„Blic“ je sproveo anketu po domovima zdravlja u većim gradovima Srbije, u kojima je inače i najmanji procenat vakcinisane dece, i zaključak je da se roditelji polako dozivaju pameti.
Načelnica pedijatrijske službe u Domu zdravlja Palilula u Beogradu, dr Olivera Todorović, potvrđuje da su roditelji uplašeni zbog epidemije malih boginja na KiM i da su napokon shvatili da je zdravlje dece na prvom mestu.
Povećanje za više od 10 odsto
– Sve više dovode decu da se zaštite. Imunizacija za MMR vakcinu je povećana za više od 10 odsto u odnosu na prošli mesec. Roditelji dolaze i da se informišu, što do sada nije bio slučaj. Očekujemo da će naredne nedelje krenuti u većem broju da dovode decu. I vakcina imamo dovoljno, tako da smo spremni – zadovoljno kaže dr Todorović.
I u Domu zdravlja Zemun zapazili su da od kada se mnogo više priča o mogućoj epidemiji morbila, sve više su počeli da daju MMR vakcinu.
Više nisu veliki protivnici
– Primetila sam da sve manje roditelja odbija da im deca prime MMR vakcinu, ali ima i onih koji su ranije bili striktno protiv vakcinacije, a sada su došli u dom zdravlja kako bi ipak zaštitili dete – kaže dr Olivera Đurđev, načelnica predškolskog dispanzera u Domu zdravlja Zemun.
I pedijatri na Čukarici su primetili da se nešto promenilo na bolje.
– U poslednje vreme uopšte ne moram da ubeđujem roditelje kada dete treba da primi MMR vakcinu. Čak se dešava da sada malo ko od njih dođe sa već spremnom listom bolesti koje dete ima kako bi odložili vakcinaciju. Imamo dobar odziv, evo upravo sam juče dao četiri MMR vakcine. Sada su se javili i oni koji su ranije odlagali vakcinaciju i odlučili se da ipak dete zaštite – kaže dr Dejan Jonev, pedijatar u Domu zdravlja Čukarica.
Više vakcinisanih, ali još nije dovoljno
– Roditelji su zbog pojave epidemije na KiM veoma zabrinuti za zdravlje svoje dece. Dosta se interesuju o vakcini. Broj vakcinisane dece u Vojvodini za nijansu je veći u odnosu na prošlu godinu, ali i dalje nije na onom nivou na kom bi trebalo da bude – rekla je doktorka Vesna Vuleković, načelnica službe zdravstvenu zaštitu dece u Domu zdravlja Novi Sad.
Po njenim rečima lekare očekuje dosta posla, jer je o važnosti vakcinacije potrebno još mnogo govoriti kako kroz medije tako i u razgovoru sa roditeljima.
Svaki osip im sumnjiv
Pojava epidemije malih boginja na Kosovu, koja je do sada odnela i jedan dečji život, uplašila je i roditelje u Novom Pazaru koji prethodnih dana u većem broju dovode svoje mališane kako bi primili MMR vakcinu protiv te bolesti, zaušaka i rubeola.
– Roditelji su zabrinuti i uplašeni, pogotovo oni čija su deca dobila neku vrstu osipa. Kosovo nam je veoma blizu, dovoljno je da roditelji sa detetom, kod kojeg se nisu razvili svi simptomi morbila, krenu na put, svrate u prodavnicu u Novom Pazaru i donesu nam epidemiju – kaže za „Blic“ pedijatar Dečijeg dispanzera Biljana Đerković.
Ona ističe da je tokom oktobra 40 dece meseci primilo MMR vakcinu, što predstavlja blagi porast u odnosu na ranije mesece.
Pali na šokantnih 19, sad na 35, ali daleko je 95 odsto
– Međutim, zabeležen je značajan porast broja vakcinisane dece u odnosu na prvih šest meseci ove godine kada je obuhvat bio tek 19 odsto. Na kraju septembra taj procenat je porastao na 35 odsto, što je ipak i dalje daleko od poželjnih 95 odsto – dodaje doktorka Đerković.
Prema podacima Službe za vakcine novopazarskog doma zdravlja, procenat imunizacije dece rođene 2015. godine je 52 odsto, dok je MMR vakcinu primilo 77 odsto mališana rođenih godinu dana ranije.
Prema rečima doktorke Đerković, dom zdravlja u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje prati razvoj situacije na Kosovu i spremio je neophodne mere ukoliko dođe do pojave malih boginja u Novom Pazaru.
Vanredni nadzor i poziv roditeljima
I načelnica Službe pedijatrije Doma zdravlja u Nišu dr Snežana Zdravković kaže da su se roditelji čija deca nisu primila MMR vakcinu, uplašili, te da dolaze i raspituju se da li je neophodno da je prime.
– Zaista je zbog situacije na Kosovu i Metohiji interesovanje roditelja mnogo veće, neki su čak sada odlučili da dozvole da im dete primi MMR vakcinu. Nažalost, i dalje imamo slab procenat vakcinisane dece. Nama je Institut za javno zdravlje Srbije naložio da izvršimo vanredni nadzor i da opet pozovemo roditelje čija deca nisu primila tu vakcinu. Pozvali smo roditelje oko 1.200 mališana, koji nisu primili vakcinu starosti od 15, 16 meseci, pa do šest godina – priča dr Zdravković.
Kampanja u novembru
Prema njenim rečima, u toku novembra biće održana kampanja za vakcinaciju dece u romskim naseljima, uz pomoć romskih medijatora.
– Opravdan je strah roditelja jer se na internetu pojavlju mnošto dezinformacija o štetnosti MMR vakcine. Zato su oni nepoverlivi i uplašeni jer misle da je sve tačno što se može videti na društvenim mrežama ili na nekim sajtovima. To nam jako otežava posao jer stalno moramo da se ubeđujemo sa roditeljima ne bi li ih uverili da njihovo dete mora da primi MMR vakcinu kako bi bilo zaštićeno od morbila, odnosno malh boginja – kaže načelnica pedijatrije u Nišu.
U Kragujevcu četiri puta pozivali roditelje i ništa
Ipak, u nekim gradovima nisu svi medijski napisi, upozorenja i i apeli urodili plodom.
Tako je, recimo, dom zdravlja u Kragujevcu do sada čak četiri puta pozivao roditelje koji nisu vakcinisali decu. Ali, kako su se mnogi na to oglušili, do sada je podneto oko 200 prijava sanitarnoj inspekciji, koja treba sve to da prosledi sudu. Međutim, do sada u Kragujevcu niko još nije kažnjen što nije vakcinisao dete.
U Vranju, Bujanavcu i Preševu, gradovima na jugu Srbiji i veoma blizu KiM gde je epidemija malih boginja izbila, takođe ne beleže veće interesovanje roditelja za vakcinacijom.
Komentari 0