Međunarodni dan bez plastičnih kesa, koji se obeležava svake godine 3. jula, predstavlja globalni dokaz rastuće svesti o zagađenju plastikom i kolektivnom naporu da se pronađu održive alternative. Više od samo jednog dana akcije, on predstavlja značajnu prekretnicu u ekološkom pokretu, obeležavajući godišnjicu velike zabrane plastičnih kesa u Francuskoj i služeći kao katalizator za promene širom sveta.
ISOTRIIJAT: OD FRANCUSKOG ZAKONODAVSTVA DO GLOBALNE SVESTI
Koreni Međunarodnog dana bez plastičnih kesa čvrsto su ukorenjeni u francuskoj politici zaštite životne sredine. Francuska je 3. jula 2016. godine uvela revolucionarni zakon kojim su zabranile tradicionalne plastične kese za jednokratnu upotrebu sa ručkama na kasama u supermarketima i velikim trgovcima, sa stupanjem na snagu 1. januara 2016. godine, a potpuna zabrana se proširila na sve lagane plastične kese do 2025. godine (za kese za voće i povrće). Ovaj pionirski zakon, deo je šireg zakona o energetskoj tranziciji koji ima za cilj da Francusku usmeri ka cirkularnoj ekonomiji, postavio je snažan presedan na globalnom nivou.
Prepoznajući značaj ovog zakonodavnog koraka i šireg problema kojim se bavi, ekološke organizacije, posebno Zero Waste France (Zéro Déchet France) i Evropski biro za zaštitu životne sredine (EEB), predložile su da se 3. jul proglasi Međunarodnim danom bez plastičnih kesa. Cilj je bio da se stvori trenutak u godini za globalno razmišljanje, obrazovanje i akciju, fokusirajući se posebno na sveprisutnu i štetnu plastičnu kesu. Inicijativa je brzo dobila na zamahu, postajući platforma za zajednice, nevladine organizacije, preduzeća i pojedince širom sveta da se ujedine protiv ovog posebnog oblika plastičnog otpada za jednokratnu upotrebu.
EVOLUCIJA: OD JEDNOG PROBLEMA DO SIMBOLA ŠIRIH PROMENA
Od svog osnivanja, Međunarodni dan bez plastičnih kesa evoluirao je izvan svog inicijalnog fokusa. Iako plastične kese ostaju centralna tema – ističući njihov štetan uticaj na divlje životinje, ekosisteme, doprinos zagađenju mikroplastikom i nerazgradivost u prirodi – ovaj dan je takođe postao simbol šireg pokreta protiv svih vrsta plastike za jednokratnu upotrebu.
Ključni aspekti evolucije uključuju:
Podizanje svesti: Dan služi kao ključno obrazovno sredstvo, podsećajući javnost i kreatore politika na tekuću plastičnu krizu i specifične štete koje uzrokuju kese za jednokratnu upotrebu.
Promovisanje alternativa: Aktivno podstiče usvajanje kesa za višekratnu upotrebu napravljenih od materijala poput pamuka, jute, platna ili čak trajne plastike dizajnirane za dugoročnu upotrebu, naglašavajući hijerarhiju „smanji, ponovo upotrebi, recikliraj“, pri čemu su smanjenje i ponovna upotreba najvažniji za ovu vrstu otpada.
Zalaganje za promenu politike: Pruža fokusnu tačku za aktiviste koji se zalažu za nacionalne i lokalne zabrane ili naplate plastičnih kesa, inspirisan uspehom viđenim u mestima poput Francuske, Irske, Ruande, Kenije i brojnih gradova i država širom sveta.
Akcija zajednice: Podstiče lokalne zajednice da organizuju akcije čišćenja, radionice o izradi kesa za višekratnu upotrebu, obrazovne kampanje u školama i inicijative za promociju održivih navika kupovine.
Angažovanje preduzeća: Podstiče trgovce na malo i preduzeća da postepeno ukinu besplatne plastične kese za jednokratnu upotrebu, ponude pristupačne opcije za višekratnu upotrebu i inoviraju u održivoj ambalaži.
Na kraju ovog informativnog i edukativnog teksta možemo zaključiti da je Međunarodni dan bez plastičnih kesa počeo kao obeležavanje zakonodavnog akta jedne nacije, ali je prerastao u važan datum za globalnu ekološku zajednicu. On simbolizuje moć ciljane akcije i javne svesti u suzbijanju značajnog izvora zagađenja. Kako se približavamo Danu bez plastičnih kesa 2025. godine, on služi ne samo kao podsetnik na napredak postignut u smanjenju zavisnosti od plastičnih kesa, već i kao snažan poziv na akciju. Izaziva nas sve – kreatore politike, lidere industrije, zajednice i pojedince – da nastavimo da težimo budućnosti slobodnoj od sveprisutne pretnje plastike za jednokratnu upotrebu, prepoznajući da put ka istinskoj slobodi od zagađenja plastikom zahteva kontinuirani napor, inovacije i kolektivnu volju.
Bojana Bogojević
Komentari 0