Da li dete ima ravna stopala ili spuštene svodove možete da vidite ako mokrim stopalima stane na ravnu površinu (pločice u kupatilu) i ostane trag. Ako ima odstupanja u odnosu na normalan otisak dete treba odvesti na pregled kod lekara.

Da bi se sprečila progresija deformiteta i postigla korekcija neophodno je da deca rade vežbe za jačanje mišića stopala. Vežbe se rade svakog dana u trajanju od 10-15 minuta. Samo dovoljno snažne i pravilno izvedene vežbe mogu dati zadovoljavajuće rezultate, zato je neophodna obuka dece koja treba da vežbaju i roditelja koji će to nadzirati.
Pogledajte 5 vežbi za korekciju ravnih stopala
1. Stopala su zategnuta – snažno savijamo prste
2. Savijenim prstima na jednoj nozi dodirujemo koleno druge noge i vraćamo u početni položaj.
3. Iz početnog položaja sa zategnutim stopalom savijamo i opružamo prste.
4. Iz početnog položaja savijamo i podižemo prste.
5. Hodamo na petama sa savijenim prstima
Autor: Snežana Milanović
diplomirani fizioterapeut, senzorno-integracijski pedagog, SI Baby terapeut, MarteMeo Therapist/Colleague Trainer, licencirani instruktor IAIM masaže beba i MISP masaže dece.
Osnivač „Centra za korektivnu gimnastiku“ 1997 i suosnivač Kabineta za senzornu integraciju i ranu intervenciju „Senzorijum“ 2017 u Beogradu. Stručni saradnik časopisa Moj pedijatar i Zdravo dete, brojnih portala namenjenih roditeljstvu i zdravom odrastanju beba i dece. Stručni saradnik časopisa Pedijatar dijagnostičko-terapijske preporuke.
Kontakt: milanovic.fizio@gmail.com