Ginekolog upozorava: Evo zašto trudnice ne treba da se ugoje više od 12 kilograma

Ginekolog upozorava: Evo zašto trudnice ne treba da se ugoje više od 12 kilograma

Iako lekari dugo upozoravaju trudnice da ne jedu za dvoje, svaka peta je gojazna, a višak kilograma ugrožava život bebe, povećava rizik od nastanka tromboze, dijabetesa, visokog pritiska i preeklampsije.

Foto: Pixabay

Jedna od najčešćih predrasuda u vezi s trudnoćom jeste stav da trudnica treba da jede za dvoje. Ovaj mit ginekolozi iz dana u dan pobijaju u svojim ordinacijama savetujući trudnicama da jedu svega 200 kalorija dnevno više, i to u poslednjih 12 nedelja drugog stanja. I Kraljevski koledž za akušerstvo i ginekologiju Velike Britanije pre nekoliko godina izdao je dokument koji sadrži savete o telesnoj težini za vreme trudnoće i nakon porođaja, a u kome se posebno naglašava važnost zdravog načina ishrane za buduće majke.

– Trudnice s prekomernom težinom ugrožavaju život bebe, a ujedno imaju povećan rizik od nastanka tromboze, dijabetesa, visokog krvnog pritiska i preeklampsije – upozorava prof. dr Miroslava Gojnić, načelnica Odeljenja patologije trudnoće Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCS-a i profesorka na Medicinskom fakultetu u Beogradu.

Zato je početkom novog veka postavljen cilj da se smanji tendencija porasta gojaznosti globalno. Međutim, rezultati nisu zadovoljavajući.

– Iako je 2000. godine postavljen cilj da se do kraja 20. veka broj gojaznih smanji za 20 odsto, gotovo pola svetske populacije pati od prekomerne težine. Statistika pokazuje i da svaka peta trudnica ima indeks telesne mase veći od 30 već na početku trudnoće, što nije dobro – ističe doktorka Gojnić.

Izrazito gojazne trudnice mogu da dobiju dijagnozu metaboličkog sindroma, što je posledica i insulinske rezistencije, a uz gojaznost se beleže i dijabetes tipa 2, dislipidemija, kao i hipertenzija. Takođe, višak kilograma u trudnoći može da dovede i do ishemijskog moždanog udara.

Pored toga, kaže naša sagovornica, treba imati na umu da je kvalitet života gojazne trudnice znatno smanjen.

– Kod gojaznih žena češće se rade hitni carski rezovi, a mnogo je teža i primena epiduralne anestezije. Iako pacijentkinje uglavnom očekuju olakšano dojenje, masno tkivo dominira i u dojkama, pa se događa upravo suprotno, da imaju problem prilikom dojenja – ističe doktorka Gojnić.

Normalno je da se buduća mama tokom trudnoće ugoji 7–12 kg, sve preko toga može samo da škodi. I još jedno važno upozorenje za sve koji bebu dugo iškejuju: pre ulaska u proces vantelesne oplodnje gojazni parovi moraju da smršaju.

Blic zena

0
Ostavi komentar

Povezani članci

Vesti

Instagram