu i realnu sliku o tome šta se dešava sa detetom. Zbog veoma važne reakcije roditelja važno je dati pravu dozu detetu kako bi mu roditelji što pre pomogli.
Komentari 0