Savet psihologa: Pomozite detetu koje ima tikove - Portal Moj pedijatar
Moj pedijatar
  • Beba
    • 0-6 m
    • 6-12 m
    • 12-24 m
    • Dojenje
    • Razvojne tabele
  • Dete
    • Mališani
    • Školarci
    • Tinejdžer
    • Sport
    • Razvojne tabele
  • Porodica
    • Roditeljstvo
    • Škola
    • Zimovanje
    • Letovanje
    • Praznici
    • Kreativno / Uradi sam
  • Ishrana
    • Nemlečna hrana
    • Vitamini i minerali
    • Namirnice
    • Recepti
  • Pedijatar
    • Najčešće bolesti
      • Alergije
      • Dečja hirurgija
      • Digestivni trakt
      • Infektivne bolesti
      • Kardiologija
      • Korona virus COVID19
      • Logoped
      • Neurohirurgija
      • ORL
      • Psihologija
      • Respiratorni sistem
      • Stomatologija
      • Ostale bolesti
    • Simptomi
    • Lekovi
    • Vakcine
    • Laboratorija
    • Hitna stanja
    • Zanimljivosti iz medicine
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
    • Postavite pitanje pedijatru
    • Najnovija pitanja
    • Pretraga pitanja i odgovora
No Result
View All Result
Moj pedijatar
  • Beba
    • 0-6 m
    • 6-12 m
    • 12-24 m
    • Dojenje
    • Razvojne tabele
  • Dete
    • Mališani
    • Školarci
    • Tinejdžer
    • Sport
    • Razvojne tabele
  • Porodica
    • Roditeljstvo
    • Škola
    • Zimovanje
    • Letovanje
    • Praznici
    • Kreativno / Uradi sam
  • Ishrana
    • Nemlečna hrana
    • Vitamini i minerali
    • Namirnice
    • Recepti
  • Pedijatar
    • Najčešće bolesti
      • Alergije
      • Dečja hirurgija
      • Digestivni trakt
      • Infektivne bolesti
      • Kardiologija
      • Korona virus COVID19
      • Logoped
      • Neurohirurgija
      • ORL
      • Psihologija
      • Respiratorni sistem
      • Stomatologija
      • Ostale bolesti
    • Simptomi
    • Lekovi
    • Vakcine
    • Laboratorija
    • Hitna stanja
    • Zanimljivosti iz medicine
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
    • Postavite pitanje pedijatru
    • Najnovija pitanja
    • Pretraga pitanja i odgovora
No Result
View All Result
Moj pedijatar
No Result
View All Result

Savet psihologa: Pomozite detetu koje ima tikove

23/05/2023
in Psihologija
6

Tik je nevoljni, iznenadni, besciljni mišićni pokret, ograničen na određenu grupu mišića, a može biti praćen i vokalizacijom (glasom). Osnovno obeležje takvog poremećaja je relativna stalnost i ograničenost na određenu grupu mišića, najčešće mišića glave, vrata ili rameni pojas.

tikovi kod dece px

Foto: Pixabay

Najčešći tikovi kod dece treptanje očima (žmirkanje), „trzanje“ glavom, pokret ramenom, kašljucanje, šmrcanje…

Tik je jedan od najučestalijih poremećaja kod dece, ali se relativno mali broj javlja psihologu ili dečjem psihijatru. Blagi tikovi se javljaju kod oko 10% dece u nekoj od faza njihovog razvoja, uglavnom sa polaskom u školu do rane adolescencije, i usko su povezani sa psihosocijalnim sresom. Češći su kod dečaka nego kod devojčica (u odnosu 2:1), a najučestaliji su u periodu od devete do dvanaeste godine života.

U nastanku tikova značajnu ulogu imaju organska oštećenja mozga – teške trudnoće i porođaji, meningitisi, encefalitisi..Takođe, značajna je i nasledna komponenta (oko 25% roditelja i oko 5% braće i sestara takođe ima tikove).

Kod „tikera“ postoji neodoljiva potreba da se tik ponovi. Svako sprečavanje ponavljanja tika povećava napetost, a izvršenje smiruje. Kada se tik realizuje, napetost trenutno opada, ali ponovo raste, tako da se celokupna radnja ponavlja.

Tik-poremećaj može biti izazvan različitim stresogenim događajima: medicinskim postupcima (često operacijom krajnika), jakim strahom (npr. napadom psa), prisustvovanjem neprijatnim događajima, kaznama (naročito fizičkim), oboljenjima, nosa, očnih kapaka pluća…

Roditelji često navode da su tikovi kašljucanja počeli nakon operacije krajnika, a treptanje posle zapaljenja kapka.

Šta karakteriše tikove?

  • Nastaju iznenada, brzo, prolazni su i priroda pokreta je ograničena
  • Imaju tendenciju da se ponavljaju
  • Nestaju tokom spavanja
  • Sa lakoćom se mogu voljno reprodukovati ili suzbiti
  • Tikovi imaju ritmičnost za razliku od stereotipija ili mentalne retardacije

Tikovi najčešće imaju psihogeno poreklo:

  • Dete sa tikom je obično povišeno agresivno, napeto, ima problema sa spavanjim ili poremećen odnos sa drugima
  • U porodicnim odnosima vlada napetost
  • Tikovi su stres-senzitivna stanja jer se često javljaju posle nekog stresnog događaja

Kako se pomoći detetu sa tikom:

Neophodan je razgovor sa roditeljima i savetovanje. Pojedini roditelji slabije tolerišu tikove mališana, jer je tik vidljiv za okolinu, što može proizvesti nelagodnost i krivicu. Pojedini roditelji postaju agresivni, što može uzrokovati dodatne smetnje u ponašanju. Pojedina istraživanja pokazuju da su majke „tikera“napete i da teže savršenstvu.

Dete ne bi trebalo da se opominje niti kažnjava, jer se time podiže napetost i samim tim pojačava tik.

Dobro je uvođenje sportskih aktivnosti, kao i svih aktivnosti koje angažuju telo i pokret (plivanje, ples). Čest je vrlo visok nivo aspiracija roditelja i deteta, tako da bi trebalo raditi na njihovom usklađivanju sa sposobnostima, kao i prihvatanju „tikera“ od strane roditelja.

Većina tikova se vremenom spontano povlači. Bitno je umanjenje stresova i uvođenje opuštajućih aktivnosti. Ukoliko su tikovi uporni, potrebno je potražiti stručnu pomoć psihologa.

Tagovi: kašljucanjetenzijatikovitrzanježmirkanje
ShareTweetSendSendShare
Marijana Petrović
Autor:

063/80-74-958

Marijana Petrović spec. med. psihologije

063/80-74-958

Biografija ➔
diplomirani psiholog, specijalista medicinske psihologije. Uže područje rada – deca, adolescenti i porodica.
Od stručnih edukacija ima završenu psihoanalitički orjentisanu psihoterapiju dece i adolescenata, mentalnu higijenu razvojnog doba, osnove porodične kao i REBT terapije namenjene deci i adolsecentima.
Preko dvadeset godina radila na Vojnomedicinskoj akademijina Kabinetu za psihijatriju i Dečjem dispanzeru.
Stručni je saradnik i autor psihoedukativnih članaka u časopisima „Moj pedijatar“ i „Zdravo dete“ i "Pedijatar"

6

Komentari 6

  1. Avatar photo Dejan says:
    pre 5 godina

    Postovanje
    Decak 3.5 godine u trenucima radovanja mase rukama i pravi grc na licu..izmedju ostalog i otac mu ima slican nacin radovanja ali ga kontrolise
    Sumnjaju na autizam
    On se smeje prica raduje peva racuna pise crta igra..inace je u Becu pa su ih tamo poslali na preglede koji nisu nista pokazali u vezi autizma
    Zanima me vase musljenje
    Hvala

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 5 godina

      Dete koje govori i druži se i igra sa decom sigurno nema autizam.

      Odgovori
  2. Avatar photo Anastasija says:
    pre 6 godina

    Poštovana,
    Zamolila bih Vas za savet. Naime, devojčica od 5 godina se zagrcnula jabukom i od tada ima problem sa zvakanjem i gutanjem čvrste hrane. Prošlo je nedelju dana od tada. Verovali smo da će vremenom zaboraviti na traumu, ali više od 2-3 zalogaja čvrste hrane ne uzima. Doduše, čvrsta hrana koja se otopi u ustima ne predstavlja problem. Kada je trenutak da se obratimo za stručnu pomoć?
    Hvala unapred na odgovoru.

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 6 godina

      Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra

      Odgovori
  3. Avatar photo Mileski Sanja says:
    pre 7 godina

    Dobar dan.Imam sina/8god. Koji od prevelike srece pocinje da se trese.To radi redovno od rodjenja.Kakva je mogucnost da to prestane?

    Odgovori
    • Avatar photo MojPedijatar says:
      pre 7 godina

      Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra

      Odgovori
Ostavi komentar

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Povezani članci

vaske

Kako se prepoznaje i leči vašljivost kod dece

25/02/2026
roditelj

Nekad smo govorili da smo se rodili bez uputstva za život, a sad? Gde god da klikneš neki tutorijal!

24/02/2026
Naučnik testirao čuveno pravilo 5 sekundi:  Posle koliko vremena ne smete da uzmete hranu koja je pala na pod

Naučnik testirao čuveno pravilo 5 sekundi: Posle koliko vremena ne smete da uzmete hranu koja je pala na pod

19/02/2026
logoped

Kada dete treba odvesti kod logopeda?

17/02/2026
Prikaži još

Vesti

Ogromna knjiga o Mimbu Džimbu

Nova đačka pomoć deci u Beogradu

Vladeta Jerotić oštro je kritikovao potez roditelja kojim se sugeriše da je ono razočaranje ili problem

Dan bezbednog interneta: Zaštita dece u onlajn okruženju 

Svetski dan dece obolele od raka: I JA SE BORIM, A TI?

Instagram

Moj pedijatar

Copyright © 2023.
Moj Pedijatar

ODRICANJE ODGOVORNOSTI
Materijal koji je preuzet s interneta smatra se javno dostupnim, ukoliko nije drugačije navedeno. U slučaju da postoji problem ili greška u vezi s autorskim pravima na određeni materijal, povreda autorskih prava je učinjena nenamerno. Nakon predstavljanja dokaza o autorskim pravima, sporni materijal će odmah biti uklonjen sa sajta.

  • O nama
  • Marketing
  • Politika poslovanja
  • Kontakt

Pratite nas na društvenim mrežama

No Result
View All Result
  • Početna strana
  • Beba
  • Dete
  • Porodica
  • Ishrana
  • Pedijatar
  • Video
  • Vesti
  • Pitajte pedijatra
  • Najnovija pitanja
  • Pretraga pitanja i odgovora