Bcg vakcina – protiv tuberkuloze - Portal Moj pedijatar
Moj pedijatar
  • Beba
    • 0-6 m
    • 6-12 m
    • 12-24 m
    • Dojenje
    • Razvojne tabele
  • Dete
    • Mališani
    • Školarci
    • Tinejdžer
    • Sport
    • Razvojne tabele
  • Porodica
    • Roditeljstvo
    • Škola
    • Zimovanje
    • Letovanje
    • Praznici
    • Kreativno / Uradi sam
  • Ishrana
    • Nemlečna hrana
    • Vitamini i minerali
    • Namirnice
    • Recepti
  • Pedijatar
    • Najčešće bolesti
      • Alergije
      • Dečja hirurgija
      • Digestivni trakt
      • Infektivne bolesti
      • Kardiologija
      • Korona virus COVID19
      • Logoped
      • Neurohirurgija
      • ORL
      • Psihologija
      • Respiratorni sistem
      • Stomatologija
      • Ostale bolesti
    • Simptomi
    • Lekovi
    • Vakcine
    • Laboratorija
    • Hitna stanja
    • Zanimljivosti iz medicine
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
    • Postavite pitanje pedijatru
    • Najnovija pitanja
    • Pretraga pitanja i odgovora
No Result
View All Result
Moj pedijatar
  • Beba
    • 0-6 m
    • 6-12 m
    • 12-24 m
    • Dojenje
    • Razvojne tabele
  • Dete
    • Mališani
    • Školarci
    • Tinejdžer
    • Sport
    • Razvojne tabele
  • Porodica
    • Roditeljstvo
    • Škola
    • Zimovanje
    • Letovanje
    • Praznici
    • Kreativno / Uradi sam
  • Ishrana
    • Nemlečna hrana
    • Vitamini i minerali
    • Namirnice
    • Recepti
  • Pedijatar
    • Najčešće bolesti
      • Alergije
      • Dečja hirurgija
      • Digestivni trakt
      • Infektivne bolesti
      • Kardiologija
      • Korona virus COVID19
      • Logoped
      • Neurohirurgija
      • ORL
      • Psihologija
      • Respiratorni sistem
      • Stomatologija
      • Ostale bolesti
    • Simptomi
    • Lekovi
    • Vakcine
    • Laboratorija
    • Hitna stanja
    • Zanimljivosti iz medicine
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
    • Postavite pitanje pedijatru
    • Najnovija pitanja
    • Pretraga pitanja i odgovora
No Result
View All Result
Moj pedijatar
No Result
View All Result

Bcg vakcina – protiv tuberkuloze

23/05/2023
in Vakcine
129

Odlučili smo da se «sistematski» bavimo vakcinacijom beba, a nakon toga i starije dece.

 

Logično je da krenemo od početka, a to je BCG vakcina – koja se kod nas daje u prvom danu po rodjenju

 

  • Pa, zar je tuberkuloza aktuelna i u 21. veku?

Tuberkuloza je jedna od zaraznih bolesti koja je odnela milone života. Nažalost, i sada je veoma aktuelna. Do pre pedesetak godina, tuberkuloza (TBC) je bila neizlečiva bolest. Potom su pronađeni i usavršavani antibiotici koji su bili u stanju da unište prouzrokovača tuberkuloze. Mikobakterija tuberkuloze (Mycobacterium tuberculosis) je žilav mikroorganizam, koji ne reaguje na standardne antibiotike, jer je zaštićen posebnim «branikom» – bakterijskim zidom koji otežava put antibiotiku ka unutrašnjosti ćelije.

Oslabljen detetov organizam (zbog duge bolesti, loše ishrane, loših uslova života…), pogodno je tle za razvoj tuberkuloze, pa ne čudi što je glavni predisponirajući faktor za TBC loša socioekonomska situacija. Treba znati da je i danas tuberkuloza veoma teška bolest – lečenje traje mesecima i nosi brojne probleme. S pravom se kaže da je tuberkuloza bolest siromašnih, pa ne čudi strašna disproporcija što se tiče broja obolelih u razvijenim i nerazvijenim zemljama. Međutim, poslednjih godina se beleži značajan porast novoobolelih i u razvijenijim zemljama. Nažalost, tuberkuloza je u porastu i u našoj zemlji, pa je aktuelno pitanje kako najbolje zaštititi dete od tuberkuloze.

Najbolje je sprečiti bolest – a to se, u slučaju tuberkuloze, postiže pre svega poboljšanjem uslova života, ali i vakcinacijom.

Prvi pokušaji da se napravi vakcina protiv tuberkuloze datiraju sa početka 20. veka. Pokušavalo se sa mrtvim vakcinama, dakle onim koje su napravljene od ubijenih mikobakterija, ali nije bilo moguće postići prave rezultate. Mrtvi mikroorganizmi nisu mogli da «probude» organizam da stvori otpornost prema mikobakteriji. Tek 1906. godine, dva izuzetna francuska naučnika su otpočela dugotrajan proces stvaranja ŽIVE vakcine sa oslabljenim, ali ipak živim prouzrokovačem TBC-a (mikobakterija). Zamislite, oni su četrnaest godina presejavali goveđi soj bakterije da bi onesposobili mikroorganizam da započne tuberkulozu, ali da mu ostane sposobnost da izazove otpornost detetovog organizma. Potom je započeta eksperimentalna, a onda i redovna vakcinacija dece, i to sa odličnim rezultatima. Tako je počela vakcinacija, prvo u Evropi, a potom i u celom svetu.

Vakcina je dobila ime po Kalmetu (Calmette) i Gerinu (Guerin), koji su je početkom 20. veka prvo dugo godina testirali, pa na kraju pustili u upotrebu. Otud i skraćenica BCG (Bacille Calmette-Guerin) vakcine koja je postala prihvaćena u celom svetu.

Ipak, BCG vakcina je i tema velikog broja rasprava oko njenog značaja u prevenciji ove opasne bolesti, pa smo odlučili da serijal o vakcinama kod dece započnemo baš njom.

  • Kada se vakcina daje deci?

Svako zdravo novorođenče teže od dva ipo kilograma se vakciniše u našoj zemlji. Ovo je zakonska obaveza, tako da većina dece već u porodilištu dobije BCG vakcinu. Deca sa malom porođajnom težinom, ili koja imaju neko ozbiljno oboljenje već na rođenju, dobijaju vakcinu kasnije, kada se oporave i ojačaju. Tada vakcinu dobijaju u domu zdravlja.

  • Kako se daje?

Kalmet i Gerin su počeli davanje vakcine na usta, ali se pokazalo da se kod samo jedne trećine dece razvija zadovoljavajući imunitet. Početkom dvadesetih godina prošlog veka, počinje davanje vakcine u kožu nadlaktice (intradermalno davanje). Ovaj put je najbezbedniji i koristi se i danas.

Daje se jedna doza na rođenju, NEMA potrebe za revalcinacijom.

  • Ima li reakcije na koži?

Prvih par nedelja se ne vidi ništa.. Najčešće se posle četvrte nedelje formira «brežuljak» na mestu inokulacije (ubrizgavanja) vakcine. Obično ne prelazi veličinu zrna graška, a prvo je crvene, kasnije modrikaste boje. Neretko se posle par nedelja na vrhu formira rupica (ulceracija) iz koje se nekada cedi žućkast sekret. Ovo nije komplikacija, već nešto jača reakcija na vakcinu. Curkanje može da traje par nedelja, a kod većine dece spontano zarasta. Na kraju ostaje karakterističan ožiljak od vakcine, koji ostaje za ceo život.

  • Koje su komplikacije BCG vakcine?

Komplikacije nisu česte, a obično se svode na lokalne reakcije. Pomenuta ulceracija nekada može da bude veoma velika, desi se i da se inficira, pa nastaje teži oblik infekcije okolne kože. Druga najčešća komplikacija je otok limfnih čvorova u pazuhu sa iste strane gde je data vakcina. Obe komplikacije se relativno lako tretiraju – naravno, pod kontrolom lekara, a veoma retko prave ozbiljnije smetnje deci.

  • Da li se BCG vakcina daje svuda u svetu?

Čini se da je popravljanje ekonomske moći stanovnika i uslova života pravi način da se tuberkulozi stane na put, a neprocenjiv značaj ima i zdravstveno prosvećivanje. Ipak, opšti porast oboljevanja nameće potrebu za maksimalnom budnošću i preduzimanje svih raspoloživih mera za sprečavanje širenja ove opasne i, nažalost, aktuelne bolesti.

Sa popravljanjem ekonomskog položaja stanovništva, došlo je do drastičnog pada oboljevanja od TBC-a, pa je sve manje zemalja gde je ova vakcina obavezna.

Tagovi: imunizacijavakcine
ShareTweetSendSendShare
dr Goran Vukomanović
Autor:

UDK Tiršova

ord. Profmedika, 069/3066079

dr Goran Vukomanović pedijatar kardiolog

UDK Tiršova

ord. Profmedika, 069/3066079

Biografija ➔
Medicinski fakultet u Beogradu završio 1991. godine. Specijalistički ispit iz pedijatrije položio 1996. godine. Upisao poslediplomske studije iz kardiologije. Magistarsku tezu pod nazivom Neinvazivna procena ventrikularnih ekstrasistola kod dece sa strukturno neoštećenim srcem odbranio 1998. na Medicinskom fakultetu u Beogradu.
Uže oblasti rada i istraživanja su pedijatrijska kardiologija, aritmologija, dečja sportska medicina kao i telemedicina. Šef Odseka za poremećaje ritma, elektrofiziologiju i pejsing Univerzitetske dečje klinike.
Kao (ko)autor učestvovao u izradi preko 140 naučnih i stručnih radova objavljenih u međunarodnim stručnim časpopisima, zbornicima sa internacionalnih i domaćih kongresa, u domaćim stručnim časopisima, kao i priloga u knjigama i monografijama.
Usavršavao se u Kantonspitalu u Baselu, Svajcarska (Prof. dr Wofgang Kiowski) i u Arkansas Children’s Hospital, Little Rock, SAD, (Prof. dr Christopher Erickson).
Osnivač je edukacionog projekta "Zdravo dete" koji je posvećen edukaciji roditelja i zdravstvenih radnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti sa ciljem očuvanja i unapeđenja zdravlja dece. Oženjen, otac troje dece.

129

Komentari 129

  1. Avatar photo Jovan says:
    pre 6 godina

    Poštovani, u dilemi smo da li dete uopšte vakcinisati vakcinom BSG. Dete treba da se rodi za oko 20 dana. Po zakonu je obavezno, ali mi to smatramo nepotrebnim jer postoje i lekovi, ne daj Bože ako se desi da se dete nađe u blizini nekoga ko boluje od tuberkoloze, dobija se terapija tim lekovima koji sprečavaju širenje bolesti kod deteta. Imamo dobre ekonomske uslove za odgajanje deteta i smatramo da je ta vakcina nepotrebna. Šta nam vi savetujete, kako ne doći u problem sa zakonom a zaobići pomenutu vakcinu, obzirom da je u većini zemalja već odavno neobavezna.

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 6 godina

      Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra

      Odgovori
  2. Avatar photo Lela says:
    pre 7 godina

    Ako je beba na rodjenju primila duplu dozu BSG da li moze da ima neke posledice?

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 7 godina

      Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/

      Odgovori
  3. Avatar photo Anita says:
    pre 7 godina

    Poštovani, imam bebu od 6 meseci koja je po rođenju primila BCG vakcinu. Međutim, nema nikakav ožiljak od ove vakcine. Da li postoji način da se proveri da li se vakcina primila i ukoliko se nije primila da li je može primiti ponovo?

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 7 godina

      NEMA potrebe da se bilo.šta proverava i NEMA potrebe da se beba ponovo vakciniše!

      ODAVNO je (sa punim pravom) napuštena praksa proveravanja i revakcinacije beba.

      Odgovori
  4. Avatar photo Marko says:
    pre 7 godina

    Postovani,
    Koliko je potrebno vremena da se stvori imuninet nakon vakcinacije? Sta se desava ako beba 7-8 dana nakon vakcinacije dodje u kontakt sa zarazenom osobom?

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 7 godina

      Nažalost, ako se kontakt sa obolelim od tuberkuloze desi – MORA se spresti MEDILAMENTOZNA profilaksa lekom protiv tuberkuloze!

      Odgovori
  5. Avatar photo Jelena N. says:
    pre 7 godina

    Postovanje. Moja beba ce za par dana napuniti 8 meseci, zbog prevremenog porodjaja nije primila bsg. Na zadnjoj kontoli su mi u domu zdravlja rekli da moram da je vodim u porodiliste da primi vakcinu. Zanima me da li ima svrhe sad da je vodim nakon toliko vremena?

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 7 godina

      NEMA!

      Odgovori
Previous
Sledeća
Ostavi komentar

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Povezani članci

roditeljstvo

Prva godina roditeljstva u brojevima: 3300 pelena, 6689 fotografija….

17/06/2025
Urasla dlaka, čir kože i urasli nokat – isto rešenje za sve probleme

Urasla dlaka, čir kože i urasli nokat – isto rešenje za sve probleme

17/06/2025
govor

Govor i jezik najsavršenije i najsloženije čovekove sposobnosti

16/06/2025
sisanje palca

Istureni zubi zbog sisanja palca

16/06/2025
Prikaži još

Vesti

Becutan Talks: Svesno, a ne savršeno roditeljstvo

Istraživanje: Kakav uticaj na zdravlje ima kisela voda

Dečji psihijatar dr Grujičić: Dolaze roditelji i kažu mi, doktore, on ne ispušta telefon. I onda, ja izađem u čekaonicu gde sede mama i ćerka i obe na telefonima

05.jun – Svetski dan zaštite životne sredine

Istraživanje: Šta su deca pretraživala i gledala na mreži ove godine

Instagram

Moj pedijatar

Copyright © 2023.
Moj Pedijatar

ODRICANJE ODGOVORNOSTI
Materijal koji je preuzet s interneta smatra se javno dostupnim, ukoliko nije drugačije navedeno. U slučaju da postoji problem ili greška u vezi s autorskim pravima na određeni materijal, povreda autorskih prava je učinjena nenamerno. Nakon predstavljanja dokaza o autorskim pravima, sporni materijal će odmah biti uklonjen sa sajta.

  • O nama
  • Marketing
  • Politika poslovanja
  • Kontakt

Pratite nas na društvenim mrežama

No Result
View All Result
  • Početna strana
  • Beba
  • Dete
  • Porodica
  • Ishrana
  • Pedijatar
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
  • Najnovija pitanja
  • Pretraga pitanja i odgovora