U školi posmatram druge žrtve iste te promene kako se šepure i napadno podižu bretele koje su im skliznule s ramena. Kaskam za njima: trinaest godina, osmi razred i na samom sam početku svojih muka.
U izdanju Kreativnog centra objavljen je Brus, nežan i duhovit roman o pubertetu, namenjen čitaocima starijim od deset godina. Njegova glavna junakinja je trinaestogodišnja Polin, koja prolazi kroz neke od najvažnijih događaja u životu devojčica na početku puberteta, kao što su rast grudi i kupovina prvog brusthaltera.
Ovaj roman na zabavan način pristupa temi koja većinu devojčica brine, ali o kojoj se često stide da govore. Glavna junakinja se suočava s rastom grudi i pokušava da prihvati tu novu promenu svog tela. Bakini saveti nisu od pomoći, a tražiti savet od mame ili, još gore, od tate i braće zvuči skoro nezamislivo. Odjednom i odlazak na more deluje kao najveća noćna mora. Kad navučem neki od nekoliko svojih bruseva i postane mi vruće, a pod bretelama me svrbi toliko da pomislim da imam alergiju, shvatim da se vreme ne može zaustaviti, niti se možemo vratiti u detinjstvo.
U potrazi za prvim grudnjakom, Polin će se iznenada naći usred neverovatne zbrke, a ono što sledi vodiće zanimljivim događajima, novim poznanstvima i jednom pravom prijateljstvu.
„Smatramo da ovakve knjige mogu biti odličan povod za pokretanje razgovora između dece i roditelja o promenama s kojima se deca u pubertetu susreću, a o kojima im je neprijatno da razgovaraju. Po našem iskustvu, knjige poput ove, one koje na jasan ali i duhovit način pristupaju temama što muče mlade često mogu poslužiti i kao odličan most ka čitaocima i mogu na njih delovati lekovito“, navodi urednica ovog izdanja Vladica Marković.
Na pitanje kako devojčice danas doživljavaju pubertet u odnosu na vreme kada je ona odrastala, autorka Suzi Morgenstern kaže: „Mislim da danas ima manje stida i više prihvatanja, više svesti o tome šta se dešava (kad sam prvi put dobila menstruaciju, mislila sam da umirem iako imam dve starije sestre; jednostavno nismo razgovarale o tome). Danas postoji mnogo više podrške. Mi smo bile stvarno izolovane i čak smo se osećale krivim što odrastamo.“. Ona smatra da humor dobar način za uvođenje dece u važne, ponekad i teške teme, i ističe: „Nijedna tema nije tabu, ali način na koji je obrađujete čini priču mogućom. Humor je moj omiljeni začin i bez njega ništa nema pravi ukus“.
Napisala Suzi Morgenstern
Ilustrovala Katel Miler
Suzi Morgenstern je rođena 1945. godine u Nju Džerziju (SAD), a trideset godina je živela u Francuskoj. Njene knjige za decu, kojih je napisala više od sto pedeset, posebno su popularne u Francuskoj, ali i u drugim zemljama jer su prevedene na preko dvadeset jezika i nagrađivane brojnim književnim nagradama. Poznata je po maštovitom pisanju bez tabua i sposobnosti da humorom zainteresuje mlade čitaoce za sve teme od značaja za odrastanje – telo, porodicu, školu, ljubav, seksualnost, hranu itd.
Katel Miler, poznata i samo pod imenom Katel, francuska je ilustratorka i autorka brojnih stripova, kao i grafičkih romana za decu i odrasle.
Komentari 0